Agribusiness
Judges Award Top Honors at Iowa State Fair Columbia Sheep Show PDF Print E-mail
News Releases - Agribusiness
Written by Lori Chappell   
Thursday, 14 August 2014 15:37

DES MOINES, IA (08/14/2014)(readMedia)-- Two Minnesota exhibitors collected top honors in the Columbia Sheep show judged Friday at the 2014 Iowa State Fair.

Isaiah Bauck of New York Mills, Minn., showed the Champion Ram and Champion Ewe and placed first in the Premier Exhibitor contest.

Charles and Louise Worm of Lakefield, Minn., showed the Reserve Champion Ram and Reserve Champion Ewe and also took second place in the Premier Exhibitor contest. Travaille Family Columbias of Sibley earned third place in the Premier Exhibitor contest.

Complete results below (names, hometowns and animal identification):

Yearling Ram

1) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 3-24, 3/4/2013, 622036

2) Charles & Louise Worm, Lakefield, Minn., 3029, 2/1/2013, U21761

3) Peg Gannn, Jefferson, Sam, 1/25/2013, U23447

4) Travaille Family Columbias, Sibley, Travaille F12-11, 9/17/2012, 622003

Fall Ram Lamb

1) Charles & Louise Worm, Lakefield, Minn., 408, 10/1/2013, U23362

2) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 3-88, 9/30/2013, 623256

3) Charles & Louise Worm, Lakefield, Minn., 401, 9/16/2013, U23359

4) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 3-91, 10/5/2013, 623258

January Ram Lamb

1) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 4-3, 1/7/2014, pending

2) Thiesen Family Columbias, Windom, Minn., Thiesen 1402, 1/1/2014, 623127

3) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 4-2, 1/7/2014, pending

4) Thiesen Family Columbias, Windom, Minn., Thiesen 1405, 1/22/2014, 623128

February Ram Lamb

1) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 4-13, 2/17/2014, pending

2) Travaille Family Columbias, Sibley, Travaille 1431, 2/1/2014, 623271

3) Travaille Family Columbias, Sibley, Travaille 1411, 2/3/2014, pending

4) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 4-16, 2/27/2014, pending

5) Thiesen Family Columbias, Windom, Minn., Thiesen 1409, 2/4/2014, 623118

6) Thiesen Family Columbias, Windom, Minn., Thiesen 1412, 2/16/2014, 423130

7) Ubben Columbia Sheep, Des Moines, Bircher RD 4065, 2/12/2014, U23046

March and After Ram Lamb

1) Thiesen Family Columbias, Windom, Minn., Thiesen 1417, 3/2/2014, 623129

2) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 4-22, 3/9/2014, pending

3) Charles & Louise Worm, Lakefield, Minn., 442, 3/4/2014, Applied For

4) Travaille Family Columbias, Sibley, Travaille 1412, 3/1/2014, pending

5) Thiesen Family Columbias, Windom, Minn., Thiesen 1424, 3/4/2014, applied for

6) Peg Gannn, Jefferson, No Name, 3/11/2014, U23448

7) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 4-24, 3/11/2014, pending

8) Dar Braet, Calamus, DAR 1403, 3/13/2014, U 23297

Color Ram Lamb – All Ages

1) Travaille Family Columbias, Sibley, Travaille 1430, 1/10/2014, pending

2) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 3-86, 10/4/2013, 623259

3) Travaille Family Columbias, Sibley, Travaille 1406, 4/1/2014, pending

Pair of Ram Lambs

1) Charles & Louise Worm, Lakefield, Minn.

2) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn.

3) Thiesen Family Columbias, Windom, Minn.

4) Travaille Family Columbias, Sibley

Yearling Ewe

1) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 2-67, 9/22/2012, 622021

2) Charles & Louise Worm, Lakefield, Minn., 321, 4/10/2012, U22269

3) Micki Williams, Freeport, Ill., M Williams 1325 QR, 2/11/2013, U 21917

4) Thiesen Family Columbias, Windom, Minn., Lynsey Frey 12-5, 9/9/2012, 621722

5) Thiesen Family Columbias, Windom, Minn., Thiesen 508, 2/3/2013, 621821

6) Charles & Louise Worm, Lakefield, Minn., 334, 2/16/2014, U22458

7) Travaille Family Columbias, Sibley, Frey 12-7, 9/11/2012, 621724

8) Travaille Family Columbias, Sibley, Travaille 13-109, 3/2/2013, 622509

9) Peg Gannn, Jefferson, No Name, 1/25/2013, U23449

10) Ubben Columbia Sheep, Des Moines, 9/21/2012

11) Peg Gannn, Jefferson, No Name, 9/4/2012, U23450

12) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 3082, 2/17/2013, 621782

13) Ubben Columbia Sheep, Des Moines, Frey 12-44, 10/6/2012, U21740

Color Yearling Ewe

1) Travaille Family Columbias, Sibley, HF 131092, 2/7/2013, pending

2) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 3-56, 3/18/2013, 622034

3) Travaille Family Columbias, Sibley, HF 131096, 2/7/2013, pending

4) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 3/18/2013, 622035

Pair of Yearling Ewes

1) Thiesen Family Columbias, Windom, Minn.

2) Charles & Louise Worm, Lakefield, Minn.

3) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn.

4) Peg Gannn, Jefferson

5) Travaille Family Columbias, Sibley

6) Ubben Columbia Sheep, Des Moines

Fall Ewe Lamb

1) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 3-65, 9/28/2013, 623263

2) Charles & Louise Worm, Lakefield, Minn., 406, 10/3/2013, U23292

3) Thiesen Family Columbias, Windom, Minn., Frey 13-10, 9/22/2013, 622886

4) Travaille Family Columbias, Sibley, Travaille 1441, 9/18/2013, 622938

5) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 3-69, 9/30/2013, 623260

6) Charles & Louise Worm, Lakefield, Minn., 402, 9/16/2013, U23360

7) Ubben Columbia Sheep, Des Moines, Woolsteinhulme Bros 0634, 9/29/2013, Pending

8) Travaille Family Columbias, Sibley, Travaille 1442, 9/22/2013, 622939

9) Ubben Columbia Sheep, Des Moines, Woolstenhulme Bros 0516, 9/30/2013, Pending

January Ewe Lamb

1) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 4-31, 1/13/2014, pending

2) Charles & Louise Worm, Lakefield, Minn., 415, 1/4/2014, U23364

3) Micki Williams, Freeport, Ill., M Williams 1420 QR, 1/28/2014, U 23000

4) Travaille Family Columbias, Sibley, Travaille 1421, 1/10/2014, 622936

5) Charles & Louise Worm, Lakefield, Minn., 426, 1/9/2014, U23365

6) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 4-30, 1/13/2014, pending

7) Thiesen Family Columbias, Windom, Minn., Travaille 1423, 1/10/2014, 622936

8) Thiesen Family Columbias, Windom, Minn., Thiesen 1401, 1/1/2014, 623121

9) Travaille Family Columbias, Sibley, Travaille 1422, 1/1/2014, 6622931

10) Dar Braet, Calamus, Jan. Ewe Lamb, 1/18/2014, 423295

February Ewe Lamb

1) Charles & Louise Worm, Lakefield, Minn., 447, 2/27/2014, U23286

2) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 4-44, 2/26/2014, pending

3) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 4-43, 2/26/2014, pending

4) Charles & Louise Worm, Lakefield, Minn., 441, 2/24/2014, U23285

5) Thiesen Family Columbias, Windom, Minn., Thiesen 1411, 2/8/2014, 623124

6) Micki Williams, Freeport, Ill., M Williams 1424 RR, 2/18/2014, U 23003

7) Travaille Family Columbias, Sibley, Travaille 1406, 2/3/2014, pending

8) Thiesen Family Columbias, Windom, Minn., Thiesen 1408, 2/4/2014, 623117

9) Travaille Family Columbias, Sibley, Travaille 1403, 2/1/2014, pending

10) Ubben Columbia Sheep, Des Moines, Bircher RD4065, 2/10/2014, U23041

March and After Ewe Lamb

1) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 4-52, 3/10/2014, pending

2) Charles & Louise Worm, Lakefield, Minn., 451, 3/3/2014, Applied For

3) Peg Gannn, Jefferson, No Name, 3/18/2014, U23451

4) Thiesen Family Columbias, Windom, Minn., Thiesen 1418, 3/1/2014, 623120

5) Thiesen Family Columbias, Windom, Minn., Thiesen 1419, 3/2/2014, 623126

6) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 4-51, 3/10/2014, pending

7) Charles & Louise Worm, Lakefield, Minn., 454, 3/12/2014, Applied For

8) Peg Gannon, Jefferson

9) Dar Braet, Calamus, March Ewe Lamb, 3/21/2014, U 23296

10) Travaille Family Columbias, Sibley, Travaille 1440, 3/6/2014, pending

11) Travaille Family Columbias, Sibley, Travaille 1414, 3/21/2014, pending

Color Ewe Lamb - ¬All Ages

1) Travaille Family Columbias, Sibley, NC 14-05, 2/4/2014, pending

2) Travaille Family Columbias, Sibley, NC 14-06, 2/2/2014, pending

3) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 3-75, 11/19/2013, 623265

Pair of Ewe Lambs

1) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn.

