Agribusiness
Braley Receives Top Award from National Farming Group PDF Print E-mail
News Releases - Agribusiness
Written by Kirsten Hartman   
Friday, 12 September 2014 08:16

National Farmers Union presents Congressman with Golden Triangle Award

Washington, D.C. – Rep. Bruce Braley (IA-01) today received the Golden Triangle Award from the National Farmers Union (NFU) for his consistent advocacy for Iowa’s farmers and agricultural community. The Golden Triangle award is NFU’s highest legislative honor given to sitting members of Congress.

“We’ve seen agricultural innovation power Iowa’s economy for generations, and I know the future of Iowa agriculture is bright,” Braley said. “I’m honored to receive this award and will continue to fight for Iowa’s ag community.”

 

Braley has been a consistent champion for Iowa’s rural communities and agricultural industries, and is a strong leader in the fight to protect the Renewable Fuel Standard and the thousands of jobs and billions of dollars it contributes to Iowa’s economy.

Last year, Braley cosponsored the beginning Farmer and Rancher Opportunity Act to provide incentives to ensure the effective startup and success of new farmers and encourage a new generation of Iowans to choose a career as a farmer.

In January, after Braley repeatedly urged House leadership to put the bipartisan Senate Farm Bill on the House floor, the U.S. House successfully passed a long-term, comprehensive Farm Bill.

A high-quality photo of the event can be found HERE.

# # #

 
Top Honors Awarded in Angus Show at Iowa State Fair PDF Print E-mail
News Releases - Agribusiness
Written by Lori Chappell   
Friday, 05 September 2014 09:22

DES MOINES, IA (09/03/2014)(readMedia)-- Mike Wells of Wishing Well Angus in Columbus Junction was awarded the Grand Champion and Iowa Champion Bull banners in the Angus Show judged August 12 at the 2014 Iowa State Fair.

The Reserve Grand Champion Bull was exhibited by Robin Younge of Ventura.

Norris Farms of Corydon exhibited the Grand Champion Female. The Reserve Grand Champion Female was shown by Johnson Corner Cattle of Fort Dodge while Megan Collison of Rockwell City was awarded the Iowa Champion Female honors.

Complete results below:

Cow/Calf – Cows 3 Years of Age & Younger

1) Moffitt Angus Farm, Colfax, Cherry Knoll Lady Lola 1194(WITH CALF 02/04/2014), 9/5/2011, 17221584

2) R&C Angus, Monticello, R&C Blackbird 912Z(WITH CALF 03/24/2014), 3/9/2012, 17497291

3) L&D Angus, Corning, KLB BRANDI 2711 w/ calf 3/7/14, 1/1/2012, 17274828

4) Franchesca DeVore, Promise City, Moffitt Empress M217(WITH CALF 02/24/2014), 3/5/2012, AAA17365549

5) Maas Cattle Company, Adair, Maas Blackbird 288(WITH CALF 03/02/14), 3/12/2012, 17363247

6) George and Ed Bieber Angus Farms, Waukon, G&E Miss Right Time 2287(WITH CALF 01/06/2014), 3/13/2012, 17475494

Junior Heifer Calf – March 1 2014 & After

1) R&C Angus, Monticello, R&C Blackbird 4912, 3/24/2014, 17840048

2) Webster Farms, Walker, FSC TOP LINE ELLIE 1401, 3/5/2014, 17838332

3) Buck Creek J&K, Prescott, J&K GEORGINA 4240, 4/3/2014, 17825160

4) K-Sha-K Farm, Milary, Ill., K-SHA-K BLANCHE 424, 3/11/2014, 17835977

5) K-Sha-K Farm, Milary, Ill., K-SHA-K MISS WIX 423, 3/8/2014, 17816565

6) Buck Creek J&K, Prescott, J&K Beauty 4077, 5/2/2014, 17825162

7) Buffalo Trail Farm, Latimer, Buffalos Eline 411, 3/2/2014, 17836451

8) Jerad Shires, Corning, JS Queen Lucy 4858, 3/13/2014, 17808827

9) Double C Stock Farm, New Sharon, DOUBLE C BURGESS MAID 11WB, 3/11/2014, 17838817

Junior Heifer Calf – February 2014

1) Holst Farms, Inc., LeClaire, HGE Candence 4225, 2/18/2014, Applied For

2) Henderson Farms, Drakesville

3) Henderson Farms, Drakesville

4) Breeze-Hill Angus, State Center, BHA Blackbird Lass 259-4904, 2/23/2014, 17835318

5) Holst Farms, Inc., LeClaire, HGE Dixie Erica Den 4615, 2/5/2014, Applied For

6) Walton's Cattle Service, Donnellson, WCS LADY 214, 2/8/2014, PENDING

7) K-Sha-K Farm, Milary, Ill., K-SHA-K MISS WIX 405, 2/16/2014, 17816567

8) Jensen Angus Farm, Plainfield, Jensen Barbara 1432, 2/11/2014, Pending

9) K-Sha-K Farm, Milary, Ill., K-SHA-K FOREVER LADY 409, 2/19/2014, 17816566

10) Schermer Angus, Clarion, SAC MISS BN27, 2/4/2014, 17838164

11) Buffalo Trail Farm, Latimer, Buffalos Bonny 44, 2/16/2014, 17835772

12) Baxter Knapp, Bloomfield, WBSF JAYLYNN 406, 2/8/2014, 17797254

Junior Heifer Calf – January 2014

1) Moffitt Angus Farm, Colfax, Moffitt Proven Queen M405, 1/1/2014, Pending

2) Holst Farms, Inc., LeClaire, HGE Laura 4009, 1/26/2014, Applied For

3) Bullerman Angus, Adrian, Minn., Bullerman Blackcap May 1422, 1/20/2014, 17801494

4) Goose Creek Ranch, Minnesota Lake, Minn., GCR Lass 752B, 1/7/2014, 17797199

5) Goose Creek Ranch, Minnesota Lake, Minn., GCR Missie 003B, 1/23/2014, 17797200

6) Henderson Farms, Drakesville, Henderson's Balckbird 4003, 1/4/2014, 17800529

7) Henderson Farms, Drakesville, Henderson's Barbara 4002, 1/3/2014, 17800528

8) Jensen Angus Farm, Plainfield, Jensen Erica 1401, 1/4/2014, Pending

9) L&D Angus, Corning, LD BLESS MY PURE HALO 4160, 1/5/2014, 17843805

10) Holst Farms, Inc., LeClaire, HGE Dixie Erica Den 4010, 1/25/2014, Applied For

11) Brandt Farms, Corning, WB Eline 4126, 1/7/2014, Pending

12) Gary Eichhorn, Tipton, HK Princess 2340, 1/3/2014, 17834398

Late Senior Heifer Calf – November & December 2013

1) 2K Cattle Enterprises, Glen Haven, Wis., 2K Black Lady 1853, 11/10/2013, 17806281

