Agribusiness
Banners Awarded in Limousin Cattle Show at the Iowa State Fair PDF Print E-mail
News Releases - Agribusiness
Written by Lori Chappell   
Friday, 15 August 2014 08:10

DES MOINES, IA (08/14/2014)(readMedia)-- Ashley McKenny of Stilwell, Kan., showed the Grand Champion Bull in the Limousin Cattle show judged Saturday at the 2014 Iowa State Fair.

Jim and Becky Venner of Breda showed the Reserve Grand Champion bull. Korynn Clason of Beaver City, Neb., showed the Grand Champion Female. Linhart Limousin of Leon took the Reserve Grand Champion Female and Iowa Champion Female titles.

Complete results follow (names, hometowns, animal identification):

Spring Heifer Calf – On or After March 1, 2014

1) Kevin Ricke, Westside, RL Pixie Dust 419B, 3/12/2014, NPF2052847

Junior Heifer Calf – Jan. 1 to Feb. 28, 2014

1) Ashley McKenny, Stilwell, Kan., Ashley's Red Ruby 438B, 1/10/2014, NPF2049016

Senior Heifer Calf – Sept. 1 to Oct. 31, 2013

1) Linhart Limousin, Leon, CJSL 3359A, 9/10/2013, NPF2052877

2) Jim & Becky Venner, Breda, JBV Raspberry Swirl 332A, 10/9/2013, NPF2053164

3) Brant Farms Limousin, Osceola, KBLH LAREDO'S LOLA, 9/21/2013, NPF2048512

Summer Yearling Female – May 1 to June 30, 2013

1) Anderson Limousin, Garner, RGMA AVA 653A, 5/9/2013, NPF2043027

2) Bosch Farms, Indianola, Miss SYES 923U 891A, 5/9/2013, NPF2029368

3) Erin Puck, Muscatine, NICI Rosie, 5/6/2013, NPF2043251

4) Brant Farms Limousin, Osceola, BWDJ ARIELLE, 5/10/2013, NPF2042323

April Junior Yearling Female – April 1-30, 2013

1) Anna Radcliff, Eldridge, SL BORN READY, 4/4/2013, NPF-2035236

2) Emily Puck, Muscatine, VL Alexis, 4/9/2013, NPF2030817

3) Clanton Cattle Company, Peru, JBAM ANASTSIA 02A, 4/17/2013, NPF2026791

4) Jenel Wenndt, Lowden, Shilo's Friendly Rider, 4/7/2013, NPF2048942

March Junior Yearling Female – March 1-31, 2013

1) Olivia Vesey, Van Meter, MAGS Art Class, 3/26/2013, NPF2028686

2) Bosch Farms, Indianola, RMKR Athena 324A, 3/19/2013, NPF2038906

3) Brant Farms Limousin, Osceola, LAREDO'S AMANDA, 3/18/2013, NPF2048515

4) Long and Sons Limousin, Afton, Long Lady Alice 48A, 3/14/2013, NPF 2037151

5) Landon Josten, Forest City, RMKR APPLE PIE 330A, 3/20/2013, NPF2038912

March Junior Yearling Female – March 1-31, 2013

1) Butler Limousin, Lacona, JDYE ABBEY, 3/8/2013, NPF 2031574

2) Carson Walrod, Moorland, Flatland Anastasia 302A, 3/9/2013, NPF2042175

3) Emily Puck, Muscatine, BRAW Sparkle, 3/3/2013, NPF2041534

4) Bailey Walrod, Moorland, Flatland Classic Cookie, 3/9/2013, NXF2042174

5) Long And Sons Limousin, Afton, Long Lady Amaretto 27A, 3/8/2013, NPF 2037139

6) Randy & Kim Siders, Tipton, SL Ritzy Sue, 3/7/2013, NPF2035233

Junior Yearling Female – Jan. 1 to Feb. 28, 2013

1) Korynn Clason, Beaver City, Neb., VL Ashtyn 319A, 2/5/2013, NPF2030860

2) Linhart Limousin, Leon, EF AFTER HOURS 850A, 1/7/2013, NPF2032660

3) Tara Peeters, Eldridge, LG ANNIKA, 2/22/2013, NPF-2044470

4) August Treimer, Durant, Wulfs Alexa, 2/27/2013, NPF2042245

5) Hunter Schmidt, Eldridge, AUTO AMITH 616A, 2/12/2013, NPF2033736

Fall Yearling Female – Sept. 1 to Oct. 31, 2012

1) Nicholas Duckett, Grimes, BWDJ Rozie, 9/1/2012, NPF2021719

Cow/Calf Pair

1) Korynn Clason, Beaver City, Neb., VL Zowie(WITH CALF 01/13/2014), 3/4/2012, NPF2005453

2) Nicholas Duckett, Grimes, BWDJ Princess(WITH CALF 06/03/2014), 3/8/2010, NPF1981920

Spring Bull Calf – On or After March 1, 2014

1) Clanton Creek Cattle Company, Peru, SHAO BUDDY, 3/13/2014, NPM2053125

Junior Bull Calf – Jan. 1 to Feb. 28, 2014

1) Ashley McKenny, Stilwell, Kan., Ashley's Black Dirt 209B, 2/18/2014, NXM2049017