2) Charles & Louise Worm, Lakefield, Minn.

3) Thiesen Family Columbias, Windom, Minn.

4) Micki Williams, Freeport, Ill.

5) Travaille Family Columbias, Sibley

6) Ubben Columbia Sheep, Des Moines

7) Peg Gannn, Jefferson

8) Dar Braet, Calamus

Pair of Lambs

1) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn.

2) Charles & Louise Worm, Lakefield, Minn.

3) Thiesen Family Columbias, Windom, Minn.

4) Travaille Family Columbias, Sibley

5) Peg Gannn, Jefferson

6) Ubben Columbia Sheep, Des Moines

7) Dar Braet, Calamus

Young Flock

1) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn.

2) Charles & Louise Worm, Lakefield, Minn.

3) Thiesen Family Columbias, Windom, Minn.

4) Travaille Family Columbias, Sibley

5) Peg Gannn, Jefferson

6) Ubben Columbia Sheep, Des Moines

7) Dar Braet, Calamus

Flock

1) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn.

2) Charles & Louise Worm, Lakefield, Minn.

3) Thiesen Family Columbias, Windom, Minn.

4) Travaille Family Columbias, Sibley

5) Peg Gannn, Jefferson

6) Ubben Columbia Sheep, Des Moines

Champion Ram: Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 3-24

Reserve Champion Ram: Charles & Louise Worm, Lakefield, Minn., 408

Champion Ewe: Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 2-67

Reserve Champion Ewe: Charles & Louise Worm, Lakefield, Minn., x

Premier Exhibitor

1) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn.,

2) Charles & Louise Worm, Lakefield, Minn.,

3) Travaille Family Columbias, Sibley

"Nothing Compares" to the 2014 Iowa State Fair, August 7-17. The Fairgrounds are located at East 30th and East University Avenue, just 10 minutes east of downtown Des Moines, and are open 7 a.m. to 1 a.m. each day of the Fair. Exhibit hours may vary. For more information, call 800/545-FAIR or visit iowastatefair.org.

* * *

 
Best Feeder Calves Awarded in Iowa State Fair Show PDF Print E-mail
News Releases - Agribusiness
Written by Lori Chappell   
Thursday, 14 August 2014 15:30

DES MOINES, IA (08/14/2014)(readMedia)-- Cattle farms from across the Midwest were recognized for their top quality cattle in the Beef Feeder Calf show judged Saturday at the 2014 Iowa State Fair.

Christo Cattle of Albion, Neb., took top honors, winning Grand Champion Market Animal and Reserve Grand Champion Heifer titles. Downing Show Cattle of Creston showed the Reserve Grand Champion Market Animal.

The Grand Champion Heifer was shown by Bremer Show Cattle of Blakesburg.

Additional results below:

Angus Heifers

1) Christo Cattle, Albion, Neb.

2) Brandt Farms, Corning

3) Buck Creek Angus, Massena

4) Buck Creek Angus, Massena

5) Emily Ketelsen, DeWitt

Angus Heifers

1) Vanderholm Cattle Co., Villisca

2) Holmes Cattle Co., Benton

3) Drew Hinners, Alta

Chianina Heifers

1) Meyer Cattle Company, Rowan

2) Delaney Bulechek, Oxford

3) Tapken Cattle Co., Adel

4) Gruhn Show Cattle, Denison

Chianina Heifers

1) Mittag Show Cattle, Prescott

2) Bormann Family Show Cattle, Algona

3) Mitchell Family Show Cattle, Charles City

4) Stevenson Farms, Knoxville

5) Horizon Show Cattle, Indianola

6) Hard Luck Cattle Company, Pleasantville

Foundation Simmental Heifers

1) Christo Cattle, Albion, Neb.

2) Dawson Evans, Lenox

3) Brandt Farms, Corning

4) Richardson Family Farms, Lake City

5) Audrina Gordon, DeWitt

Foundation Simmental Heifers

1) Mittag Show Cattle, Prescott

2) Vanderholm Cattle Co., Villisca

3) Horizon Show Cattle, Indianola

4) Conover Club Calves, Adel

5) Dawson Evans, Lenox

Maine-Anjou Heifers

1) Bremer Show Cattle, Blakesburg

2) Delaney Bulechek, Oxford

3) Camiel Blomme, Brooklyn

4) Braun Show Cattle, Northwood

5) Feuss Show Cattle, Oxford Junction

Maine-Tainer Heifers

1) Maine Aim Ranch, Allerton

2) Bormann Family Show Cattle, Algona

3) KCR Cattle, Charter Oak

4) Meyer Cattle Company, Rowan

5) Jaylee Happe, Cherokee

6) Heather and Dylan Schnitker, Alden

7) LDB Show Cattle, Clinton

8) Rylie Timm, Guernsey

Maine-Tainer Heifers

1) Bremer Show Cattle, Blakesburg

2) Bormann Family Show Cattle, Algona

3) Irons Farms, Northwood

4) Maass Show Cattle, Ida Grove

5) JRB Cattle Company, Anamosa

Maine-Tainer Heifers

1) Braun Show Cattle, Northwood

2) Doug Holliday, Greenfiels

3) Parker Lockhart, Fort Gibson, Okla.

4) Regan Shockley, Keokuk

Shorthorn Heifers

1) Mitchell Family Show Cattle, Charles City

2) Puckett Show Cattle, Goose Lake

3) Muir Farms, Rippey

4) Puckett Show Cattle, Goose Lake

Shorthorn Plus Heifers

1) Richard Mitchell, Charles City

2) Puckett Show Cattle, Goose Lake

3) DMW Show Cattle, Wiota

4) Jason Salton, Winterset

5) Horizon Show Cattle, Indianola

Simmental Heifers

1) Conner Harris Harris, Northwood

2) Maass Show Cattle, Ida Grove

3) Richardson Family Farms, Lohrville

4) Adam Bouslog, Harper

Any Other Breed Heifers

1) Von Glan Cattle Company, Vail

2) KCR Cattle, Charter Oak

3) Brandt Farms, Corning

4) Brandt Farms, Corning

Commercial Heifers

1) Willis Show Cattle, Diagonal

2) Kade Burzlaff, Delmar

3) Kallie Burzlaff, Delmar

4) Schultz Cattle Company, Creston

5) Rod Beeler, Truro

6) Jaylee Happe, Cherokee

7) Conover Club Calves, Adel

8) Austin Evans, Creston

Commercial Heifers

1) Stevenson Farms, Knoxville

2) Greer Stock Farms, Creston

3) Walter Family Seed and Stock, Farragut

4) Heather and Dylan Schnitker, Alden

5) Coyote Valley Cattle, Irwin

6) Jacob Mc Kenny, Rock Port, Mo.

Commercial Heifers

1) Jorja Holliday, Greenfield

2) Hard Luck Cattle Company, Pleasantville

3) Mittag Show Cattle, Prescott

4) Walter Family Seed and Stock, Farragut

Market Heifers

1) Joseph Becker, Charles City

2) Horizon Show Cattle, Indianola

3) Tapken Cattle Co., Adel

4) Muir Farms, Rippey

Market Heifers

1) Bremer Show Cattle, Blakesburg

2) Feuss Show Cattle, Oxford Junction

3) Nick Benshoof, Winterset

4) Ashley Henneman, Blanchard

5) JRB Cattle Company, Anamosa

6) Emily Hinners, Arcadia

Chianina Steers

1) Christo Cattle, Albion, Neb.