2) Mallory Espenscheid, Traer, ESPEN Rose Anne 1313, 12/6/2013, 17798617

3) Houks Angus, Blakesburg, HOUKS JAMIE H519, 11/4/2013, 17829962

4) Houks Angus, Blakesburg, HOUKS ENVIOUS BLACKBIRD H534, 11/22/2013, 17822430

5) Gary Eichhorn, Tipton, HK Burgess 2323, 11/22/2013, 17816177

6) Tyler Espenscheid, Traer, TSE Hashtag 3123, 11/22/2013, 17829900

Early Senior Heifer Calf – September & October 2013

1) K&J Angus, Larchwood, Pvf Proven Queen 3184, 9/2/2013, 17752563

2) 2K Cattle Enterprises, Glen Haven, Wis., 2K Black Lady 1823, 9/12/2013, 17806279

3) Mardesen Cattle Company, Oxford, Dameron Northern Miss 3198, 9/16/2013, 17799163

4) Lone Willow Acres, Fennimore, Wis., LW Lady Tazmine 4J13, 9/15/2013, 17778196

5) Henning Farms, Janesville, Wis., HF Blackcap 1392, 9/10/2013, 17813534

6) Baxter Knapp, Bloomfield, ARKCC RACQUEL 301, 9/6/2013, 17804948

7) Schroeder Angus, Clarence, DAMERSON GEORGINA 3219, 10/10/2013, 17799160

8) Henderson Farms, Drakesville, Henderson's Fancy Girl F16, 9/16/2013, 17800527

Early Summer Yearling Heifer – May & June 2013

1) Abe Troyer, Kalona, BURNS ELBA 1366, 5/15/2013, 17613906

2) Lindsay Crock, Mechanicsville, AngelinasMay7713, 5/1/2013, AAA17808259

3) Terry Kruse, Rudd, KAF CENTURY STYLES 133, 5/6/2013, 17742299

4) Abby Collison, Rockwell City, Moffitt CS RoseBud M339, 6/1/2013, 17738539

5) John Prasil, Lisbon, LHF Blackcap 1304, 5/25/2013, Pending

6) Kacy Sampson, Mason City, YCC ROYAL LADY 331, 5/19/2013, 17588924

7) Webster Farms, Walker, WAF EVERELAD ENTENSE 350, 6/10/2013, 17580033

8) Henning Farms, Janesville, Wis., HF Georgina 1J10, 5/2/2013, 17583391

9) Skarda Angus Farms, Afton, MRCC Blackbird Lass 393, 5/15/2013, 17662530

10) George and Ed Bieber Angus Farms, Waukon, G&E Miss Raven 2564, 5/8/2013, 17746510

April Junior Yearling Heifer – April 2013

1) Johnson Corner Cattle, Fort Dodge, Pvf Empress 3140, 4/8/2013, 17615779

2) Sydney Younge, Ventura, YCC KEYMURA KATY 332, 4/2/2013, 17597769

3) Webster Farms, Walker, WAF BARBARA 333, 4/18/2013, 17580022

4) Becker Ridge Farm, Atlantic, FCF Missie 332, 4/1/2013, 17702950

5) Reid Shipman, Manhattan, Kan., Burns Elba 1365, 4/15/2013, 17646897

6) Steele Land and Livestock, Anita, SLL Keymura Katy 3069, 4/15/2013, 17658191

7) Johnson Angus Farm, Prole, HBL Pauliana 345, 4/5/2013, 17641302

8) R&R Stock Farm, Greene, PVF Hazel 3155, 4/28/2013, 17615789

9) Breeze-Hill Angus, State Center, Dameron C-5 Karama 1313, 4/12/2013, 17736480

10) Heath Weber, Winthrop, R&C Bardot JB 3514, 4/16/2013, AAA 17605877

11) Logan Zaabel, Kellogg, Cherry Knoll Wendy 1357, 4/28/2013, AAA 17593842

12) Rebecca Murray, Buffalo Center, KAF Darkhorse Sara 3893, 4/21/2013, 17749075

13) George and Ed Bieber Angus Farms, Waukon, G&E Miss Timeless 2559, 4/28/2013, 17746509

March Junior Yearling Heifer – March 2013

1) Mardesen Cattle Co., Oxford, HOTZ Proven Queen 1302, 3/15/2013, 17586151

2) 2K Cattle Enterprises, Glen Haven, Wis., 2K Lucy 1013, 3/14/2013, 17565053

3) Collin Cory, Altoona, Cory's Lass, 3/29/2013, AAA 17604531

4) KMF Livestock, Walcott, KMF Northern Princess 1302, 3/11/2013, AAA 17545513

5) Riley Sieren, Washington, Bas Dixie Erica 1345, 3/15/2013, Aaa+17671915

6) Steele Land and Livestock, Anita, SLL Keymura Katy 3060, 3/28/2013, 17658192

7) Maria Wagemester, Clinton, MJW Rosie, 3/10/2013, 17567703

8) Breeze-Hill Angus, State Center, YCC Keymura Katy 335, 3/30/2013, 17597770

9) Skarda Farms, Afton, CSB Pride 361, 3/24/2013, 17598068

10) Lindsay Crock, Mechanicsville, Stueland Power Lass, 3/12/2013, AAA17655866

11) Tyler Murray, Buffalo Center, KAF Katies Darkhorse 113, 3/29/2013, 17714845

March Junior Yearling Heifer – March 2013

1) Terry Kruse, Rudd, KAF JS FAITHS 63, 3/3/2013, 17805525

2) Norris Farms, Corydon, HB ENCHANTRESS 34, 3/1/2013, 17639238

3) Henning Farms, Janesville, Wis., HF Burgess 1311, 3/6/2013, 17628244

4) Johnson Angus Farm, Prole, JAF Forever Lady 315, 3/3/2013, 17708785

5) Becker Angus, Diagonal, C B PEG 311, 3/6/2013, 17562565

6) Riley Sieren, Washington, Burns Currency Fran 1352, 3/7/2013, Aaa17597864

7) Chayse Jaspering, Washington, CJ-PVF Missie 131, 3/7/2013, 17534769

8) Franchesca DeVore, Promise City, Plumcreek Arkpride 9024 3728, 3/7/2013, AAA17650957

9) Paul Pisarik, Solon, HGE Stripper 3841, 3/1/2013, AAA +17559083

10) Bob Paulsrud, Danbury, PAF Miss Britt 332, 3/7/2013, 17736046

11) Micha Stephens, Lenox, Da Es Ro Everlda 13216 9218, 3/5/2013, 17477569

12) Tyler Espenscheid, Traer, TSE MS Nicki 3340, 3/4/2013, 17656695

Early Junior Yearling Heifer – February 2013

1) Norris Farms, Corydon, DAMERON BARDOT 362, 2/20/2013, 17718013

2) Baxter Knapp, Bloomfield, DEPPE R&C ENVIOUS BLACKBIRD, 2/24/2013, 17584886

3) Savannah Schafer, Nehawka, Neb., Jensen Erica 1345 OF F A F, 2/19/2013, AAA +17579562