2) Clanton Cattle Company, Peru, JBAM BUCKSHOT, 1/25/2014, NPM2052682

3) Clanton Cattle Company, Peru, JBAM BEVO, 1/23/2014, NPM2052681

Summer Yearling Bull – May 1 to June 30, 2013

1) Nicholas Duckett, Grimes, Apollo, 6/5/2013, NPM2041961

Spring Yearling Bull – March 1 to April 30, 2013

1) Jim & Becky Venner, Breda, JBV Wind Talker 316A, 3/25/2013, NPM2034681

2) Kevin Ricke, Westside, RL Cactus Jack 303A, 3/13/2013, NPM2042344

Junior Yearling Bull – Jan. 1 to Feb. 28, 2013

1) Randy & Kim Siders, Tipton, RKSC Butte A301, 2/23/2013, NXM2025089

Lim-Flex Female – Sept. 1, 2012 and After

1) Linhart Limousin, Leon, CJSL3332A, 9/6/2013, LFF2052873

Lim-Flex Female – Sept. 1, 2012 and After

1) Brett Lange, Paullina, Mags Aspenglow, 4/20/2013, LFF2031025

2) Anderson Limousin, Garner, RGMA ARIAL 314A, 6/12/2013, LFF2043339

Lim-Flex Female – Sept. 1, 2012 and After

1) Hallie Linhart, Weldon, AUTO Always Yours, 2/15/2013, LFF2035361

2) Linhart Limousin, Leon, MAGS ALLAPOOL, 2/17/2013, LFF2028533

3) Anderson Limousin, Garner, RGMA AMARETTO 3176A, 3/7/2013, LFF2043110

4) Leslie Bell, Eldridge, LG ANGELA, 2/28/2013, LFF2044469

5) Long and Sons Limousin, Afton, Long Lady Annie 3A, 2/28/2013, LFF 2037184

Lim-Flex Female – Sept. 1, 2012 and After

1) Kevin Ricke, Westside, RL Rose 302A, 1/13/2013, LFF2042345

2) Drew Abbas, Alexander, Legacy's Abi, 1/16/2013, LFF2031458

Lim-Flex Female – Sept. 1, 2012 and After

1) Ashley McKenny, Stilwell, Kan., Ashley's Magic Boxcars, 12/12/2012, LFF2026985

2) Landon Josten, Forest City, LEGACY'S ZITTY, 9/4/2012, LFF20267545

Lim-Flex Cow/Calf Pair

1) Kevin Ricke, Westside, JBV Ava 224Z(WITH CALF 03/12/2014), 5/30/2012, LFF2013102

Lim-Flex Bull – Jan. 1, 2012 to March 1, 2014

1) Korynn Clason, Beaver City, Neb., KORC Brandell 401B, 1/13/2014, LFM2048329

Lim-Flex Bull – Jan. 1, 2012 to March 1, 2014

1) Jim & Becky Venner, Breda, JBV Boomer 331A, 10/8/2013, Pending

Champion Division I Female: Ashley McKenny, Stilwell, Kan.

Reserve Champion Division I Female: Kevin Ricke, Westside, RL PIXIE DUST 419B

Champion Division II Female: Linhart Limousin, Leon, CJSL 3359A

Reserve Champion Division II Female: Jim & Becky Venner, Breda, JBV RASPBERRY SWIRL 332A

Champion Division III Female: Anderson Limousin, Garner, RGMA AVA 653A

Reserve Champion Division III Female: Bosch Farms, Indianola, MISS SYES 923U 891A

Champion Division IV Female: Korynn Clason, Beaver City, Neb., VL ASHTYN 319A

Reserve Champion Division IV Female: Anna Radcliff, Eldridge, SL BORN READY

Champion Division V Female: Korynn Clason, Beaver City, Neb., VL ZOWIE

Reserve Champion Division V Female: Nicholas Duckett, Grimes, BWDJ ROZIE

Champion Division I Bull: Ashley McKenny, Stilwell, Kan., RED DIRT LAREDO 503Y

Reserve Champion Division I Bull: Clanton Creek Cattle Company, Peru, SHAO BUDDY

Champion Division III Bull: Nicholas Duckett, Grimes, APOLLA

Champion Division IV Bull: Jim & Becky Venner, Breda, JBV WIND TALKER 316A

Reserve Champion Division IV Bull: Randy and Kim Siders, Tipton, RKSC BUTTE A301

Grand Champion Lim-Flex Female: Hallie Linhart, Weldon, AUTO ALWAYS YOURS

Reserve Grand Champion Lim-Flex Female: Hallie Linhart Limousin, Leon, CJSL 3332A

Grand Champion Lim-Flex Bull: Clason, Beaver City, Neb., KORC BRANDELL 401B

Reserve Grand Champion Lim-Flex Bull: Jim & Becky Venner, Breda, JBV BOOMER 331A

Grand Champion Bull: Ashley McKenny, Stilwell, Kan., ASHLEYS BLACK DIRT 209B

Reserve Grand Champion Bull: Jim & Becky Venner, Breda, JBV WIND TALKER 316A

Grand Champion Female: Korynn Clason, Beaver City, Neb., VL ZOWIE

Reserve Grand Champion Female: Linhart Limousin, Leon, CJSL 3359A

"Nothing Compares" to the 2014 Iowa State Fair, August 7-17. The Fairgrounds are located at East 30th and East University Avenue, just 10 minutes east of downtown Des Moines, and are open 7 a.m. to 1 a.m. each day of the Fair. Exhibit hours may vary. For more information, call 800/545-FAIR or visit iowastatefair.org.

* * *

 
DeWitt Dairy Farm Earns Top Title in Iowa State Fair Show PDF Print E-mail
News Releases - Agribusiness
Written by Lori Chappell   
Friday, 15 August 2014 08:05
DES MOINES, IA (08/14/2014)(readMedia)-- Top dairy farms competed for honors in the Brown Swiss Dairy Cattle show judged Friday at the 2014 Iowa State Fair.

Lee-Ann's Swiss of DeWitt showed the Grand Champion Female and Honorable Mention Female. Type-Wise of Boyceville, Wis., received the Reserve Grand Champion Female banner.