2) Maass Show Cattle, Ida Grove

3) Schultz Cattle Company, Creston

4) Baker Farms, Creston

5) Mitchell Family Show Cattle, Charles City

Maine-Anjou Steers

1) Maine Aim Ranch, Allerton

2) Bormann Show Cattle, Algona

3) Mittag Show Cattle, Prescott

4) Nick Benshoof, Winterset

5) Horizon Show Cattle, Indianola

6) Pilcher Show Cattle, Blakesburg

Maine-Tainer Steers

1) Maass Show Cattle, Ida Grove

2) Schultz Cattle Company, Creston

3) LDB Show Cattle, Clinton

4) Nahkunst Farms, Hamburg

Shorthorn Steers

1) Mitchell Family Show Cattle, Charles City

2) Hard Luck Cattle Company, Pleasantville

3) Zach Armstrong, Albia

AOB Steers

1) Bormann Show Cattle, Algona

2) Krista James, Massena

3) LDB Show Cattle, Clinton

4) Muir Farms, Rippey

Any Other Breed Steers

1) Brown Family Cub Calves, Afton

2) Von Glan Cattle Company, Vail

Crossbred Steers

1) Kade Burzlaff, Delmar

2) Jace Petersen, Gladbrook

3) Dead End Livestock, Colo

4) Rod Beeler, Truro

5) KCR Cattle, Charter Oak

Crossbred Steers

1) Willis Show Cattle, Diagonal

2) Hard Luck Cattle Company, Pleasantville

3) Delaney Bulechek, Oxford

4) Jacob Mc Kenny, Rock Port, Mo.

5) Jacob Mc Kenny, Rock Port, Mo.

Crossbred Steers

1) Stevenson Farms, Knoxville

2) Jaylee Happe, Cherokee

3) Aces Of The Pasture, Corning

4) Emily Hinners, Arcadia

Crossbred Steers

1) Downing Show Cattle, Creston

2) Christo Cattle, Albion, Neb.

3) Karah Hansen, Montezuma

4) Stevenson Farms, Knoxville

5) Brandt Farms, Corning

6) Jacob Mc Kenny, Rock Port, Mo.

7) Coyote Valley Cattle, Irwin

Grand Champion Heifer: Bremer Show Cattle, Blakesburg

Reserve Grand Champion Heifer: Christo Cattle, Albion, Neb.

Top Five Head Breeding Heifer

3) Braun Show Cattle, Northwood

4) Mittag Show Cattle, Prescott

5) Willis Show Cattle, Diagonal

Champion Angus Heifer: Christo Cattle, Albion, Neb.

Reserve Champion Angus Heifer: Brandt Farms, Corning

Champion Chianina Heifer: Mittag Show Cattle, Prescott

Reserve Champion Chianina Heifer: Bormann Family Show Cattle, Algona

Champion Foundation Simmental Heifer: Mittag Show Cattle, Prescott

Reserve Champion Foundation Simmental Heifer: Vanderholm Cattle Co., Villisca

Champion Main-Anjou Heifer: Bremer Show Cattle, Blakesburg

Reserve Champion Main-Anjou Heifer: Delaney Bulechek, Oxford

Champion Maine-Tainer Heifer: Bremer Show Cattle, Blakesburg

Reserve Champion Maine-Tainer Heifer: Braun Show Cattle, Northwood

Champion Shorthorn Heifer: Mitchell Family Show Cattle, Charles City

Reserve Champion Shorthorn Heifer: Puckett Show Cattle, Goose Lake

Champion Shorthorn Plus Heifer: Richard Mitchell, Charles City

Reserve Champion Shorthorn Plus Heifer: Puckett Show Cattle, Goose Lake

Champion Simmental Heifer: Conner Harris Harris, Northwood

Reserve Champion Simmental Heifer: Maass Show Cattle, Ida Grove

Champion Commercial Heifer: Willis Show Cattle, Diagonal

Reserve Champion Commercial Heifer: Stevenson Farms, Knoxville

Champion Chianina Steer: Christo Cattle, Albion, Neb.

Reserve Champion Chianina Steer: Maass Show Cattle, Ida Grove

Champion Maine-Anjou Steer: Maine Aim Ranch, Allerton

Reserve Champion Maine-Anjou Steer: Bormann Show Cattle, Algona

Champion Maine-Tainer Steer: Maass Show Cattle, Ida Grove

Reserve Champion Maine-Tainer Steer: Schultz Cattle Company, Creston

Champion Shorthorn Steer: Mitchell Family Show Cattle, Charles City

Reserve Champion Shorthorn Steer: Hard Luck Cattle Company, Pleasantville

Champion Any Other Breed Steer: Brown Family Cub Calves, Afton

Reserve Champion Any Other Breed Steer: Bormann Show Cattle, Algona

Champion Crossbreed Steer: Downing Show Cattle, Creston

Reserve Champion Crossbreed Steer: Christo Cattle, Albion, Neb.

Champion Any Other Breed Heifer: Von Glan Cattle Company, Vail

Reserve Champion Any Other Breed Heifer: KCR Cattle, Charter Oak

Champion Market Heifer: Joseph Becker, Charles City

Reserve Champion Market Heifer: Bremer Show Cattle, Blakesburg

Grand Champion Market Animal: Christo Cattle, Albion, Neb.,

Reserve Grand Champion Market Animal: Downing Show Cattle, Creston,

Top Five Market Animals

3) Brown Family Cub Calves, Afton

4) Joseph Becker, Charles City

5) Maine Aim Ranch, Allerton

"Nothing Compares" to the 2014 Iowa State Fair, August 7-17. The Fairgrounds are located at East 30th and East University Avenue, just 10 minutes east of downtown Des Moines, and are open 7 a.m. to 1 a.m. each day of the Fair. Exhibit hours may vary. For more information, call 800/545-FAIR or visit iowastatefair.org.

* * *

 
Milking Shorthorns Impress Judges at Iowa State Fair PDF Print E-mail
News Releases - Agribusiness
Written by Lori Chappell   
Thursday, 14 August 2014 15:27

DES MOINES, IA (08/14/2014)(readMedia)-- Elron Farms of Lost Nation showed the Grand Champion and Reserve Grand Champion Females in the Milking Shorthorn Dairy Cattle show judged Thursday at the 2014 Iowa State Fair.

Byers Dairy Farm of Milo received the Premier Exhibitor title. Elron Farms also claimed the Reserve Premier Exhibitor title.

Innisfail Herd of Dixon, Calif., won Premier Breeder title, and North Star Milking Shorthorns of Braham, Minn., took the Reserve Premier Breeder title.

The Premier Breeder Award is given to the competitor who earns the most points for animals bred and exhibited by the entrant or others during the day's show. The Premier Exhibitor Award is given to the exhibitor who accumulates the most points based upon the day's placings.

Additional results below (name, hometown and animal identification):

Spring Heifer Calf - March 1 to May 31, 2014

1) Lazy M Farm, Stitzer, Wis., GI Lazy M Pirelli Shakira, 4/3/2014, 840003012136535

2) Lazy M Farm, Stitzer, Wis., Lazy M Powerstroke Beyonce, 3/17/2014, 840003012136527

3) Ridge View Farm, Lancaster, Mo., Lazy M Alaska, 3/2/2014, 840000012136491

4) Breezy Ridge Dairy, Epworth, Breezy Ridge Kandi, 3/12/2014, 68315282

5) Justamere Farm, Wayland, Justamere Polly, 3/20/2014, 68315235

6) WoodCrest Farm, Strawberry Point, Woodcrest Legend Surprise, 3/26/2014, 68315357

Winter Heifer Calf - Dec. 1, 2013 to Feb. 28, 2014

1) Lazy M Farm, Stitzer, Wis., Lazy M Liriano Ally EXP, 12/7/2013, 840003012136459

2) West-Will Farms, Mabel, Minn., Gold Mine EBR Kiera 195 EXP, 12/8/2013, 000000068314771

3) Windy Valley, Shullsburg, Wis., Lazy M Mega Gotcha Et, 1/5/2014, 840003012136476

4) Ridge View Farm, Lancaster, Mo., Lazy M Everest, 12/2/2013, 84000302136448

5) Justamere Farm, Wayland, Justamere Molly, 12/28/2013, 68315006

Fall Heifer Calf - Sept. 1 to Nov. 30, 2013

1) Taylor Graves, Epworth, Gibbs Liariano Capene EXP-ET, 9/6/2013, 68314802

2) Lazy M Farm, Stitzer, Wis., Lazy M Pirelli Got It EXP, 9/2/2013, 840003012136382