4) Mardesen Cattle Company, Oxford, HOTZ Ark Pride 1322, 2/13/2013, 17586532

5) Becker Ridge Farm, Atlantic, FCF Blackbird 326, 2/26/2013, 17591947

6) Carly Main, Buffalo Center, Jensen Georgina 1353 Of FAF, 2/23/2013, AAA +17576050

7) Bob Paulsrud, Danbury, KA Barbaramere 3018, 2/12/2013, 17561394

8) DKT Angus Farms, Ottumwa, DKT Jetta Belle 3471, 2/25/2013, 17499172

Early Junior Yearling Heifer – February 2013

1) Robin Younge, Ventura, YCC GEORGINA 21, 2/4/2013, 17514600

2) Laudmere Angus, New Liberty, TD Lady 03, 2/10/2013, 17564408

3) Cole Mobley, Diagonal, BRF SISSY A311, 2/8/2013, AAA 17584123

4) Skarda Angus Farms, Afton, CSB Pride 382, 2/11/2013, 17597041

5) Taylor Westhoff, Pulaski, Hendersons Barbara 3005, 2/1/2013, Aaa 17552066

6) Nicholas Prevo, Pulaski, Burns Delia 1320, 2/2/2013, 1320

7) Oak Ridge Angus, Laurel, Topline Delightful 3019, 2/6/2013, AAA17583205

8) L&D Angus, Corning, TLD GGS SMILEY MILEY 3194, 2/7/2013, 17544099

9) Heath Weber, Winthrop, LW Georgina 3J03, 2/1/2013, AAA 17539213

Early Junior Yearling Heifer – January 2013

1) Megan Collison, Rockwell City, Moffitt Proven Queen M301, 1/1/2013, 17662565

2) Robin Younge, Ventura, YOUNGE GREIMAN HOTZ LADY 322, 1/9/2013, 17563311

3) Henning Farms, Janesville, Wis., PVF Blackbird 3187, 1/10/2013, 17539731

4) Hotz Farms, Lone Tree, HOTZ Proven Queen 1329, 1/25/2013, 17584232

5) Wiertsema Farms, Rushmore, Minn., Bullerman Miss Erica 1321, 1/13/2013, 17513886

6) R&R Cattle Co., Wilton, R&R Lucy 3A, 1/30/2013, 17588312

7) Buck Creek J&K, Prescott, J&K BEAUTY 3176, 1/11/2013, 17556527

8) Bob Paulsrud, Danbury, KA Pride 3830, 1/13/2013, 17561385

9) Oak Ridge Angus, Laurel, WAF Mabel, 1/3/2013, AAA17586370

Late Senior Yearling Heifer – November & December 2012

1) Micha Stephens, Lenox, Purdums Everelda 103, 11/29/2012, 17506514

2) Tyson Tucker, Creston, WB Barbramere 337, 12/31/2012, 17557636

3) Coryn Wilson, Donahue, Jensen Rosena 1301, 12/23/2012, AAA 17578000

4) Mead Farms, Barnett, Mo., Mead Juana M105, 1/2/2012, 17596377

Early Senior Yearling Heifer – September & October 2012

1) Terry Kruse, Rudd, CENTURY BLACKBIRD MISSIE 432, 9/27/2012, 17439684

2) Webster Farms, Walker, TLF NINA 107, 11/8/2013, 17798563

3) Kara Collison, Rockwell City, Collison Lady 1232, 9/3/2012, 17517691

4) Lexi Knapp, Bloomfield, BURNS ELBA 1292, 10/4/2012, 17499874

Junior Bull Calf – March 1 2014 & After

1) Burns Angus, Oxford, Burns First Impression, 3/9/2014, 17836734

2) Schermer Angus, Clarion, SAC STYLE BN29, 3/7/2014, 17838167

3) Maas Cattle Company, Adair, Maas Unbelivable 4288, 3/2/2014, Pending

4) Schroeder Angus, Clarence, SCHROEDERS LOOKOUT 122, 3/4/2014, PENDING

5) K-Sha-K Farm, Milary, Ill., K-SHA-K UPBEAT 422, 3/5/2014, 17835979

6) Buck Creek J&K, Prescott, J&K FIRST CLASS 7285, 4/12/2014, 17825161

7) Jerad Shires, Corning, JS Pumba 4413, 3/1/2014, 17808830

8) Jerad Shires, Corning, JS Homeboy 4802, 3/14/2014, 17808829

Junior Bull Calf – January & February 2014

1) K-Sha-K Farm, Milary, Ill., K-SHA-K ENGINEER 402, 2/8/2014, 17835978

2) Moffitt Angus Farm, Colfax, Cherry Knoll Solution 1401, 2/4/2001, 17803281

3) Franchesca DeVore, Promise City, DeVores Rocky 004, 2/24/2014, AAA17794866

4) Jason Schroeder, Durant, JS First Class B851, 2/2/2014, Applied

5) K-Sha-K Farm, Milary, Ill., K-SHA-K AUTOMATIC 408, 2/17/2014, 17835982

6) Schroeder Angus, Clarence, Schroeder Class Act, 2/4/2014, PENDING

7) Buffalo Trail Farm, Latimer, Buffalos Conversion 46, 2/18/2014, 17836449

8) DKT Angus Farms, Ottumwa, DKT Pioneer 4741, 2/11/2014, 17821566

Junior Bull Calf – January & February 2014

1) Bullerman Angus, Adrian, Minn., Bullerman Consensus 1427, 1/11/2014, 17801482

2) Brandt Farms, Corning, KLB Lut 4712, 1/2/2014, Pending

3) Lone Willow Acres, Fennimore, Wis., LW All In 0J24, 1/18/2014, 17205268

4) Jason Schroeder, Durant, JS First Class B061, 1/10/2014, Applied

5) Schermer Angus, Clarion, SAC CONVERSION T34, 1/24/2014, 17838168

6) George and Ed Bieber Angus Farms, Waukon, Biebers Program 2580, 3/13/2012, Pending

7) Mead Farms, Barnett, Mo., Mead Impression N006, 1/4/2014, Pending

8) Gary Eichhorn, Tipton, HK Tiger 2237, 1/1/2014, 17834395

9) Schroeder Angus, Clarence, Schroeder First Draft 539, 1/16/2014, PENDING

10) Gary Eichhorn, Tipton, HK Tiger 2341, 1/14/2014, 17834399

Late Senior Bull Calf – November & December 2013

1) Schermer Angus, Clarion, SAC CONVERSION J502, 11/12/2013, 17808532

2) Mallory Espenscheid, Traer, ESPEN Platinum 1314, 12/7/2013, 17798618

3) Gary Eichhorn, Tipton, HK Tiger 2325, 12/1/2013, 17816178

Early Senior Bull Calf – September & October 2013

1) Brandt Farms, Corning, SydGen The Surgeon 3885, 9/1/2013, 17697368

2) DMW Show Cattle, Wiota, J&K Iron Mountain 6208, 9/13/2013, 17625507

3) Tyler Espenscheid, Traer, TSE Graduate 3023, 9/2/2013, 17829899

4) Double C Stock Farm, New Sharon, DOUBLE C EQUATOR16WA, 9/11/2013, AAA 17678285