Additional results below (name, hometown and animal identification):

Spring Heifer Calf – March 1 to May 31, 2014

1) Breezy Ridge Dairy, Epworth, Breezy Ridge Bailey, 3/16/2014, 68161360

2) Edgebrook Jerseys, Montour, Edgebrook Tanbark Illusion, 3/7/2014, 840003124819627

3) Lee-Ann's Swiss, DeWitt, Lee-Ann's Brooking Sequel ET, 3/1/2014, 681611233

4) Hilltop Acres Farm, Calmar, Hill Top Acres DRM Starburst, 3/10/2014, 68158974

5) Irish Hill Swiss, DeWitt, Siegerts Durham Molly, 3/15/2014, 000000068159063

6) Irish Hill Swiss, DeWitt, Siegert's Jake Mika, 3/25/2014, 000000068159065

7) Goodman Dairy Farm, Rose Hill, Goodman Dally O Bo, 5/18/2014, 68161411

8) DeVore Dairy, Wilton, DeVores Titus Pharoh, 4/21/2014, 68160248

Winter Heifer Calf – Dec. 1, 2013 to Feb. 28, 2014

1) Brylie Volker, Sumner, 3T Onword Narley Rhyme-Twin, 12/8/2013, 68157033

2) Hilltop Acres Farm, Calmar, Hilltop Acres DM Noodle, 12/26/2013, 68157478

3) Breezy Ridge Dairy, Epworth, Breezy Ridge Rocky Road, 12/20/2013, 68159694

4) Canoe Ridge Dairy, Decorah, Canoe-Ridge Granslam Jenny, 12/5/2013, 71767675

5) Sara Kruse, Dyersville, Kruses GK Moonshine Jolie, 12/22/2013, 68157675

6) Goodman Dairy Farm, Rose Hill, CNJ JAVA KANDI, 12/4/2013, 68158525

7) Lee-Ann's Swiss, DeWitt, Lee-Ann's T bark candy cane, 12/23/2013, 68157494

8) DeVore Dairy, Wilton, Devore Total Dawn, 12/8/2013, 68160715

9) Natalie, Mitchell & Wesley Hanson, La Porte City, Grunders SSP Lady, 12/3/2013, 000000068157745

10) Uluru Swiss Acres, Clermont, Cozy Valley Hotrod Firefly, 12/1/2013, 68159673

11) DeVore Dairy, Wilton, Devores Victory Bella, 1/14/2014, 68160247

Fall Heifer Calf – Sept. 1 to Nov. 30, 2013

1) Breezy Ridge Dairy, Epworth, Breezy Ridge Tanbark Snapple, 9/28/2013, 38159695

2) Onword Cattle Company, Oelwein, Onword of Vindication Fresca, 10/18/2013, 68157030

3) Twin-Elms-Vu, Readlyn, Twin-Ems-Vu Java Bree, 9/9/2013, 069618354

4) Hilltop Acres Farm, Calmar, Hilltop Acres Bush Crazy, 9/1/2013, 68154385

5) Fick Swiss, Boyden, Fick Peony Peach, 9/28/2013, 68154781

6) Shawn and Levi Banowetz, Charlotte, Riedland Faust Pastel, 9/9/2013, 840003013244999

7) Lee-Ann's Swiss, DeWitt, Cutting Edge B. Belinde, 9/2/2013, 68156060

8) Uluru Swiss Acres, Clermont, Prime Time Titanium Barbie ET, 9/3/2013, 68157344

9) Hofmeister Dairy, Geneva, Lime Rock Robust Thrive, 9/4/2013, 68153985

10) Sean Kinney, DeWitt, Spring Acres Kan Mattel, 9/26/2013, 68155480

11) Goodman Dairy Farm, Rose Hill, Viking Valley Faust Gelilah, 9/17/2013, 68156391

12) DeVore Dairy, Wilton, DeVore Mchlb Choclate Dimond, 11/4/2013, 68160714

13) DeVore Dairy, Wilton, Devores Dominaot Tanya, 10/29/2013, 68160246

Summer Yearling Heifer – June 1 to Aug. 31, 2013

1) Frosted Beauty Swiss, Epworth, Kruses GK Astronaut Lovely, 6/7/2013, 68155423

2) Onword Cattle Company, Oelwein, Onword Labron Vrelly, 6/30/2013, 68157023

3) Lee-Ann's Swiss, DeWitt, Lee-Ann's Tan bark Shimmer, 6/6/2013, 68157488

4) Biercrest Farms, Van Horne, Biercrest Braiden Willow, 7/1/2013, 42wla5329

5) Hilltop Acres Farm, Calmar, Hilltop Acres Bose Darling, 7/10/2013, 68153653

6) Type-Wise, Boyceville, Wis., TO-BRAN LEGACY LYNN, 6/1/2013, 68151955

7) Kruses LJ Swiss, Holy Cross, Riedland Kruses Selena, 7/16/2013, 68155234

8) Dandee Swiss, DeWitt, Dandee H Thunder Sweden, 6/10/2013

9) DeVore Dairy, Wilton, DeVores Priceless Kindred, 6/1/2013, 68160244

10) Goodman Dairy Farm, Rose Hill, Goodman Pip Paizley, 7/1/2013, 68160826

11) Goodman Dairy Farm, Rose Hill, OLSONS DUTCH TID TREESE, 7/17/2013, 68156425

Spring Yearling Heifer – March 1 to May 31, 2013

1) Nathan Arthur, Sumner, ArthurCreek Alloy Nickel, 3/28/2013, 68153492

2) Hilltop Acres Farm, Calmar, Hilltop Acres CP Jersey, 3/4/2013, 68150966

3) Uluru Swiss Acres, Clermont, KB Parker Tiana ET, 3/1/2013, 68149206

4) Goodman Dairy Farm, Rose Hill, To-BRAN W AGENDA SONYA, 3/4/2013, 68149762

5) Goodman Dairy Farm, Rose Hill, GOODMAN DALLY O CASTLE, 3/26/2013, 68152041

6) Helix Homestead Dairy, New Virginia, Long Acres Toddy Shania, 4/3/2013, 68150214

Winter Yearling Heifer – Dec.1, 2012 to Feb. 28, 2013

1) Kruses Swiss Farm, Earlville, Kruses Victor Jiterbug ET, 12/1/2012, 68146344

2) Breezy Ridge Dairy, Epworth, Breezy Ridge Thunder Ruby, 12/23/2012, 68150871

3) Hilltop Acres Farm, Calmar, Hilltop Acres DG Casey, 12/10/2012, 68150311

4) Natalie, Mitchell & Wesley Hanson, La Porte City, Lee-Anns Raven Prancer, 12/4/2012, 000000068147843