3) Bushman Dairy, Calmar, Bushman Zumba Rae EXP, 9/4/2013, 72481877

4) Edgebrook Jerseys, Montour, Edgebrook Nitro Lynday, 9/20/2013, 840003125333298

5) Elron Farms, Lost Nation, Elron Liriano Peri, 10/23/2013, 3013670100

6) Byers Dairy Farm, Milo, Innisfail Othello Abigail EXP, 9/20/2013, 68314690

7) Breezy Ridge Dairy, Epworth, HC-HP Premium Mousse, 9/19/2013, 68314438

8) North Star Milking Shorthorns, Braham, Minn., North Stars Presto Lady 148, 9/1/2013, 68314328

9) Green Knoll Farms, McGregor, Green Knoll SPK Pearl, 9/3/2013, 68315323

10) Cherrywood Farm, Ackley, Cherrywood Nitro Lady, 9/6/2013, 68314499

11) WoodCrest Farm, Strawberry Point, Woodcrest Nitro Rose, 10/2/2013, 68314516

Summer Yearling Heifer - June 1 to Aug. 31, 2013

1) Lazy M Farm, Stitzer, Wis., Lazy M Storm Denali Exp ET, 7/1/2013, 840003012136329

2) Lazy M Farm, Stitzer, Wis., Lazy M Storm Diedra EXP ET, 7/1/2013, 840003012136330

3) Gibbs Holsteins, Epworth, Gibbs Liriane Carper Exp ET, 6/3/2013, 68314801

4) Henkeseen Holsteins, Luana, Henkessen Bayleigh, 6/2/2013, 68313689

5) North Star Milking Shorthorns, Braham, Minn., North Star Jacks Cocoa, 6/4/2013, 68314322

6) Justamere Farm, Wayland, Justamere Holly, 6/3/2013, 68314012

7) Adaway Dairy, LLC, Waucoma, LANDS-BROOK CAPRICE-EXP-ET, 6/21/2013, 56652078

8) Sandy Hill Guernseys, Scotch Grove, Sandy Hill Adventure Coconut, 6/25/2013, 68314419

9) Justamere Farm, Wayland, Justamere Dolly, 7/1/2013, 68314015

10) WoodCrest Farm, Strawberry Point, Justamere Kerri, 6/29/2013, 68314014

Spring Yearling Heifer - March 1 to May 31, 2013

1) Arthuracres, Oelwein, Edgebrook Zeus Lady-In-Red TW, 3/4/2013, 840003012898577

2) Elron Farms, Lost Nation, Elron Nitro Wow, 5/3/2013, 3013670099

3) Lazy M Farm, Stitzer, Wis., Lazy M RR Zip Exp, 3/2/2013, 840003012136213

4) West-Will Farms, Mabel, Minn., Innisfail LY Stella 312, 3/2/2014, 000000068313447

5) Lazy M Farm, Stitzer, Wis., Lazy M C-Tie Bailey, 3/2/2013, 840003012136215

6) Justamere Farm, Wayland, Justamere Mae, 3/9/2013, 68313195

7) North Star Milking Shorthorns, Braham, Minn., Mookin N-s Zeta Exp Et, 3/2/2013, 66312677

8) North Star Milking Shorthorns, Braham, Minn., North Stars Jack Pepper, 5/24/2013, 68314321

9) WoodCrest Farm, Strawberry Point, Woodcrest Adam Sassy P, 5/1/2013, 68314514

Winter Yearling Heifer - Dec. 1, 2012 to Feb. 28, 2013

1) Lazy M Farm, Stitzer, Wis., Lazy M RR Zeus Escalade, 12/3/2012, 840003010357227

2) Cherrywood Farm, Ackley, Innisfail RU Lady 304 Exp, 1/23/2013, 68313035

3) Mysha Herd, Saint Anthony, Mysha-WO RV Nighty or NC ET, 12/1/2012, 68312244

4) WoodCrest Farm, Strawberry Point, Rovin Kin Ruby Z Reserve, 12/1/2012, 68312481

Fall Yearling Heifer (Not in Milk) - Sept. 1 to Nov. 30, 2012

1) Lazy M Farm, Stitzer, Wis., Lazy M Cyclone Dixie, 9/1/2012, 840003010357165

2) Mysha Herd, Saint Anthony, Mysha-WO RB Notorius ET, 10/10/2012, 68312242

3) Elron Farms, Lost Nation, Elron Willow ET, 9/10/2012, 68313624

4) Cherrywood Farm, Ackley, Innisfail CY Lady 260, 10/22/2012, 68312329

5) Mysha Herd, Saint Anthony, Mysha-WO MH Liriado, 9/3/2012, 68313024

6) North Star Milking Shorthorns, Braham, Minn., North Stars Raider Bayonet Exp, 9/8/2012, 68312051

7) WoodCrest Farm, Strawberry Point, Woodcrest Dropsted Rachel, 9/4/2012, 68312263

Junior Best Three Females

1) Lazy M Farm, Stitzer, Wis.

2) North Star Milking Shorthorns, Braham, Minn.

3) Elron Farms, Lost Nation

4) Justamere Farm, Wayland

5) WoodCrest Farm, Strawberry Point

Junior Two-Year-Old Cow - March 1 to Aug. 31, 2012

1) North Star Milking Shorthorns, Braham, Minn., North Stars Mega Jalapena, 4/10/2012, 68311604

2) North Star Milking Shorthorns, Braham, Minn., North Star Dakotas Parti Exp, 6/8/2012, 68311613

3) Lazy M Farm, Stitzer, Wis., Lazy M Maya Arizona, 7/19/2012, 840003010339106

4) Green Knoll Farms, McGregor, Innisfail PR Lady 224, 3/12/2012, 68312297

5) Byers Dairy Farm, Milo, Innisfail Cy Emily 234, 4/27/2012, 68312305

Senior Two-Year-Old Cow - Sept. 1, 2011 to Feb. 29, 2012

1) Elron Farms, Lost Nation, Elron Megadeth Wrigley EXP, 9/5/2011, 68311080

2) Elron Farms, Lost Nation, Elron Megadeth Waveland EXP ET, 9/5/2011, 68311081

3) Elron Farms, Lost Nation, Elron Megadeth Wind EXP ET, 12/8/2011, 68311082

4) Cherrywood Farm, Ackley, Innisfail CY Lady 209, 1/31/2012, 68312286

5) Justamere Farm, Wayland, Justamere Olivia EXP, 10/4/2011, 68309771

6) Green Knoll Farms, McGregor, Innisfail JO Stella 211 EXP, 2/5/2012, 68312288

7) North Star Milking Shorthorns, Braham, Minn., Innisfail Cy Lily 160, 9/20/2011, 68310302

8) Byers Dairy Farm, Milo, Byers Dakota Roxy, 3/4/2012, 68310523

Junior Three-Year-Old Cow - March 1 to Aug. 31, 2011

1) North Star Milking Shorthorns, Braham, Minn., Innisfail-JB Lady 121, 4/4/2011, 68310255

2) Taylor Graves, Epworth, Michaels Nitro Chili, 3/6/2011, 68308644

3) Elron Farms, Lost Nation, Innisfail St Lady 148 EXP, 8/11/2011, 68310262

4) Justamere Farm, Wayland, Justamere Casey, 6/16/2011, 68309262

Senior Three-Year-Old Cow - Sept. 1, 2010 to Feb. 28, 2011

1) Green Knoll Farms, McGregor, Elron Red Pepper ET, 9/5/2010, 68308872

2) Justamere Farm, Wayland, Justamere Twinkle, 10/2/2010, 68307047

3) WoodCrest Farm, Strawberry Point, Glenrich Cherrie 62, 9/5/2010, 68307871

Cow Four-Years-Old - Sept. 1, 2009 to Aug. 31, 2010

1) Lazy M Farm, Stitzer, Wis., Michaels Liriano Damoose EXP, 7/2/2010, 68307265

2) North Star Milking Shorthorns, Braham, Minn., North Stars Jamaica Exp, 4/14/2010, 68306436