Late Summer Yearling Bull – July & August 2013

1) Double C Stock Farm, New Sharon, DOUBLE C RIGHT TIME 25WA, 7/3/2013, AAA 17665806

April Junior Yearling Bull – April 2013

1) Robin Younge, Ventura, NAIG YOUNGE CLASS ACT 313, 4/1/2013, 17559730

March Junior Yearling Bull – March 2013

1) Holmes Cattle Co., Benton, HCC Scotty 19733, 3/9/2013, 17533634

2) Buffalo Trail Farm, Latimer, Buffalos Beau Bennett 325, 3/12/2013, 17528510

Early Junior Yearling Bull – January & February 2013

1) Mike Wells Wishing Well Angus, Columbus Junction, WWA Upward W325, 2/10/2013, 17580543

2) Carlson Family Angus, Cherokee, CFCC BISHOP 3218, 2/9/2013, 17589249

3) Carlson Family Angus, Cherokee, CFCC LOOKOUT 310, 2/8/2013, 17840095

Senior Yearling Bull – September thru December 2012

1) Mallory Espenscheid, Traer, ESP Preview 1212, 10/2/2012, 17488776

2) Steele Land and Livestock, Anita, SLL Sugar Lut Z300, 11/1/2012, 17510541

3) R&C Angus, Monticello, R&C Class Envy 3839, 10/10/2012, 17512101

Two-Year-Old Bull – January thru April 2012

1) Mead Farms, Barnett, Mo., Mead Final Choice L239, 1/8/2012, 17315700

Junior Get of Sire

1) Schermer Angus, Clarion

2) K-Sha-K Farm, Milary, Ill.

3) Gary Eichhorn, Tipton

Get of Sire

1) K-Sha-K Farm, Milary, Ill., SYDGEN PLATINUM, 9/5/2011, 17078916

Breeders Six Head

1) K-Sha-K Farm, Milary, Ill.

Produce of Dam

1) Moffitt Angus Farm, Colfax

2) Steele Land and Livestock, Anita

Grand Champion Cow/Calf Pair: Moffitt Angus Farm, Colfax, CHERRY KNOLL LADY LOLA 1194

Reserve Grand Champion Cow/Calf Pair: R&C Angus, Monticello, R&C BLACKBIRD 912Z

Champion Junior Heifer Calf: Moffitt Angus Farm, Colfax, MOFFITT PROVEN QUEEN M405

Reserve Champion Junior Heifer Calf: Holst Farms, Inc., Le Claire, HE LAURA 4009

Champion Senior Heifer Calf: K&J Angus, Larchwood, PVF PROVEN QUEEN 3184

Reserve Champion Senior Heifer Calf: 2K Cattle Enterprises, Glen Haven, Wis., 2K BLACK LADY 1823

Champion Intermediate Female: Abe Troyer, Kalona, BURNS ELBA 1366

Reserve Champion Intermediate Female: Lindsay Crock, Mechanicsville, ANGELINAS MAY 7713

Champion Junior Female: Norris Farms, Corydon, dameron bardot 362

Reserve Champion Junior Female: Johnson Corner Cattle, Fort Dodge, PVF EXPRESS 3140

Champion Senior Female: Terry Kruse, Rudd, Century Blackbird Missie 432

Reserve Champion Senior Female: Webster Farms, Walker, TLF Nina 107

Grand Champion Female: Norris Farms, Corydon, Dameron Bardot 362

Reserve Grand Champion Female: Johnson Corner Cattle, Fort Dodge, PVF Express 3140

Iowa Champion Female: Megan Collison, Rockwell City, Moffitt Proven Queen M301

Champion Junior Bull Calf: Bullerman Angus, Adrian, Minn., Bullerman Consensus 1427

Reserve Champion Junior Bull Calf: Burns Angus, Oxford, Burns First Impression

Champion Senior Bull Calf: Brandt Farms, Corning, SydGen The Surgeon 3885

Reserve Champion Senior Bull Calf: Schermer Angus, Clarion, SAC Conversion J502

Champion Intermediate Bull: Double C Stock Farm, New Sharon, Double C Right Time 25WA

Champion Junior Bull: Mike Wells Wishing Well Angus, Columbus Junction, WWA Upward W325

Reserve Champion Junior Bull: Robin Younge, Ventura, Naig Younge Class Act 313

Champion Senior Bull: Mallory Espenscheid, Traer, ESP Preview 1212

Reserve Champion Senior Bull: Steele Land & Livestock, Anita, SLL Sugar Lut Z300

Grand Champion Bull: Mike Wells Wishing Well Angus, Columbus Junction, WWA Upward W325

Reserve Grand Champion Bull: Robin Younge, Ventura, Naig Younge Class Act 313

Iowa Champion Bull: Mike Wells Wishing Well Angus, Columbus Junction, WWA Upward W325

"Nothing Compares" to the Iowa State Fair. The 2014 Fair ended August 17. The 2015 Iowa State Fair is set August 13-23. For more information, call 800/545-FAIR or visit iowastatefair.org.

* * *

 
Victor Woman Sweeps Iowa State Fair Sheep Show PDF Print E-mail
News Releases - Agribusiness
Written by Lori Chappell   
Friday, 05 September 2014 09:21

DES MOINES, IA (09/03/2014)(readMedia)-- Brooke Kuesel of Victor won the Grand Champion and Reserve Grand Champion banners in the Jackpot Lamb show judged August 17 at the 2014 Iowa State Fair.

Additional results below (names, hometowns, animal identification):