5) Lee-Ann's Swiss, DeWitt, Sharon Farms Pepper Penny, 1/16/2013, 68147741

6) Canoe Ridge Dairy, Decorah, CODYZ Payssli Dalyla, 12/5/2012, 71767651

7) Uluru Swiss Acres, Clermont, USA Grandslam Guinevere ET, 12/2/2012, 68149205

8) DeVore Dairy, Wilton, DeVores Total Phenemanon, 1/13/2013, 68152122

Fall Yearling Heifer (not in milk) – Sept. 1 to Nov. 30, 2012

1) Lee-Ann's Swiss, DeWitt, Lee-Ann's Wallstreet Valery, 10/9/2012, 68147832

2) Schulte Bros., Watkins, Schulte Bros Fortunate ET, 10/30/2012, 68151780

3) Fick Swiss, Boyden, Fick Omni Bonanza Olivia, 9/9/2012, 68144806

4) Natalie, Mitchell & Wesley Hanson, La Porte City, Fanfare Zach Mina, 9/2/2012, 000000068148060

5) Fick Swiss, Boyden, Fick Jasmine Janet, 9/9/2012, 68144806

6) Uluru Swiss Acres, Clermont, Browns Vegas Viva, 9/4/2012, 68147207

7) DeVore Dairy, Wilton, DeVores Goldrush Piper, 9/1/2012, 68152121

Fall Yearling in Milk – After Sept. 1, 2012

1) Type-Wise, Boyceville, Wis., R & S TYPE-WISE CITORI, 9/6/2012, 68147095

Junior Best Three Females

1) Breezy Ridge Dairy, Epworth

2) Hilltop Acres Farm, Calmar

3) Lee-Anns Swiss, DeWitt

4) Fick Swiss, Boyden

5) DeVore Dairy, Wilton

Junior Two-Year-Old Cow – March 1 to Aug. 31, 2012

1) Dandee Swiss, DeWitt, R-Plaine Zeus Catniss, 4/11/2012, 68140605

2) Kruses Swiss Farm, Earlville, Kruses Victor Jillette ET, 3/15/2012, 68141087

3) Lee-Ann's Swiss, DeWitt, Lee-Ann's Gateway Pippa, 3/15/2012, 68141691

4) Nathan Arthur, Sumner, ArthurCreek Tanbark Venus, 4/10/2012, 68141639

5) DeVore Dairy, Wilton, DeVores Titanium Reba, 7/1/2012, 68152123

6) Goodman Dairy Farm, Rose Hill, Royal-Lind Suprm Phoenix-ET, 3/2/2012, 68139374

Senior Two-Year-Old Cow – Sept. 1, 2011 to Feb. 29, 2012

1) Hilltop Acres Farm, Calmar, Hilltop Acres BK Megan ET, 12/19/2011, 68138417

2) Lee-Ann's Swiss, DeWitt, Lee-Ann's Cadillac Wishful, 1/2/2012, 68127766

3) Lee-Ann's Swiss, DeWitt, Lee-Ann's Charge Liberty, 10/30/2011, 68138354

4) Kruses LJ Swiss, Holy Cross, Kruses LJ Victor Susan, 12/19/2011, 68137385

5) Kruses Swiss Farm, Earlville, Kruses Joey Sugar, 12/20/2011, 68137482

Junior Three-Year-Old Cow – March 1 to Aug. 31, 2011

1) Kruses LJ Swiss, Holy Cross, Kruses LJ Stan Suzette, 3/1/2011, 68128456

2) Type-Wise, Boyceville, Wis., R&S TYPE-WISE BELA, 3/5/2011, 68131289

Senior Three-Year-Old Cow – Sept. 1, 2010 to Feb. 28, 2011

1) Onword Cattle Company, Oelwein, Onword Vengeance Alleluia, 12/23/2010, 68130897

2) Kruses Swiss Farm, Earlville, Kruses Frontier Jumpy OCS, 2/28/2011, 68129255

3) Hilltop Acres Farm, Calmar, Hilltop Acres JL Snowstorm, 12/13/2010, 68126851

4) DeVore Dairy, Wilton, DeVores Dean Kelsey, 68132598

5) Dandee Swiss, DeWitt, BCK Zip Cara ET, 12/16/2010, 68139545

Cow Four Years Old – Sept. 1, 2009 to Aug. 31, 2010

1) Type-Wise, Boyceville, Wis., R&S TYPE-WISE HOWDY, 3/20/2010, 68126830

2) Lee-Ann's Swiss, DeWitt, Lee-Ann's Zipper Twirl, 12/3/2009, 68117510

3) Lee-Ann's Swiss, DeWitt, Lee-Ann's Zipper Chime, 12/9/2009, 68117508

4) DeVore Dairy, Wilton, Stebers George Pheabe, 4/9/2010, 68122071

5) Fick Swiss, Boyden, Fick Paige Penny, 3/25/2010, 68120230

Cow Five Years Old – Sept. 1, 2008 to Aug. 31, 2009

1) Lee-Ann's Swiss, DeWitt, Lee-Ann's Psurge Carnival ET, 3/9/2009, 68112292

2) Kruses LJ Swiss, Holy Cross, Kruses LJ Fastbreak Shawn, 12/12/2008, 68107315

3) Fick Swiss, Boyden, Fick Jannelle Jump, 6/1/2009, 68111671

Aged Cow – Before Sept. 1, 2008

1) Lee-Ann's Swiss, DeWitt, Lee Ann's Bellstar Licorice, 6/2/2007, 961237

2) DeVore Dairy, Wilton, DeVores Victor Rena, 7/18/2008, 68111510

3) Uluru Swiss Acres, Clermont, Scenic Ridge Agenda Mayme, 7/12/2007, 960034

Lifetime Production

1) Lee-Ann's Swiss, DeWitt, Lee-Ann's Madison Victory, 9/15/2007, 961233

2) Fick Swiss, Boyden, Fick Lilly Lizzie, 2/4/2006, 946556

Best Three Head

1) Lee-Anns Swiss, DeWitt

2) Kruses Swiss Farm, Earlville

3) Type-Wise, Boyceville, Wis.