3) WoodCrest Farm, Strawberry Point, Melodys Risa EXP, 9/13/2009, 68306384

4) Byers Dairy Farm, Milo, Innisfail Jo Edda 036 Twin, 5/22/2010, 68306696

5) Justamere Farm, Wayland, Justamere Star, 6/22/2010, 68307046

6) Elron Farms, Lost Nation, Elron King's Winnie ET, 3/2/2010, 68306317

Cow Five-Years-Old - Sept. 1, 2008 to Aug. 31, 2009

1) Byers Dairy Farm, Milo, Innisfail St Lady 859 Exp, 9/2/2008, 68303582

2) Innisfail Herd, Dixon, Calif., Innisfail St Princess 939 Exp, 5/20/2009, 68305395

3) North Star Milking Shorthorns, Braham, Minn., Innisfail Lady 956 Exp, 8/26/2009, 68305816

4) WoodCrest Farm, Strawberry Point, Phantom Creek Kourt Sophie, 9/3/2008, 68301293

5) Cherrywood Farm, Ackley, Easter Brook Bombay Marion, 1/19/2009, 68302950

Aged Cow - Before Sept. 1, 2008

1) Byers Dairy Farm, Milo, Innisfail Jo Emily 7042 Exp, 6/5/2007, 468166

2) Byers Dairy Farm, Milo, MPS Moonshine Still 175, 9/7/2006, 465687

3) Byers Dairy Farm, Milo, Innisfail Ru Lily 6070 Exp, 8/7/2006, 465890

4) Byers Dairy Farm, Milo, Innisfail Ro Lady 7064 Exp, 9/1/2007, 471000480

Best Three Head

1) Elron Farms, Lost Nation

2) Lazy M Farm, Stitzer, Wis.

3) North Star Milking Shorthorns, Braham, Minn.

4) Justamere Farm, Wayland

Best Four Head

1) Elron Farms, Lost Nation

2) Byers Dairy Farm, Milo

3) Lazy M Farm, Stitzer, Wis.

4) Justamere Farm, Wayland

5) Cherrywood Farm, Ackley

6) WoodCrest Farm, Strawberry Point

Junior Champion Female: Old-Bankston Ayrshires, Epworth, Gibbs Liariano Capene EXP-ET

Junior Reserve Champion Female: Lazy M Farm, Stitzer, Wis., Lazy M Pirelli Got It EXP

Intermediate Champion Female: Elron Farms, Lost Nation, Elron Megadeath Wind EXP ET

Intermediate Reserve Champion Female: Elron Farms, Lost Nation, Elron Megadeth Waveland EXP ET

Senior Champion Female: Lazy M Farm, Stitzer, Wis., Michaels Liriano Damoose EXP

Senior Reserve Champion Female: Byers Dairy Farm, Milo, Innisfail St Lady 859 Exp

Honorable Mention: Byers Dairy Farm, Milo, Innisfail Jo Emily 7042 Exp

Grand Champion Female: Elron Farms, Lost Nation, Elron Megadeth Wrigley EXP

Reserve Grand Champion Female: Elron Farms, Lost Nation, Elron Megadeth Waveland EXP ET

"Nothing Compares" to the 2014 Iowa State Fair, August 7-17. The Fairgrounds are located at East 30th and East University Avenue, just 10 minutes east of downtown Des Moines, and are open 7 a.m. to 1 a.m. each day of the Fair. Exhibit hours may vary. For more information, call 800/545-FAIR or visit iowastatefair.org.

* * *

 
Iowan Jersey Farms Win Top Titles in Iowa State Fair Dairy Show PDF Print E-mail
News Releases - Agribusiness
Written by Lori Chappell   
Thursday, 14 August 2014 12:50
DES MOINES, IA (08/14/2014)(readMedia)-- Dairies competed for top honors in the Jersey Dairy Cattle show judged Friday at the 2014 Iowa State Fair.

The Grand Champion Female was shown by Kruses LJ Swiss of Holy Cross, and Ski Pal Farms of Epworth exhibited the Reserve Grand Champion Female. An honorable mention was awarded to Steinridge Jerseys of Lawler.

Lyon Jerseys, LLC of Toledo earned first place in both the Premier Exhibitor and Premier Breeder contests. Schulte Bros. of Watkins claimed second place in both contests.

The Premier Breeder Award is given to the competitor who earns the most points for animals bred and exhibited by the entrant or others during the day's show. The Premier Exhibitor Award is given to the exhibitor who accumulates the most points based upon the day's placings.

Additional results below (name, hometown and animal identification):

Spring Heifer Calf – March 1 to May 31, 2014

1) Edgebrook Jerseys, Montour, Edgebrook Gun Me Down, 3/6/2014, 840003124819630

2) Sawyer Family, Marshalltown, Edgebrook Premier Jackie, 3/2/2014, JE840003124819629

3) Kruses LJ Swiss, Holy Cross, CCJ Nadine Action Noel, 3/1/2014, Pending

4) Schulte Bros., Watkins, Schulte Bros Gov Lucky Charm-ET, 3/30/2014, 118993241

5) Sandridge Farm, Vinton, Sandridge Mystique, 3/10/2014, 000067497117

6) Rockin-K Holsteins, Cedar Falls, Rockin-K Riley Jypsie, 4/25/2014, 118987819

7) Schulte Bros., Watkins, Schulte Bros Gov Lollipop, 3/27/2014, 118993205

Winter Heifer Calf – Dec. 1, 2013 to Feb. 28, 2014

1) Gene Henderson, Manchester, Meadowridge Bart Saucy-ET, 12/12/2013, 118884291473R

2) Sara Kruse, Dyersville, Bambi-KCCK Renagade Elly-Lou, 12/1/2013, 118996561B14

3) Arthuracres, Oelwein, Edgebrook Premiere Carley, 1/15/2014, JE840003124819615

4) Schulte Bros., Watkins, Schulte Bros Teq Glam, 12/5/2013, 118821876

5) Sawyer Family, Marshalltown, Edgebrook Donspiracy Madalyn 41, 12/16/2013, JE840003124819634

6) Onword Cattle Company, Oelwein, Onword JW Candy Crush Hero, 12/2/2013, 6W13118813219

7) Schulte Bros., Watkins, Schulte Bros Lady Verbatim ET, 12/1/2013, 118993269

8) Groves Jerseys, Skidmore, Mo., R&S Voyager Charm, 12/25/2013, 448936073R312

9) Sandy Knoll Dairy, Worthington, Sandy Knoll Irwin Gold, 12/12/2013, 118786593

10) Gabby Klemme, Coralville, Lyon Jazz, 12/1/2013, 118925132

11) Sandridge Farm, Vinton, Sandridge Charming, 12/1/2013, 000067497115

Fall Heifer Calf – Sept. 1 to Nov. 30, 2013

1) Gene Henderson, Manchester, Meadowridge Spicy Hot Angie, 9/9/2013, 118782656452R

2) Sawyer Family, Marshalltown, All Lynns HP Elisa-ET, 9/1/2013, 118629821

3) Edgebrook Jerseys, Montour, Edgebrook Impression Atalyssa-ET, 9/11/2013, 840003124819636

4) Arthuracres, Oelwein, Edgebrook Grandions Gemini, 9/3/2013, 840003124819640

5) Schulte Bros., Watkins, Schulte Bros Tequila Sunrise ET, 9/13/2013, 118780980

6) Steinridge Jerseys, Lawler, Bridon BRC Zipper, 9/3/2013, 11773474

7) Arthuracres, Oelwein, Arthuracres Gimme Whiskey, 9/26/2013, 840003012898580

8) Holtz View Farms, Maquoketa, Holtz View Roslyn, 9/10/2013, 118775308

9) Swede Alley Jerseys, Hinckley, Minn., Swede Alley TQ Chickadee, 9/6/2013, 118785745

10) Sandy Hill Guernseys, Scotch Grove, Sandy Hill Milestone Buttercup, 9/1/2013, 118708991

11) David Koss, Epworth, Edgebrook Shocker Glory4242, 9/14/2013, 3124819633

12) Lyon Jerseys, LLC, Toledo, Best, 9/9/2013, 118810748

13) JaGlo Jerseys, Central City, JA-Glo Nevaeh, 9/7/2013, 118666572RJ83

14) Sandridge Farm, Vinton, Sandridge Bun Bun, 9/9/2013, 000067497114

15) Kara Schueler, Coralville, Lyon Renegade Budge, 9/21/2013, 118810841

16) Holtz View Farms, Maquoketa, Freeman-Holtz Action Alicia, 10/3/2013, 118775326C231