Purebred Oxford Down

1) Van Roekel Family Livestock, Wellman

2) Double O Acres, West Union

3) Van Roekel Family Livestock, Wellman

4) Double O Acres, West Union

5) Hamilton Sheep, Bryant

6) Hamilton Sheep, Bryant

Purebred Dorset

1) Taylor Made Show Lambs, Perry, 1, 2/1/2014

2) Jayme Garr, Moulton

3) Chapman Club Lambs, Williamsburg, Chapman Club Lambs, 2/23/2014

4) Schmillen Show Lambs, Marcus

5) Taylor Made Show Lambs, Perry, 2, 2/1/2014

Purebred Shropshire

1) Jack McKinney, Colo, Jack, 2/2/2014

2) Taylor Made Show Lambs, Perry, 5, 2/1/2014

Purebred Southdown

1) Greiner Club Lambs, Keota

2) Hamilton Sheep, Bryant

Purebred Hampshire 99.5-130.5

1) Shelton Hatch, Gladbrook, Hamp, 1/15/2014

2) Dayton Mortvedt, Lynnville, Millie, 3/5/2014

3) Jack McKinney, Colo, Jack, 1/24/2014

4) Marshal Sheldahl, Huxley

5) Greiner Club Lambs, Keota

6) Chapman Club Lambs, Williamsburg, Chapman Club Lambs, 2/20/2014

Purebred Hampshire 134.5-156.5

1) Brooke Kuesel, Victor, Dee, 1/15/2014, 595056

2) Greiner Club Lambs, Keota

3) Brooke Snider, Rhodes

4) Paul Douglas, Corning, Rocky, 1/3/2014

5) Taylor Made Show Lambs, Perry, 6, 2/1/2014

6) Schmillen Show Lambs, Marcus

Purebred Suffolk

1) Houston Hindman, Albia

2) Brooke Snider, Rhodes

3) Sam McKinney, Colo, Sam, 3/3/2014

4) Kadence Heald, Blakesburg, Blue, 2/18/2014

Purebred Wool Breeds

1) Jayme Garr, Moulton

Crossbred Black Face 98.5-124.5

1) Dayton Mortvedt, Lynnville, Firecracker, 3/10/2014

2) Wes Kaufman, Dysart, 1/9/2014

3) Jenny Petersen, Knoxville, Challenger

4) Edler Brothers Club Lambs, State Center, Button, 3/8/2014, x

5) Bennett Family Livestock, Perry

6) Greiner Club Lambs, Keota

7) Channing Snider, Rhodes

8) Delanie Erwin, New Virginia, Nancy

9) Briar Klaver, Woolstock, Fred Parrot, 3/16/2014

10) Autumn Nelson, Pierson, Sammy, 1/30/2014

11) Chapman Club Lambs, Williamsburg, Chapman Club Lambs, 2/16/2014

12) Chapman Club Lambs, Williamsburg, Chapman Club Lambs, 2/17/2014

Crossbred Black Face 125-136

1) Brooke Kuesel, Victor

2) Dylan Deemer, Lacona, 1404, 2/7/2014

3) Jack McKinney, Colo, Jack, 2/2/2014

4) Jake Hlas, Traer

5) Zahradnik Livestock, Inc., Belle Plaine, Elsa, 2/19/2014

6) Paul Douglas, Corning, Blind Luck, 3/3/2014

7) Prater Club Lambs, Moravia

8) Dylan Deemer, Lacona, 1460, 1/31/2014

9) Briar Klaver, Woolstock, Cyclone Big Boy, 3/13/2014

10) Van Roekel Family Livestock, Wellman

11) Bennett Family Livestock, Perry

12) Schmillen Show Lambs, Marcus

Crossbred Black Face 139-164.5

1) Brooke Kuesel, Victor, Gray, 1/20/2014

2) Brooke Snider, Rhodes

3) Wes Kaufman, Dysart, 1/19/2014

4) Shelton Hatch, Gladbrook, Cross, 1/15/2014

5) Jenny Petersen, Knoxville, Patience

6) Prater Club Lambs, Moravia

7) Edler Brothers Club Lambs, State Center, Max, 2/20/2014, x

8) Prater Club Lambs, Moravia

9) Channing Snider, Rhodes

10) Addie Heald, Blakesburg, Oakie, 2/10/2014

11) Marshal Sheldahl, Huxley

12) Bennett Family Livestock, Perry

13) Marshal Sheldahl, Huxley

Crossbred Speckled Face

1) Autumn Nelson, Pierson, Kimber, 1/1/2014

2) Sam McKinney, Colo, Sam, 2/2/2014

3) Jenny Petersen, Knoxville

4) Kadence Heald, Blakesburg, Specks 1193/726, 2/28/2014

5) Houston Hindman, Albia

6) Addie Heald, Blakesburg, Speckled Ewe, 2/28/2014

7) Jenny Petersen, Knoxville, Cookie Dough

Crossbred White Face

1) Edler Brothers Club Lambs, State Center

2) Wes Kaufman, Dysart, 1/11/2014

3) Taylor Made Show Lambs, Perry, 3, 2/1/2014

4) Sam McKinney, Colo, Sam, 2/2/2014

5) Bennett Family Livestock, Perry

"Nothing Compares" to the Iowa State Fair. The 2014 Fair ended August 17. The 2015 Iowa State Fair is set August 13-23. For more information, call 800/545-FAIR or visit iowastatefair.org.

* * *

 
Appaloosa Exhibitors Earn Ribbons at Iowa State Fair PDF Print E-mail
News Releases - Agribusiness
Written by Lori Chappell   
Friday, 05 September 2014 09:20

DES MOINES, IA (09/03/2014)(readMedia)-- Ribbons and banners were awarded in the Appaloosa Horse Show judged August 16 and 17 at the 2014 Iowa State Fair.

The Appaloosa Horse Show was a double-judged show. In such a show, the use of two judges, independent of one another, takes place. Thus, two sets of results are produced.

Complete results below:

Camas Prairie Stump Race

Judge A - 1) Harland or Roselyn Butler, Webster City

Judge B - 1) Harland or Roselyn Butler, Webster City

Judge A - 2) Jerry Sharer, Jewell

Judge B - 2) Jerry Sharer, Jewell

Judge A - 3) Jennifer Murrell, Bois D'Arc, Mo.

Judge B - 3) Jennifer Murrell, Bois D'Arc, Mo.

Colt – Weanling

Judge A - 1) Larry Goodale, Ellsworth

Judge B - 1) Larry Goodale, Ellsworth

Judge A - 2) Mildred Johannes, Ames

Judge B - 2) Mildred Johannes, Ames

Figure 8 Stake Race

Judge A - 1) Jennifer Murrell, Bois D'Arc, Mo.

Judge B - 1) Jennifer Murrell, Bois D'Arc, Mo.