4) Kruses LJ Swiss, Holy Cross

5) Fick Swiss, Boyden

6) DeVore Dairy, Wilton

Best Four Head

1) Lee-Anns Swiss, DeWitt

2) Kruses Swiss Farm, Earlville

3) Fick Swiss, Boyden

4) DeVore Dairy, Wilton

5) Breezy Ridge Dairy, Epworth

Junior Champion Female: Breezy Ridge Dairy, Epworth, Breezy Ridge Tanbark Snapple

Junior Reserve Champion Female: Frosted Beauty Swiss, Epworth, Kruses GK Astronaut Lovely

Honorable Mention) Kruses Swiss Farm, Earlville, Kruses Victor Jiterbug ET

Intermediate Champion Female: Type-Wise, Boyceville, Wis., R&S TYPE-WISE CITORI

Intermediate Reserve Champion Female: Onword Cattle Company, Oelwein, Onword Vengeance Alleluia

Honorable Mention) Kruses Swiss Farm, Earlville, Kruses Frontier Jumpy OCS

Senior Champion Female: Lee-Anns Swiss, DeWitt, Lee Ann's Bellstar Licorice, 6/2/2007, 961237

Senior Reserve Champion Female: Type-Wise, Boyceville, Wis., R&S TYPE-WISE HOWDY

"Nothing Compares" to the 2014 Iowa State Fair, August 7-17. The Fairgrounds are located at East 30th and East University Avenue, just 10 minutes east of downtown Des Moines, and are open 7 a.m. to 1 a.m. each day of the Fair. Exhibit hours may vary. For more information, call 800/545-FAIR or visit iowastatefair.org.

* * *

 
Judges Award Top Honors at Iowa State Fair Columbia Sheep Show PDF Print E-mail
News Releases - Agribusiness
Written by Lori Chappell   
Thursday, 14 August 2014 15:37

DES MOINES, IA (08/14/2014)(readMedia)-- Two Minnesota exhibitors collected top honors in the Columbia Sheep show judged Friday at the 2014 Iowa State Fair.

Isaiah Bauck of New York Mills, Minn., showed the Champion Ram and Champion Ewe and placed first in the Premier Exhibitor contest.

Charles and Louise Worm of Lakefield, Minn., showed the Reserve Champion Ram and Reserve Champion Ewe and also took second place in the Premier Exhibitor contest. Travaille Family Columbias of Sibley earned third place in the Premier Exhibitor contest.

Complete results below (names, hometowns and animal identification):

Yearling Ram

1) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 3-24, 3/4/2013, 622036

2) Charles & Louise Worm, Lakefield, Minn., 3029, 2/1/2013, U21761

3) Peg Gannn, Jefferson, Sam, 1/25/2013, U23447

4) Travaille Family Columbias, Sibley, Travaille F12-11, 9/17/2012, 622003

Fall Ram Lamb

1) Charles & Louise Worm, Lakefield, Minn., 408, 10/1/2013, U23362

2) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 3-88, 9/30/2013, 623256

3) Charles & Louise Worm, Lakefield, Minn., 401, 9/16/2013, U23359

4) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 3-91, 10/5/2013, 623258

January Ram Lamb

1) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 4-3, 1/7/2014, pending

2) Thiesen Family Columbias, Windom, Minn., Thiesen 1402, 1/1/2014, 623127

3) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 4-2, 1/7/2014, pending

4) Thiesen Family Columbias, Windom, Minn., Thiesen 1405, 1/22/2014, 623128

February Ram Lamb

1) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 4-13, 2/17/2014, pending

2) Travaille Family Columbias, Sibley, Travaille 1431, 2/1/2014, 623271

3) Travaille Family Columbias, Sibley, Travaille 1411, 2/3/2014, pending

4) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 4-16, 2/27/2014, pending

5) Thiesen Family Columbias, Windom, Minn., Thiesen 1409, 2/4/2014, 623118

6) Thiesen Family Columbias, Windom, Minn., Thiesen 1412, 2/16/2014, 423130

7) Ubben Columbia Sheep, Des Moines, Bircher RD 4065, 2/12/2014, U23046

March and After Ram Lamb

1) Thiesen Family Columbias, Windom, Minn., Thiesen 1417, 3/2/2014, 623129

2) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 4-22, 3/9/2014, pending

3) Charles & Louise Worm, Lakefield, Minn., 442, 3/4/2014, Applied For

4) Travaille Family Columbias, Sibley, Travaille 1412, 3/1/2014, pending

5) Thiesen Family Columbias, Windom, Minn., Thiesen 1424, 3/4/2014, applied for

6) Peg Gannn, Jefferson, No Name, 3/11/2014, U23448

7) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 4-24, 3/11/2014, pending

8) Dar Braet, Calamus, DAR 1403, 3/13/2014, U 23297

Color Ram Lamb – All Ages

1) Travaille Family Columbias, Sibley, Travaille 1430, 1/10/2014, pending

2) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 3-86, 10/4/2013, 623259

3) Travaille Family Columbias, Sibley, Travaille 1406, 4/1/2014, pending

Pair of Ram Lambs

1) Charles & Louise Worm, Lakefield, Minn.

2) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn.

3) Thiesen Family Columbias, Windom, Minn.