Summer Yearling Heifer – June 1 to Aug. 31, 2013

1) Schulte Bros., Watkins, Schulte Bros Governor Gina, 7/4/2013, 118589114

2) Groves Jerseys, Skidmore, Mo., Stranshome-JK Storas Shine-ET, 6/3/2013, 8400030126666845633

3) Edgebrook Jerseys, Montour, Edgebrook Impression McKenna 37, 6/16/2013, 840003124819638

4) Canoe Ridge Dairy, Decorah, GR Canoe-Ridge Fire Nikkie, 6/7/2013, 71767663

5) Zach Eberling, Postville, VOLKERCREST GOVERNOR CATIE, 6/15/2013, 071703450

6) Freland Farms, State Center, Brunsman Gator Jazzy, 6/1/2013, 118794020B997

7) Cinnamon Ridge Dairy, Donahue, CINNAMON RIDGE TOPEKA BEVERLY, 6/5/2013, JO38118526182

8) Holtz View Farms, Maquoketa, Freeman-Holtz Hiredgun Lindy, 6/20/2013, 118775139C221

Spring Yearling Heifer – March 1 to May 31, 2013

1) Edgebrook Jerseys, Montour, Edgebrook Grand Mona, 3/16/2013, 840003124811962847

2) David Koss, Epworth, Ski Pal Tequila Topanga-ET, 4/19/2013, 065391803SP57

3) Groves Jerseys, Skidmore, Mo., Budjon-Vail Tequila Dream, 4/11/2013, 1185924405635

4) Rockin-K Holsteins, Cedar Falls, Rockin-K Headline Jetta, 4/25/2013, 118484996

5) Luke Koepke, Denver, GCJ LEGAL JUSTICE G763, 3/2/2013, 84000301202204811849

6) Biercrest Farms, Van Horne, Bachelor Lyon Tequila Enya, 3/24/2013, 118481108

7) Canoe Ridge Dairy, Decorah, Canoe-Ridge Fire Missy, 3/7/2013, 71767656

8) Sandy Knoll Dairy, Worthington, Northern Lites Governor Van, 3/1/2013, 067119844

9) CJ Lyon, Waterloo, Kunoe HEADLINE Blur, 3/28/2013, 118455343

10) JaGlo Jerseys, Central City, JA-Glo Governor Caroline, 4/5/2013, 118536974RJ53

Winter Yearling Heifer – Dec. 1, 2012 to Feb. 28, 2013

1) Gene Henderson, Manchester, Meadowridge Bart Betsy, 12/5/2012, 118547169380RI

2) Sara Kruse, Dyersville, Schulte Bros Tequila Liz, 12/3/2012, 118571249S634

3) Schulte Bros., Watkins, Schulte Bros Love Tequila-ET, 12/5/2012, 118571230

4) Schulte Bros., Watkins, Partee HPDH Verbatim London-ET, 12/1/2012, 118416373

5) Holtz View Farms, Maquoketa, Freeman-Holtz Saphire, 12/12/2012, 118401148C216

6) David Koss, Epworth, Ski Pal Force Truffles, 12/1/2012, 065391799SP53

7) Rockin-K Holsteins, Cedar Falls, Rockin-K Beleveder Jinger, 2/20/2013, 1184484987

8) Swede Alley Jerseys, Hinckley, Minn., Medow Lynn Premiere Clepatra, 1/26/2013, 11596666

9) Kara Schueler, Coralville, Lyon Premier Sister, 12/2/2012, 118457747

Fall Yearling Heifer (Not in Milk) – Sept. 1 to Nov. 30, 2012

1) Arthuracres, Oelwein, Edgebrook Tequila Madison, 9/4/2012, 118411734

2) Steinridge Jerseys, Lawler, Aces-Hi Stookeyholm HG Taffy 520, 9/2/2012, 118231169

3) Nors Holsteins, Decorah, BEAVER VU FUROR ELLIE, 9/22/2012, 118586492

4) Gabby Klemme, Coralville, Lyon Belvedere Edgy, 9/21/2012, 118368353

5) Sandy Knoll Dairy, Worthington, Gibbs K Governor Tickle, 9/2/2012, 118414719

6) JaGlo Jerseys, Central City, JA-Glo Miles Cammy, 10/5/2012, 118333021RJ82

7) BAJ Farm, Springville, Vallery, 9/12/2012, 118374712

Fall Yearling in Milk – After Sept. 1, 2012

1) Sandridge Farm, Vinton, Sandridge Bambi, 9/3/2012, 118193128

2) Cinnamon Ridge Dairy, Donahue, NORWAY MAPLE CASPER TESS, 9/18/2012, 118230784

Junior Best Three Females

1) Schulte Bros., Watkins

2) Holtz View Farms, Maquoketa

3) Rockin-K Holsteins, Cedar Falls

4) JaGlo Jerseys, Central City

Junior Two-Year-Old Cow – March 1 to Aug. 31, 2012

1) Steinridge Jerseys, Lawler, Avonlea BC Kept Secret, 7/20/2012, JE CAN 000011563532

2) Le-O-La Holsteins, Peosta, NABHOLZ TEQULIA SARA, 3/2/2012, 118016265

3) Lyon Jerseys, LLC, Toledo, Lyon Tequila FutRel, 7/13/2012, 118208008

4) Bushman Dairy, Calmar, Schulte Bros Tequila Gucci, 7/27/2012, 1184371455628

5) Biercrest Farms, Van Horne, Random Luck T Harper, 5/6/2012, 118183877

6) Yarrabee Farms, Brooklyn, Yarrabee-Ski-Pal Voltage Flare-ET, 4/6/2012, 71263982

7) Sandy Knoll Dairy, Worthington, Laurel Brook Tequila Jewel, 6/1/2012, 118164883

8) JaGlo Jerseys, Central City, Ja-Glo Stoney Lilly, 5/23/2012, 118190509RJ22

9) Cinnamon Ridge Dairy, Donahue, CINNAMON RIDGE PREMIERE PEACE-ET, 5/9/2012, 118048585

10) Groves Jerseys, Skidmore, Mo., Rock Ella Moneymaker Rimm, 3/2/2012, 11404107627

11) Nors Holsteins, Decorah, Schulte Bros Co ERICA-ET, 3/3/2012, 118373757

12) Schulte Bros., Watkins, Schulte Bros Go For It-ET S624, 6/20/2012, 118376899

Senior Two-Year-Old Cow – Sept. 1, 2011 to Feb. 29, 2012

1) Schulte Bros., Watkins, Schulte Bros Tequila Lizzy-ET, 12/4/2011, 117928749

2) Lyon Jerseys, LLC, Toledo, Loonely, 12/2/2011, 118009636

3) Bushman Dairy, Calmar, Terrace Bank Tinkerbell, 2/1/2012, 107657102

4) Cinnamon Ridge Dairy, Donahue, TJF/LEE KYROS MAMME 85-ET, 11/8/2011, 067026285

5) Summit Farm, Inc., Lester, Summetz Regis Lois, 2/18/2012, 67154682

6) Groves Jerseys, Skidmore, Mo., Schulte Bros Iatola Gillian-ET, 12/2/2011, 1179287585616

7) Natalie Johnson, Murray, Lyon Action Leslie, 9/3/2011, 177923959

8) Sandy Knoll Dairy, Worthington, Schulte Bros TB Gianna, 9/3/2011, 117928682

Junior Three-Year-Old Cow – March 1 to Aug. 31, 2011

1) Yarrabee Farms, Brooklyn, Yarrabee Tequila Symphony, 3/26/2011, 70257233

2) David Koss, Epworth, GR Ski Pal Abe Jerry, 3/16/2011, 118585969SP85

3) Arthuracres, Oelwein, Miss Neveda Lexus, 3/2/2011, 117586305

4) Lyon Jerseys, LLC, Toledo, Lyon J Benny (K97), 3/31/2011, 117687501

5) JaGlo Jerseys, Central City, JA-Glo Shine Sissy, 3/31/2011, 117627693RJ11

6) JaGlo Jerseys, Central City, JA-Glo Van Dyke Vanna, 7/17/2011, 117783234RJ31

Senior Three-Year-Old Cow – Sept. 1, 2010 to Feb. 28, 2011

1) Sara Kruse, Dyersville, Bambi's-gibbs Excitation Susie, 10/14/2010, 117590173B02