Judge A - 2) Jerry Sharer, Jewell

Judge B - 2) Jerry Sharer, Jewell

Judge A - 3) Harland or Roselyn Butler, Webster City

Judge B - 3) Harland or Roselyn Butler, Webster City

Filly – Yearling

Judge A - 1) Rockin' Spots Appaloosas, Independence

Judge B - 1) Rockin' Spots Appaloosas, Independence

FPD Halter Mare

Judge A - 1) Larry Goodale, Ellsworth

Judge B - 1) Larry Goodale, Ellsworth

Judge A - 2) Larry Goodale, Ellsworth

Judge B - 2) Larry Goodale, Ellsworth

Judge A - 3) Myra Crawford, Elberon

Judge B - 3) Myra Crawford, Elberon

FPD Halter Stallion

Judge A - 1) Larry Goodale, Ellsworth

Judge B - 1) Larry Goodale, Ellsworth

Judge A - 2) Mildred Johannes, Ames

Judge B - 2) Mildred Johannes, Ames

Gelding – Two-Year-Old

Judge A - 1) Larry Goodale, Ellsworth

Judge B - 1) Larry Goodale, Ellsworth

Gelding – Three-Year-Old

Judge A - 1) Myra Crawford, Elberon

Judge B - 1) Myra Crawford, Elberon

Gelding – Aged

Judge A - 1) Maggie Holzworth, West Des Moines

Judge B - 1) Maggie Holzworth, West Des Moines

Judge A - 2) Jerry Sharer, Jewell

Judge B - 2) Jerry Sharer, Jewell

Gelding – Yearling

Judge A - 1) Cindy Hanson, Kirkman

Judge B - 1) Cindy Hanson, Kirkman

Judge A – Grand Champion Gelding) Myra Crawford, Elberon

Judge B – Grand Champion Gelding) Myra Crawford, Elberon

Judge A - Reserve Grand Champion Gelding) Maggie Holzworth, West Des Moines

Judge B - Reserve Grand Champion Gelding) Maggie Holzworth, West Des Moines

Judge A – Grand Champion Mare) Rockin' Spots Appaloosas, Independence

Judge B - Grand Champion Mare) Rockin' Spots Appaloosas, Independence

Judge A - Reserve Grand Champion Mare) Rockin' Spots Appaloosas, Independence

Judge B - Reserve Grand Champion Mare) Larry Goodale, Ellsworth

Hunter in Hand Geldings

Judge A - 1) Larry Goodale, Ellsworth

Judge B - 1) Maggie Holzworth, West Des Moines

Judge A - 2) Maggie Holzworth, West Des Moines

Judge B - 2) Larry Goodale, Ellsworth

Judge A - 3) Cindy Hanson, Kirkman

Judge B - 3) Cindy Hanson, Kirkman

Hunter in Hand Mare – 18 & Under

Judge A - 1) Kristen Schroder, Long Grove

Judge B - 1) Myra Crawford, Elberon

Judge A - 2) Myra Crawford, Elberon

Judge B - 2) Kristen Schroder, Long Grove

Hunter in Hand Mares

Judge A - 1) Myra Crawford, Elberon

Judge B - 1) Michael Moehrl, Marshalltown

Judge A - 2) Larry Goodale, Ellsworth

Judge B - 2) Larry Goodale, Ellsworth

Judge A - 3) Kristen Schroder, Long Grove

Judge B - 3) Harland or Roselyn Butler, Webster City

Judge A - 4) Michael Moehrl, Marshalltown

Judge B - 4) Myra Crawford, Elberon

Judge A - 5) Harland or Roselyn Butler, Webster City

Judge B - 5) Kristen Schroder, Long Grove

Judge A - 6) Larry Goodale, Ellsworth

Judge B - 6) Larry Goodale, Ellsworth

Hunter in Hand Stallions

Judge A - 1) Larry Goodale, Ellsworth

Judge B - 1) Mildred Johannes, Ames

Judge A - 2) Mildred Johannes, Ames

Judge B - 2) Larry Goodale, Ellsworth

Hunter under Saddle – 18 & Under

Judge A - 1) Kristen Schroder, Long Grove

Judge B - 1) Kristen Schroder, Long Grove

Hunter under Saddle – All Ages

Judge A - 1) Kristen Schroder, Long Grove

Judge B - 1) Kristen Schroder, Long Grove

Judge A - 2) Mildred Johannes, Ames

Judge B - 2) Mildred Johannes, Ames

Keyhole Race

Judge A - 1) Jennifer Murrell, Bois D'Arc, Mo.

Judge B - 1) Jennifer Murrell, Bois D'Arc, Mo.

Judge A - 2) Harland or Roselyn Butler, Webster City

Judge B - 2) Harland or Roselyn Butler, Webster City

Judge A - 3) Jerry Sharer, Jewell

Judge B - 3) Jerry Sharer, Jewell

Leadline – 6 & Under

Judge A - 1) Cindy Hanson, Kirkman

Judge B - 1) Cindy Hanson, Kirkman

Judge A - 2) Myra Crawford, Elberon

Judge B - 2) Myra Crawford, Elberon

Mare – Two-Year-Old

Judge A - 1) Larry Goodale, Ellsworth

Judge B - 1) Larry Goodale, Ellsworth

Mare – Aged

Judge A - 1) Rockin' Spots Appaloosas, Independence

Judge B - 1) Rockin' Spots Appaloosas, Independence

Judge A - 2) Larry Goodale, Ellsworth

Judge B - 2) Larry Goodale, Ellsworth

Judge A - 3) Harland or Roselyn Butler, Webster City

Judge B - 3) Larry Goodale, Ellsworth

Judge A - 4) Larry Goodale, Ellsworth

Judge B - 4) Harland or Roselyn Butler, Webster City

Judge A - 5) Mildred Johannes, Ames

Judge B - 5) Mildred Johannes, Ames

Men's and Ladies' Heritage

Judge A - 1) Becky Grier, Kalona

Judge B - 1) Becky Grier, Kalona

Judge A - 2) Mildred Johannes, Ames

Judge B - 2) Mildred Johannes, Ames

Judge A - 3) Jennifer Murrell, Bois D'Arc, Mo.

Judge B - 3) Jennifer Murrell, Bois D'Arc, Mo.

Most Colorful at Halter

Judge A - 1) Mildred Johannes, Ames

Judge B - 1) Rockin' Spots Appaloosas, Independence

Judge A - 2) Rockin' Spots Appaloosas, Independence

Judge B - 2) Larry Goodale, Ellsworth

Judge A - 3) Larry Goodale, Ellsworth

Judge B - 3) Myra Crawford, Elberon

Judge A - 4) Myra Crawford, Elberon

Judge B - 4) Maggie Holzworth, West Des Moines

Judge A - 5) Mildred Johannes, Ames

Judge B - 5) Mildred Johannes, Ames

Judge A - 6) Larry Goodale, Ellsworth

Judge B - 6) Larry Goodale, Ellsworth

Judge A - 7) Larry Goodale, Ellsworth

Judge B - 7) Larry Goodale, Ellsworth

Judge A - 8) Maggie Holzworth, West Des Moines

Judge B - 8) Mildred Johannes, Ames

Nez Perce Stake Race

Judge A - 1) Jennifer Murrell, Bois D'Arc, Mo.

Judge B - 1) Jennifer Murrell, Bois D'Arc, Mo.