4) Travaille Family Columbias, Sibley

Yearling Ewe

1) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 2-67, 9/22/2012, 622021

2) Charles & Louise Worm, Lakefield, Minn., 321, 4/10/2012, U22269

3) Micki Williams, Freeport, Ill., M Williams 1325 QR, 2/11/2013, U 21917

4) Thiesen Family Columbias, Windom, Minn., Lynsey Frey 12-5, 9/9/2012, 621722

5) Thiesen Family Columbias, Windom, Minn., Thiesen 508, 2/3/2013, 621821

6) Charles & Louise Worm, Lakefield, Minn., 334, 2/16/2014, U22458

7) Travaille Family Columbias, Sibley, Frey 12-7, 9/11/2012, 621724

8) Travaille Family Columbias, Sibley, Travaille 13-109, 3/2/2013, 622509

9) Peg Gannn, Jefferson, No Name, 1/25/2013, U23449

10) Ubben Columbia Sheep, Des Moines, 9/21/2012

11) Peg Gannn, Jefferson, No Name, 9/4/2012, U23450

12) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 3082, 2/17/2013, 621782

13) Ubben Columbia Sheep, Des Moines, Frey 12-44, 10/6/2012, U21740

Color Yearling Ewe

1) Travaille Family Columbias, Sibley, HF 131092, 2/7/2013, pending

2) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 3-56, 3/18/2013, 622034

3) Travaille Family Columbias, Sibley, HF 131096, 2/7/2013, pending

4) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 3/18/2013, 622035

Pair of Yearling Ewes

1) Thiesen Family Columbias, Windom, Minn.

2) Charles & Louise Worm, Lakefield, Minn.

3) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn.

4) Peg Gannn, Jefferson

5) Travaille Family Columbias, Sibley

6) Ubben Columbia Sheep, Des Moines

Fall Ewe Lamb

1) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 3-65, 9/28/2013, 623263

2) Charles & Louise Worm, Lakefield, Minn., 406, 10/3/2013, U23292

3) Thiesen Family Columbias, Windom, Minn., Frey 13-10, 9/22/2013, 622886

4) Travaille Family Columbias, Sibley, Travaille 1441, 9/18/2013, 622938

5) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 3-69, 9/30/2013, 623260

6) Charles & Louise Worm, Lakefield, Minn., 402, 9/16/2013, U23360

7) Ubben Columbia Sheep, Des Moines, Woolsteinhulme Bros 0634, 9/29/2013, Pending

8) Travaille Family Columbias, Sibley, Travaille 1442, 9/22/2013, 622939

9) Ubben Columbia Sheep, Des Moines, Woolstenhulme Bros 0516, 9/30/2013, Pending

January Ewe Lamb

1) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 4-31, 1/13/2014, pending

2) Charles & Louise Worm, Lakefield, Minn., 415, 1/4/2014, U23364

3) Micki Williams, Freeport, Ill., M Williams 1420 QR, 1/28/2014, U 23000

4) Travaille Family Columbias, Sibley, Travaille 1421, 1/10/2014, 622936

5) Charles & Louise Worm, Lakefield, Minn., 426, 1/9/2014, U23365

6) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 4-30, 1/13/2014, pending

7) Thiesen Family Columbias, Windom, Minn., Travaille 1423, 1/10/2014, 622936

8) Thiesen Family Columbias, Windom, Minn., Thiesen 1401, 1/1/2014, 623121

9) Travaille Family Columbias, Sibley, Travaille 1422, 1/1/2014, 6622931

10) Dar Braet, Calamus, Jan. Ewe Lamb, 1/18/2014, 423295

February Ewe Lamb

1) Charles & Louise Worm, Lakefield, Minn., 447, 2/27/2014, U23286

2) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 4-44, 2/26/2014, pending

3) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 4-43, 2/26/2014, pending

4) Charles & Louise Worm, Lakefield, Minn., 441, 2/24/2014, U23285

5) Thiesen Family Columbias, Windom, Minn., Thiesen 1411, 2/8/2014, 623124

6) Micki Williams, Freeport, Ill., M Williams 1424 RR, 2/18/2014, U 23003

7) Travaille Family Columbias, Sibley, Travaille 1406, 2/3/2014, pending

8) Thiesen Family Columbias, Windom, Minn., Thiesen 1408, 2/4/2014, 623117

9) Travaille Family Columbias, Sibley, Travaille 1403, 2/1/2014, pending

10) Ubben Columbia Sheep, Des Moines, Bircher RD4065, 2/10/2014, U23041

March and After Ewe Lamb

1) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 4-52, 3/10/2014, pending

2) Charles & Louise Worm, Lakefield, Minn., 451, 3/3/2014, Applied For

3) Peg Gannn, Jefferson, No Name, 3/18/2014, U23451

4) Thiesen Family Columbias, Windom, Minn., Thiesen 1418, 3/1/2014, 623120

5) Thiesen Family Columbias, Windom, Minn., Thiesen 1419, 3/2/2014, 623126

6) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 4-51, 3/10/2014, pending

7) Charles & Louise Worm, Lakefield, Minn., 454, 3/12/2014, Applied For

8) Peg Gannon, Jefferson

9) Dar Braet, Calamus, March Ewe Lamb, 3/21/2014, U 23296

10) Travaille Family Columbias, Sibley, Travaille 1440, 3/6/2014, pending

11) Travaille Family Columbias, Sibley, Travaille 1414, 3/21/2014, pending

Color Ewe Lamb - ¬All Ages

1) Travaille Family Columbias, Sibley, NC 14-05, 2/4/2014, pending

2) Travaille Family Columbias, Sibley, NC 14-06, 2/2/2014, pending

3) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 3-75, 11/19/2013, 623265

Pair of Ewe Lambs

1) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn.

2) Charles & Louise Worm, Lakefield, Minn.

3) Thiesen Family Columbias, Windom, Minn.

4) Micki Williams, Freeport, Ill.

5) Travaille Family Columbias, Sibley

6) Ubben Columbia Sheep, Des Moines

7) Peg Gannn, Jefferson

8) Dar Braet, Calamus

Pair of Lambs

1) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn.

2) Charles & Louise Worm, Lakefield, Minn.

3) Thiesen Family Columbias, Windom, Minn.

4) Travaille Family Columbias, Sibley

5) Peg Gannn, Jefferson

6) Ubben Columbia Sheep, Des Moines

7) Dar Braet, Calamus

Young Flock

1) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn.

2) Charles & Louise Worm, Lakefield, Minn.

3) Thiesen Family Columbias, Windom, Minn.