2) Summit Farm, Inc., Lester, Summetz Celebrity Dori, 9/23/2010, 67174533

3) Yarrabee Farms, Brooklyn, Yarrabee Coral's Clever, 2/14/2011, 70257195

4) Lyon Jerseys, LLC, Toledo, Racey, 12/17/2010, 117559512

5) Sandy Knoll Dairy, Worthington, Lyon Jade Addie, 11/20/2010, 117559615

6) Cinnamon Ridge Dairy, Donahue, SPECT MAYE, 12/29/2010, 117507935

Cow Four Years Old – Sept. 1, 2009 to Aug. 31, 2010

1) Kruses LJ Swiss, Holy Cross, CCJ Vanessa Sargent Vanity, 11/13/2009, 117046900

2) Summit Farm Inc., Lester, Arethusa Action Varsity, 4/4/2010, 117192861

3) Bushman Dairy, Calmar, GCJ Barbaro Vail, 3/30/2010, 1174013696429

4) Rockin-K Holsteins, Cedar Falls, Rockin-K Iatola Jerzie (GR), 3/17/2010, 117117431

5) Schulte Bros., Watkins, Avonlea Intl Dare to Dream, 6/1/2010, Can 10989484

6) Lyon Jerseys, LLC, Toledo, Chalice, 1/10/2010, 117046067

7) Groves Jerseys, Skidmore, Mo., Reich-Dale Minister Vala-ET, 11/27/2009, 117034200R152

8) JaGlo Jerseys, Central City, JA-Glo Andrea Sandy, 9/10/2009, 116842688

9) Natalie Johnson, Murray, Lyon Iatola Peony, 12/30/2009, USA 117045981

Cow Five Years Old – Sept. 1, 2008 - Aug. 31, 2009

1) Lyon Jerseys,llc, Toledo, Lyon Blair Elsie (G350), 10/28/2008, 116597588

2) Summit Farm, Inc., Lester, Enniskillen Senior Mamie, 3/3/2009, 9968633

3) Schulte Bros., Watkins, BBDN Furor Encina-ET, 12/1/2008, 116475622

4) Groves Jerseys, Skidmore, Mo., Klus-Grove Vertigo Cammille, 4/27/2009, 53292650K136

5) Cinnamon Ridge Dairy, Donahue, MULTI-ROSE MILITIA VALERIE-ET, 4/19/2009, 116690375

Aged Cow – Before Sept. 1, 2008

1) Ski Pal Farms, Epworth, Beaver Vu Minister Eco, 6/1/2008, 117013214

2) Arthuracres, Oelwein, Edgebrook Nevada Nibbles, 7/18/2007, 115967928

3) Edgebrook Jerseys, Montour, Resurrections Monet of Edgebrook, 3/15/2006, 1150548060529

4) Biercrest Farms, Van Horne, Bolle-Acres JJ Sara, 9/2/2007, 115837580

5) Yarrabee Farms, Brooklyn, Hard Core Just Wait Fayoola, 114540807

6) Schulte Bros., Watkins, Schulte Bros Van Gracie-ET, 9/11/2007, 116093347

7) Holtz View Farms, Maquoketa, Maple Lawn Furor Farra, 6/2/2008, 1160977985809

8) Groves Jerseys, Skidmore, Mo., Parkview Goal Juneberry, 6/25/2008, 116587255MSX6

Best Three Head

1) Lyon Jerseys, LLC, Toledo

2) Yarrabee Farms, Brooklyn

3) JaGlo Jerseys, Central City

4) Rockin-K Holsteins, Cedar Falls

Best Four Head

1) Lyon Jerseys, LLC, Toledo

2) Yarrabee Farms, Brooklyn

3) Groves Jerseys, Skidmore, Mo.

4) JaGlo Jerseys, Central City

5) Rockin-K Holsteins, Cedar Falls

Junior Champion Female: Gene Henderson, Manchester, Meadowridge Bart Betsy

Junior Reserve Champion Female: Arthuracres, Oelwein, Edgebrook Tequila Madison

Junior Honorable Mention Female: Sara Kruse, Dyersville, Schulte Bros Tequila Liz

Intermediate Champion Female: Steinridge Jerseys, Lawler, Avonlea BC Kept Secret

Intermediate Reserve Champion Female: Sara Kruse, Dyersville, Bambis-Gibbs Excitation Susie

Intermediate Honorable Mention Female: Summit Farm, Inc., Lester, Summetz Celebrity Dori

Senior Champion Female: Kruses LJ Swiss, Holy Cross, CCJ Vanessa Sargent Vanity

Senior Reserve Champion Female: Ski Pal Farms, Epworth, Beaver Vu Minister Eco

Senior Honorable Mention Female: Lyon Jerseys, LLC, Toledo, Lyon Blair Elsie (G350)

Grand Champion Female: Kruses LJ Swiss, Holy Cross, CCJ Vanessa Sargent Vanity

Reserve Grand Champion Female: Ski Pal Farms, Epworth, Beaver Vu Minister Eco

Honorable Mention Female: Steinridge Jerseys, Lawler, Avonlea BC Kept Secret

"Nothing Compares" to the 2014 Iowa State Fair, August 7-17. The Fairgrounds are located at East 30th and East University Avenue, just 10 minutes east of downtown Des Moines, and are open 7 a.m. to 1 a.m. each day of the Fair. Exhibit hours may vary. For more information, call 800/545-FAIR or visit iowastatefair.org.

* * *

 
News and Results from the 2014 Iowa State Fair VII PDF Print E-mail
News Releases - Agribusiness
Written by Lori Chappell   
Thursday, 14 August 2014 08:38

4-H Youth Earn High Honors in Iowa State Fair Market Swine Show

DES MOINES, IA (08/13/2014)(readMedia)-- Taylor Brinning of Keota exhibited the Grand Champion Market Hog in the 4-H Market Swine Show judged Tuesday at the 2014 Iowa State Fair.

Aaron Cain of Chariton exhibited the Reserve Grand Champion and Third Place Overall Market Hogs.

Cole Lauterbach of Van Meter showed the Fourth Place Overall Market Hog, and Tyler Wellman of West Point claimed the Fifth Place Overall Market Hog title.

Additional results below:

Champion Berkshire Market Hog: Blake Moeller, West Point

Reserve Champion Berkshire Market Hog: Mitchell Chapman, Tipton

Champion Chester White Market Hog: Cole Brenneman, Keota

Reserve Champion Chester White Market Hog: Brock Johnson, Winterset

Champion Duroc Market Hog: Tyler Wellman, West Point

Reserve Champion Duroc Market Hog: Dylan Cain, Chariton

Champion Hampshire Market Hog: Aaron Cain, Chariton

Reserve Champion Hampshire Market Hog: Blake Moeller, Olin

Champion Landrace Market Hog: Leremy Jackson, Unionville

Reserve Champion Landrace Market Hog: Nick Bangert, Blue Grass

Champion Poland China Market Hog: Kennith Orr, Elgin

Reserve Champion Poland China Market Hog: Kennith Orr, Elgin

Champion Spotted Market Hog: Connor Finch, Kelley

Reserve Champion Spotted Market Hog: Jessica Frasher, Anamosa

Champion Yorkshire Market Hog: Tyler Wellman, West Point

Reserve Champion Yorkshire Market Hog: Daniel Kessenich, LeMars

Champion Division 1 Market Gilt: McKlain Jorgensen, Guthrie Center

Reserve Champion Division 1 Market Gilt: Grace Schlutz, Letts

Champion Division 2 Market Gilt: McKenna Brinning, Keota

Reserve Champion Division 2 Market Gilt: Bronson Forsyth, Charles City

Champion Division 3 Market Gilt: Tyler Wellman, West Point

Reserve Champion Division 3 Market Gilt: Caleb Jacobsen, Dows

Champion Division 1 Market Barrow: Leah Marek, Riverside

Reserve Champion Division 1 Market Barrow: Cole Neil, Fairbank

Champion Division 2 Market Barrow: Taylor Brinning, Keota

Reserve Champion Division 2 Market Barrow: Aaron Cain, Chariton

Champion Division 3 Market Barrow: Cole Lauterbach, Van Meter

Reserve Champion Division 3 Market Barrow: Jessica Frasher, Anamosa

Champion Purebred: Aaron Cain, Chariton

Reserve Champion Purebred: Tyler Wellman, West Point

Third Overall Purebred: Connor Finch, Kelley

Champion Market Gilt: McKenna Brinning, Keota

Reserve Champion Market Gilt: Bronson Forsyth, Charles City

Third Overall Market Gilt: Tyler Wellman, West Point

Champion Market Barrow: Taylor Brinning, Keota

Reserve Champion Market Barrow: Aaron Cain, Chariton

Third Overall Market Barrow: Cole Lauterbach, Van Meter

Fouch Wins Iowa State Fair's 4-H Steer Show

DES MOINES, IA (08/13/2014)(readMedia)-- Hagen Fouch of Pleasantville captured the highly coveted Grand Champion Market Steer banner with his Champion Charlois steer in the 4-H Market Beef show Wednesday at the 2014 Iowa State Fair.