Judge A - 2) Mildred Johannes, Ames

Judge B - 2) Mildred Johannes, Ames

Judge A - 3) Jerry Sharer, Jewell

Judge B - 3) Jerry Sharer, Jewell

Judge A - 4) Harland or Roselyn Butler, Webster City

Judge B - 4) Harland or Roselyn Butler, Webster City

Non-Pro Camas Prairie Stump Race – 19 & Over

Judge A - 1) Angela Meyer, Eldridge

Judge B - 1) Angela Meyer, Eldridge

Non-Pro Gelding – All Ages

Judge A - 1) Myra Crawford, Elberon

Judge B - 1) Myra Crawford, Elberon

Judge A - 2) Maggie Holzworth, West Des Moines

Judge B - 2) Larry Goodale, Ellsworth

Judge A - 3) Larry Goodale, Ellsworth

Judge B - 3) Maggie Holzworth, West Des Moines

Non-Pro Hunt Seat Equitation – 19 & Over

Judge A - 1) Angela Meyer, Eldridge

Judge B - 1) Angela Meyer, Eldridge

Non-Pro Hunter in Hand Gelding

Judge A - 1) Maggie Holzworth, West Des Moines

Judge B - 1) Maggie Holzworth, West Des Moines

Judge A - 2) Larry Goodale, Ellsworth

Judge B - 2) Larry Goodale, Ellsworth

Non-Pro Hunter in Hand Mare

Judge A - 1) Myra Crawford, Elberon

Judge B - 1) Larry Goodale, Ellsworth

Judge A - 2) Larry Goodale, Ellsworth

Judge B - 2) Myra Crawford, Elberon

Judge A - 3) Larry Goodale, Ellsworth

Judge B - 3) Larry Goodale, Ellsworth

Non-Pro Hunter in Hand Stallion

Judge A - 1) Mildred Johannes, Ames

Judge B - 1) Mildred Johannes, Ames

Judge A - 2) Larry Goodale, Ellsworth

Judge B - 2) Larry Goodale, Ellsworth

Non-Pro Hunter under Saddle – 19 & Over

Judge A - 1) Mildred Johannes, Ames

Judge B - 1) Mildred Johannes, Ames

Non-Pro Mare – All Ages

Judge A - 1) Rockin' Spots Appaloosas, Independence

Judge B - 1) Rockin' Spots Appaloosas, Independence

Judge A - 2) Rockin' Spots Appaloosas, Independence

Judge B - 2) Rockin' Spots Appaloosas, Independence

Judge A - 3) Larry Goodale, Ellsworth

Judge B - 3) Larry Goodale, Ellsworth

Judge A - 4) Mildred Johannes, Ames

Judge B - 4) Mildred Johannes, Ames

Non-Pro Most Colorful at Halter

Judge A - 1) Mildred Johannes, Ames

Judge B - 1) Rockin' Spots Appaloosas, Independence

Judge A - 2) Rockin' Spots Appaloosas, Independence

Judge B - 2) Larry Goodale, Ellsworth

Judge A - 3) Larry Goodale, Ellsworth

Judge B - 3) Myra Crawford, Elberon

Judge A - 4) Myra Crawford, Elberon

Judge B - 4) Maggie Holzworth, West Des Moines

Judge A - 5) Mildred Johannes, Ames

Judge B - 5) Mildred Johannes, Ames

Judge A - 6) Larry Goodale, Ellsworth

Judge B - 6) Larry Goodale, Ellsworth

Judge A - 7) Maggie Holzworth, West Des Moines

Judge B - 7) Cindy Hanson, Kirkman

Judge A - 8) Cindy Hanson, Kirkman

Judge B - 8) Mildred Johannes, Ames

Non-Pro Nez Perce Stake Race – 19 & Over

Judge A - 1) Angela Meyer, Eldridge

Judge B - 1) Angela Meyer, Eldridge

Non-Pro Stallion – All Ages

Judge A - 1) Larry Goodale, Ellsworth

Judge B - 1) Larry Goodale, Ellsworth

Judge A - 2) Mildred Johannes, Ames

Judge B - 2) Mildred Johannes, Ames

Non-Pro Trail – 19 & Over

Judge A - 1) Mildred Johannes, Ames

Judge B - 1) Mildred Johannes, Ames

Judge A - 2) Angela Meyer, Eldridge

Judge B - 2) Angela Meyer, Eldridge

Judge A - 3) Becky Grier, Kalona

Judge B - 3) Becky Grier, Kalona

Non-Pro Western Horsemanship – 19 & Over

Judge A - 1) Larry Goodale, Ellsworth

Judge B - 1) Larry Goodale, Ellsworth

Judge A - 2) Becky Grier, Kalona

Judge B - 2) Becky Grier, Kalona

Non-Pro Western Pleasure – 19 & Over

Judge A - 1) Larry Goodale, Ellsworth

Judge B - 1) Larry Goodale, Ellsworth

Judge A - 2) Becky Grier, Kalona

Judge B - 2) Becky Grier, Kalona

Judge A - 3) Larry Goodale, Ellsworth

Judge B - 3) Larry Goodale, Ellsworth

Non-Pro Western Pleasure – 35 & Over

Judge A - 1) Larry Goodale, Ellsworth

Judge B - 1) Larry Goodale, Ellsworth

Judge A - 2) Becky Grier, Kalona

Judge B - 2) Becky Grier, Kalona

Judge A - 3) Larry Goodale, Ellsworth

Judge B - 3) Larry Goodale, Ellsworth

Non-Pro Western Pleasure – Novice

Judge A - 1) Becky Grier, Kalona

Judge B - 1) Becky Grier, Kalona

Judge A - 2) Larry Goodale, Ellsworth

Judge B - 2) Larry Goodale, Ellsworth

Non-Pro Western Showmanship – 19 & Over

Judge A - 1) Angela Meyer, Eldridge

Judge B - 1) Maggie Holzworth, West Des Moines

Judge A - 2) Maggie Holzworth, West Des Moines

Judge B - 2) Angela Meyer, Eldridge

Novice Hunt Seat Equitation – 18 & Under

Judge A - 1) Kristen Schroder, Long Grove

Judge B - 1) Kristen Schroder, Long Grove

Novice Western Showmanship – 18 & Under

Judge A - 1) Kristen Schroder, Long Grove

Judge B - 1) Kristen Schroder, Long Grove

Reining – All Ages

Judge A - 1) Jennifer Murrell, Bois D'Arc, Mo.

Judge B - 1) Jennifer Murrell, Bois D'Arc, Mo.