4) Travaille Family Columbias, Sibley

5) Peg Gannn, Jefferson

6) Ubben Columbia Sheep, Des Moines

7) Dar Braet, Calamus

Flock

1) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn.

2) Charles & Louise Worm, Lakefield, Minn.

3) Thiesen Family Columbias, Windom, Minn.

4) Travaille Family Columbias, Sibley

5) Peg Gannn, Jefferson

6) Ubben Columbia Sheep, Des Moines

Champion Ram: Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 3-24

Reserve Champion Ram: Charles & Louise Worm, Lakefield, Minn., 408

Champion Ewe: Isaiah Bauck, New York Mills, Minn., 2-67

Reserve Champion Ewe: Charles & Louise Worm, Lakefield, Minn., x

Premier Exhibitor

1) Isaiah Bauck, New York Mills, Minn.,

2) Charles & Louise Worm, Lakefield, Minn.,

3) Travaille Family Columbias, Sibley

"Nothing Compares" to the 2014 Iowa State Fair, August 7-17. The Fairgrounds are located at East 30th and East University Avenue, just 10 minutes east of downtown Des Moines, and are open 7 a.m. to 1 a.m. each day of the Fair. Exhibit hours may vary. For more information, call 800/545-FAIR or visit iowastatefair.org.

* * *

 
Best Feeder Calves Awarded in Iowa State Fair Show PDF Print E-mail
News Releases - Agribusiness
Written by Lori Chappell   
Thursday, 14 August 2014 15:30

DES MOINES, IA (08/14/2014)(readMedia)-- Cattle farms from across the Midwest were recognized for their top quality cattle in the Beef Feeder Calf show judged Saturday at the 2014 Iowa State Fair.

Christo Cattle of Albion, Neb., took top honors, winning Grand Champion Market Animal and Reserve Grand Champion Heifer titles. Downing Show Cattle of Creston showed the Reserve Grand Champion Market Animal.

The Grand Champion Heifer was shown by Bremer Show Cattle of Blakesburg.

Additional results below:

Angus Heifers

1) Christo Cattle, Albion, Neb.

2) Brandt Farms, Corning

3) Buck Creek Angus, Massena

4) Buck Creek Angus, Massena

5) Emily Ketelsen, DeWitt

Angus Heifers

1) Vanderholm Cattle Co., Villisca

2) Holmes Cattle Co., Benton

3) Drew Hinners, Alta

Chianina Heifers

1) Meyer Cattle Company, Rowan

2) Delaney Bulechek, Oxford

3) Tapken Cattle Co., Adel

4) Gruhn Show Cattle, Denison

Chianina Heifers

1) Mittag Show Cattle, Prescott

2) Bormann Family Show Cattle, Algona

3) Mitchell Family Show Cattle, Charles City

4) Stevenson Farms, Knoxville

5) Horizon Show Cattle, Indianola

6) Hard Luck Cattle Company, Pleasantville

Foundation Simmental Heifers

1) Christo Cattle, Albion, Neb.

2) Dawson Evans, Lenox

3) Brandt Farms, Corning

4) Richardson Family Farms, Lake City

5) Audrina Gordon, DeWitt

Foundation Simmental Heifers

1) Mittag Show Cattle, Prescott

2) Vanderholm Cattle Co., Villisca

3) Horizon Show Cattle, Indianola

4) Conover Club Calves, Adel

5) Dawson Evans, Lenox

Maine-Anjou Heifers

1) Bremer Show Cattle, Blakesburg

2) Delaney Bulechek, Oxford

3) Camiel Blomme, Brooklyn

4) Braun Show Cattle, Northwood

5) Feuss Show Cattle, Oxford Junction

Maine-Tainer Heifers

1) Maine Aim Ranch, Allerton

2) Bormann Family Show Cattle, Algona

3) KCR Cattle, Charter Oak

4) Meyer Cattle Company, Rowan

5) Jaylee Happe, Cherokee

6) Heather and Dylan Schnitker, Alden

7) LDB Show Cattle, Clinton

8) Rylie Timm, Guernsey

Maine-Tainer Heifers

1) Bremer Show Cattle, Blakesburg

2) Bormann Family Show Cattle, Algona

3) Irons Farms, Northwood

4) Maass Show Cattle, Ida Grove

5) JRB Cattle Company, Anamosa

Maine-Tainer Heifers

1) Braun Show Cattle, Northwood

2) Doug Holliday, Greenfiels

3) Parker Lockhart, Fort Gibson, Okla.

4) Regan Shockley, Keokuk

Shorthorn Heifers

1) Mitchell Family Show Cattle, Charles City

2) Puckett Show Cattle, Goose Lake

3) Muir Farms, Rippey

4) Puckett Show Cattle, Goose Lake

Shorthorn Plus Heifers

1) Richard Mitchell, Charles City

2) Puckett Show Cattle, Goose Lake

3) DMW Show Cattle, Wiota

4) Jason Salton, Winterset

5) Horizon Show Cattle, Indianola

Simmental Heifers

1) Conner Harris Harris, Northwood

2) Maass Show Cattle, Ida Grove

3) Richardson Family Farms, Lohrville

4) Adam Bouslog, Harper

Any Other Breed Heifers

1) Von Glan Cattle Company, Vail

2) KCR Cattle, Charter Oak

3) Brandt Farms, Corning

4) Brandt Farms, Corning

Commercial Heifers

1) Willis Show Cattle, Diagonal

2) Kade Burzlaff, Delmar

3) Kallie Burzlaff, Delmar

4) Schultz Cattle Company, Creston

5) Rod Beeler, Truro

6) Jaylee Happe, Cherokee

7) Conover Club Calves, Adel

8) Austin Evans, Creston

Commercial Heifers

1) Stevenson Farms, Knoxville

2) Greer Stock Farms, Creston

3) Walter Family Seed and Stock, Farragut

4) Heather and Dylan Schnitker, Alden

5) Coyote Valley Cattle, Irwin

6) Jacob Mc Kenny, Rock Port, Mo.