Reserve Grand Champion Market Steer honors went to Macey Goretska of Corydon for her Champion Crossbred Division 1 steer.

McKlain Jorgensen of Guthrie Center showed the Champion Crossbred Division 2 which won the Third Place Overall banner. Fourth Place Overall went to the Champion Crossbred Division 3 steer exhibited by Kennedy Core of Pleasantville while Fifth Place Overall was earned by the Reserve Champion Division 3 steer shown by Mollie McCulloh of DeWitt.

The Champion Market Heifer was shown by Truman Chamness of Blairsburg. Brooklyn Curtin of Oxford exhibited the Reserve Champion Market Heifer. The Third Place Overall Market Heifer was shown by Dalton Birchmier of Maxwell.

Additional results below:

Champion Angus: Makenna Buesing, Stockton

Reserve Champion Angus: Emma Troyer, Kalona

Champion All Other Breeds: Grant Riggan, Oxford

Reserve Champion All Other Breeds: Payton Lorack, Nichols

Champion Charolais: Hagen Fouch, Pleasantville

Reserve Champion Charolais: Clint Jones, Williamsburg

Champion Chianina: Kaitlyn Larson, Hardy

Reserve Champion Chianina: Grace Tusha, Garner

Champion Hereford: Tyler Krebs, Okoboji

Reserve Champion Hereford: Macy Johnson, Winterset

Champion Limousin: Christian Danker, Avoca

Reserve Champion Limousin: Katie Walrod, Moorland

Champion Maine-Anjou: Grace Voss, Dexter

Reserve Champion Maine-Anjou: Abby Bravard, Jefferson

Champion Shorthorn: Benjamin Moffitt, Indianola

Reserve Champion Shorthorn: Jamie Smith, New Virginia

Champion Shorthorn Plus: Kaleb Miller, Lacona

Reserve Champion Shorthorn Plus: Gracie Russell, Prescott

Champion Simmental: Josh Hellmann, Ryan

Reserve Champion Simmental: Abby Bravard, Jefferson

Champion Crossbred Division 1: Macey Goretska, Corydon

Reserve Champion Crossbred Division 1: Jonathan Roettger, Dysart

Champion Crossbred Division 2: McKlain Jorgensen, Guthrie Center

Reserve Champion Crossbred Division 2: Tairk Goken, Dysart

Champion Crossbred Division 3: Kennedy Core, Pleasantville

Reserve Champion Crossbred Division 3: Mollie McCulloh, DeWitt

The Grand and Reserve Champion Market Beef, along with 14 other livestock champions, will be auctioned in the prestigious Sale of Champions on Saturday, August 16, at 2 p.m. in the Penningroth Media Center of the Putney Family Cattle Barn. The event is sponsored by the Iowa Foundation for Agricultural Advancement, a non-profit organization established to encourage the pursuit of agriculture-related careers by Iowa's youth.

4-H and FFA Youth Compete in Iowa State Fair Dairy Cattle Show

DES MOINES, IA (08/13/2014)(readMedia)-- Forty-one exhibitors showed 114 head in the Youth Dairy Cattle show judged Saturday at the 2014 Iowa State Fair. Tanner Mashek of Calmar was named the Supreme FFA Exhibitor.

Breed division winners in the Youth Dairy Cattle show included:

AYRSHIRE

Junior Champion: Kaleb Kruse, Dyersville

Junior Reserve Champion: Presley Bushman, Fort Atkinson

Senior Champion: Ashley Bushman, Calmar

Senior Reserve Champion: Kaleb Kruse, Dyersville

Grand Champion: Ashley Bushman, Calmar

Reserve Grand Champion: Kaleb Kruse, Dyersville

BROWN SWISS

Junior Champion: Rachel Hefel, Epworth

Junior Reserve Champion: Rachel Hefel, Epworth

Senior Champion: Beth Lett, Wilton

Senior Reserve Champion: MaKenzie Wagener, DeWitt

Grand Champion: Beth Lett: Wilton

Reserve Grand Champion: MaKenzie Wagener, DeWitt

MILKING SHORTHORN

Junior Champion: Madison Gibbs, Earlville

Junior Reserve Champion: Megan Bushman, Calmar

Senior Champion: Halie Gruenwold, Lost Nation

Senior Reserve Champion: Ryne Gruenwold, Lost Nation

Grand Champion: Halie Gruenwold, Lost Nation

Reserve Grand Champion: Ryne Gruenwold, Lost Nation

GUERNSEY

Junior Champion: Leslie Sivesind, Waukon

Junior Reserve Champion: Megan Bushman, Calmar

Senior Champion: Landon Sivesind, Waukon

Senior Reserve Champion: Dana Sickles, Marengo

Grand Champion: Landon Sivesind, Waukon

Reserve Grand Champion: Dana Sickles, Marengo

JERSEY

Junior Champion: Cole Kruse, Dyersville

Junior Reserve Champion: Cole Kruse, Dyersville

Senior Champion: Cole Kruse, Dyersville

Senior Reserve Champion: Ashley Bushman, Calmar

Grand Champion: Cole Kruse, Dyersville

Reserve Grand Champion: Ashley Bushman, Calmar

HOLSTEIN

Junior Champion: Shawn Banowetz, Charlotte

Junior Reserve Champion: Riley Demmer, Peosta

Junior Honorable Mention: Ryne Gruenwold, Lost Nation

Senior Champion: Royce Demmer, Peosta

Senior Reserve Champion: Michael Lyons, Castalia

Senior Honorable Mention: Blake Courtney, Ridgeway

Grand Champion: Royce Demmer, Peosta

Reserve Grand Champion: Michael Lyons, Castalia

SHOWMANSHIP

Grand Champion Junior: Carter Kruse, Dyersville

Reserve Champion Junior: Ryne Gruenwold, Lost Nation

Grand Champion Intermediate: Rachel Hefel, Epworth

Reserve Champion Intermediate: Cole Kruse, Dyersville

Grand Champion Senior: Landon Sivesind, Waukon

Reserve Champion Senior: Royce Demmer, Peosta

Fabulous FFA Farm Crops Wow Judges at Iowa State Fair

DES MOINES, IA (08/13/2014)(readMedia)-- Sixty-one FFA members displayed 364 exhibits in the Farm Crops contest judged Thursday at the 2014 Iowa State Fair.

Complete results below:

Field Crops

Champion: Megan Striegel, What Cheer

Reserve Champion: Celina Young, Waverly

Popcorn

Champion: Dylan Schrock, Kalona

Reserve Champion: Mark Pfantz, State Center

Small Grains, Legumes and Special Crops

Champion: Ragen Maloy, Ottumwa

Reserve Champion: Rachel Maloy, Ottumwa

Soybeans

Champion: Celina Young, Waverly

Reserve Champion: Trevor Stevenson, Wheatland

Sheaf Grains

Champion: Celina Young, Waverly

Reserve Champion: Morgan Diedrich, DeWitt

Forages, Grasses and Legumes

Champion: Megan Striegel, What Cheer

Reserve Champion: Cheyenne Swinton, Shell Rock

Crop Display

Champion: Sean Owens, Oskaloosa

Reserve Champion: Dylan Schrock, Kalona

Premier Exhibit Award

Champion: Celina Young, Waverly

Reserve Champion: Dylan Schrock, Kalona

Sweepstakes Trophy

Champion: Celina Young, Waverly

Reserve Champion: Morgan Diedrich, DeWitt

"Nothing Compares" to the 2014 Iowa State Fair, August 7-17. The Fairgrounds are located at East 30th and East University Avenue, just 10 minutes east of downtown Des Moines, and are open 7 a.m. to 1 a.m. each day of the Fair. Exhibit hours may vary. For more information, call 800/545-FAIR or visit iowastatefair.org.

* * *

 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>

Page 6 of 172