Trail – All Ages

Judge A - 1) Mildred Johannes, Ames

Judge B - 1) Mildred Johannes, Ames

Judge A - 2) Becky Grier, Kalona

Judge B - 2) Becky Grier, Kalona

Judge A - 3) Larry Goodale, Ellsworth

Judge B - 3) Larry Goodale, Ellsworth

Walk/Trot Camas Prairie Stump Race – 10 & Under

Judge A - 1) Myra Crawford, Elberon

Judge B - 1) Myra Crawford, Elberon

Walk/Trot Figure 8 Stake Race – 10 & Under

Judge A - 1) Myra Crawford, Elberon

Judge B - 1) Myra Crawford, Elberon

Walk/Trot Keyhole Race – 10 & Under

Judge A - 1) Myra Crawford, Elberon

Judge B - 1) Myra Crawford, Elberon

Walk/Trot Nez Perce Stake Race – 10 & Under

Judge A - 1) Myra Crawford, Elberon

Judge B - 1) Myra Crawford, Elberon

Walk/Trot Showmanship – 10 & Under

Judge A - 1) Cindy Hanson, Kirkman

Judge B - 1) Cindy Hanson, Kirkman

Judge A - 2) Myra Crawford, Elberon

Judge B - 2) Myra Crawford, Elberon

Judge A - 3) Cindy Hanson, Kirkman

Judge B - 3) Cindy Hanson, Kirkman

Walk/Trot Trail – 10 & Under

Judge A - 1) Myra Crawford, Elberon

Judge B - 1) Myra Crawford, Elberon

Walk/Trot Western Horsemanship – 10 & Under

Judge A - 1) Cindy Hanson, Kirkman

Judge B - 1) Cindy Hanson, Kirkman

Judge A - 2) Cindy Hanson, Kirkman

Judge B - 2) Cindy Hanson, Kirkman

Judge A - 3) Myra Crawford, Elberon

Judge B - 3) Myra Crawford, Elberon

Walk/Trot Western Pleasure – 10 & Under

Judge A - 1) Myra Crawford, Elberon

Judge B - 1) Cindy Hanson, Kirkman

Judge A - 2) Cindy Hanson, Kirkman

Judge B - 2) Myra Crawford, Elberon

Judge A - 3) Cindy Hanson, Kirkman

Judge B - 3) Cindy Hanson, Kirkman

Western Pleasure – Junior & Senior

Judge A - 1) Larry Goodale, Ellsworth

Judge B - 1) Larry Goodale, Ellsworth

Judge A - 2) Becky Grier, Kalona

Judge B - 2) Becky Grier, Kalona

Judge A - 3) Larry Goodale, Ellsworth

Judge B - 3) Larry Goodale, Ellsworth

Western Riding – All Ages

Judge A - 1) Jennifer Murrell, Bois D'Arc, Mo.

Judge B - 1) Jennifer Murrell, Bois D'Arc, Mo.

Western Showmanship at Halter – 18 & Under

Judge A - 1) Kristen Schroder, Long Grove

Judge B - 1) Kristen Schroder, Long Grove

Youth Gelding – 18 & Under

Judge A - 1) Myra Crawford, Elberon

Judge B - 1) Myra Crawford, Elberon

Youth Mare – 18 & Under

Judge A - 1) Cindy Hanson, Kirkman

Judge B - 1) Myra Crawford, Elberon

Judge A - 2) Myra Crawford, Elberon

Judge B - 2) Cindy Hanson, Kirkman

Youth Most Colorful at Halter – 18 & Under

Judge A - 1) Myra Crawford, Elberon

Judge B - 1) Myra Crawford, Elberon

Judge A - 2) Cindy Hanson, Kirkman

Judge B - 2) Cindy Hanson, Kirkman

Judge A - 3) Myra Crawford, Elberon

Judge B - 3) Myra Crawford, Elberon

"Nothing Compares" to the Iowa State Fair. The 2014 Fair ended August 17. The 2015 Iowa State Fair is set August 13-23. For more information, call 800/545-FAIR or visit iowastatefair.org.

* * *

 
Livestock Producers Urged to Enroll in Disaster Assistance Program by Oct. 1 PDF Print E-mail
News Releases - Agribusiness
Written by USDA Office of Communications   
Thursday, 04 September 2014 07:59
Congressionally Mandated Payment Reductions to Take Effect at Beginning of New Fiscal Year
Ranchers Applying for LFP Support Who Have Scheduled Appointments by Sept. 30th Will not be Impacted

WASHINGTON, Sept. 2, 2014 - The U.S. Department of Agriculture (USDA) is encouraging producers who have suffered eligible disaster-related losses to act to secure assistance by Sept. 30, 2014, as congressionally mandated payment reductions will take place for producers who have not acted before that date. Livestock producers that have experienced grazing losses since October 2011 and may be eligible for benefits but have not yet contacted their local Farm Service Agency (FSA) office should do so as soon as possible.

The Budget Control Act passed by Congress in 2011 requires USDA to implement reductions of 7.3 percent to the Livestock Forage Disaster Program (LFP) in the new fiscal year, which begins Oct. 1, 2014. However, producers seeking LFP support who have scheduled appointments with their local FSA office before Oct. 1, even if the appointment occurs after Oct.1, will not see reductions in the amount of disaster relief they receive.

USDA is encouraging producers to register, request an appointment or begin a Livestock Forage Disaster Program application with their county FSA office before Oct. 1, 2014, to lock in the current zero percent sequestration rate. As an additional aid to qualified producers applying for LFP, the Farm Service's Agency has developed an online registration that enables farmers and ranchers to put their names on an electronic list before the deadline to avoid reductions in their disaster assistance. This is an alternative to visiting or contacting the county office. To place a name on the Livestock Forage Disaster Program list online, visit http://www.fsa.usda.gov/disaster-register.

Producers who already contacted the county office and have an appointment scheduled need do nothing more.

"In just four months since disaster assistance enrollments began, we've processed 240,000 applications to help farmers and ranchers who suffered losses," said Agriculture Secretary Tom Vilsack. "Eligible producers who have not yet contacted their local FSA office should stop by or call their local FSA office, or sign up online before Oct. 1 when congressionally mandated payment reductions take effect. This will ensure they receive as much financial assistance as possible."

The Livestock Indemnity Program, the Tree Assistance Program and the Noninsured Disaster Assistance Program Frost Freeze payments will also be cut by 7.3 percent on Oct. 1, 2014. Unlike the Livestock Forage Disaster Program, applications for these programs must be fully completed by Sept. 30. FSA offices will prioritize these applications, but as the full application process can take several days or more to complete, producers are encouraged to begin the application process as soon as possible.

The Livestock Forage Disaster Program compensates eligible livestock producers who suffered grazing losses due to drought or fire between Oct. 1, 2011 and Dec. 31, 2014. Eligible livestock includes alpacas, beef cattle, buffalo, beefalo, dairy cattle, deer, elk, emus, equine, goats, llamas, poultry, reindeer, sheep or swine that have been or would have been grazing the eligible grazing land or pastureland. Producers forced to liquidate their livestock may also be eligible for program benefits.

Additionally, the 2014 Farm Bill eliminated the risk management purchase requirement. Livestock producers are no longer required to purchase coverage under the federal crop insurance program or Noninsured Crop Disaster Assistance Program to be eligible for Livestock Forage Disaster Program assistance.

To learn more about USDA disaster relief program, producers can review the 2014 Farm Bill fact sheet at www.fsa.usda.gov/farmbill, the LFP program fact sheet, http://go.usa.gov/5JTk, or contact their local FSA office.

The Livestock Forage Disaster Program was made possible through the 2014 Farm Bill, which builds on historic economic gains in rural America over the past five years, while achieving meaningful reform and billions of dollars in savings for the taxpayer. Since enactment, USDA has made significant progress to implement each provision of this critical legislation, including providing disaster relief to farmers and ranchers; strengthening risk management tools; expanding access to rural credit; funding critical research; establishing innovative public-private conservation partnerships; developing new markets for rural-made products; and investing in infrastructure, housing and community facilities to help improve quality of life in rural America. For more information, visit www.usda.gov/farmbill.

#

 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>

Page 3 of 173