Commercial Heifers

1) Jorja Holliday, Greenfield

2) Hard Luck Cattle Company, Pleasantville

3) Mittag Show Cattle, Prescott

4) Walter Family Seed and Stock, Farragut

Market Heifers

1) Joseph Becker, Charles City

2) Horizon Show Cattle, Indianola

3) Tapken Cattle Co., Adel

4) Muir Farms, Rippey

Market Heifers

1) Bremer Show Cattle, Blakesburg

2) Feuss Show Cattle, Oxford Junction

3) Nick Benshoof, Winterset

4) Ashley Henneman, Blanchard

5) JRB Cattle Company, Anamosa

6) Emily Hinners, Arcadia

Chianina Steers

1) Christo Cattle, Albion, Neb.

2) Maass Show Cattle, Ida Grove

3) Schultz Cattle Company, Creston

4) Baker Farms, Creston

5) Mitchell Family Show Cattle, Charles City

Maine-Anjou Steers

1) Maine Aim Ranch, Allerton

2) Bormann Show Cattle, Algona

3) Mittag Show Cattle, Prescott

4) Nick Benshoof, Winterset

5) Horizon Show Cattle, Indianola

6) Pilcher Show Cattle, Blakesburg

Maine-Tainer Steers

1) Maass Show Cattle, Ida Grove

2) Schultz Cattle Company, Creston

3) LDB Show Cattle, Clinton

4) Nahkunst Farms, Hamburg

Shorthorn Steers

1) Mitchell Family Show Cattle, Charles City

2) Hard Luck Cattle Company, Pleasantville

3) Zach Armstrong, Albia

AOB Steers

1) Bormann Show Cattle, Algona

2) Krista James, Massena

3) LDB Show Cattle, Clinton

4) Muir Farms, Rippey

Any Other Breed Steers

1) Brown Family Cub Calves, Afton

2) Von Glan Cattle Company, Vail

Crossbred Steers

1) Kade Burzlaff, Delmar

2) Jace Petersen, Gladbrook

3) Dead End Livestock, Colo

4) Rod Beeler, Truro

5) KCR Cattle, Charter Oak

Crossbred Steers

1) Willis Show Cattle, Diagonal

2) Hard Luck Cattle Company, Pleasantville

3) Delaney Bulechek, Oxford

4) Jacob Mc Kenny, Rock Port, Mo.

5) Jacob Mc Kenny, Rock Port, Mo.

Crossbred Steers

1) Stevenson Farms, Knoxville

2) Jaylee Happe, Cherokee

3) Aces Of The Pasture, Corning

4) Emily Hinners, Arcadia

Crossbred Steers

1) Downing Show Cattle, Creston

2) Christo Cattle, Albion, Neb.

3) Karah Hansen, Montezuma

4) Stevenson Farms, Knoxville

5) Brandt Farms, Corning

6) Jacob Mc Kenny, Rock Port, Mo.

7) Coyote Valley Cattle, Irwin

Grand Champion Heifer: Bremer Show Cattle, Blakesburg

Reserve Grand Champion Heifer: Christo Cattle, Albion, Neb.

Top Five Head Breeding Heifer

3) Braun Show Cattle, Northwood

4) Mittag Show Cattle, Prescott

5) Willis Show Cattle, Diagonal

Champion Angus Heifer: Christo Cattle, Albion, Neb.

Reserve Champion Angus Heifer: Brandt Farms, Corning

Champion Chianina Heifer: Mittag Show Cattle, Prescott

Reserve Champion Chianina Heifer: Bormann Family Show Cattle, Algona

Champion Foundation Simmental Heifer: Mittag Show Cattle, Prescott

Reserve Champion Foundation Simmental Heifer: Vanderholm Cattle Co., Villisca

Champion Main-Anjou Heifer: Bremer Show Cattle, Blakesburg

Reserve Champion Main-Anjou Heifer: Delaney Bulechek, Oxford

Champion Maine-Tainer Heifer: Bremer Show Cattle, Blakesburg

Reserve Champion Maine-Tainer Heifer: Braun Show Cattle, Northwood

Champion Shorthorn Heifer: Mitchell Family Show Cattle, Charles City

Reserve Champion Shorthorn Heifer: Puckett Show Cattle, Goose Lake

Champion Shorthorn Plus Heifer: Richard Mitchell, Charles City

Reserve Champion Shorthorn Plus Heifer: Puckett Show Cattle, Goose Lake

Champion Simmental Heifer: Conner Harris Harris, Northwood

Reserve Champion Simmental Heifer: Maass Show Cattle, Ida Grove

Champion Commercial Heifer: Willis Show Cattle, Diagonal

Reserve Champion Commercial Heifer: Stevenson Farms, Knoxville

Champion Chianina Steer: Christo Cattle, Albion, Neb.

Reserve Champion Chianina Steer: Maass Show Cattle, Ida Grove

Champion Maine-Anjou Steer: Maine Aim Ranch, Allerton

Reserve Champion Maine-Anjou Steer: Bormann Show Cattle, Algona

Champion Maine-Tainer Steer: Maass Show Cattle, Ida Grove

Reserve Champion Maine-Tainer Steer: Schultz Cattle Company, Creston

Champion Shorthorn Steer: Mitchell Family Show Cattle, Charles City

Reserve Champion Shorthorn Steer: Hard Luck Cattle Company, Pleasantville

Champion Any Other Breed Steer: Brown Family Cub Calves, Afton

Reserve Champion Any Other Breed Steer: Bormann Show Cattle, Algona

Champion Crossbreed Steer: Downing Show Cattle, Creston

Reserve Champion Crossbreed Steer: Christo Cattle, Albion, Neb.

Champion Any Other Breed Heifer: Von Glan Cattle Company, Vail

Reserve Champion Any Other Breed Heifer: KCR Cattle, Charter Oak

Champion Market Heifer: Joseph Becker, Charles City

Reserve Champion Market Heifer: Bremer Show Cattle, Blakesburg

Grand Champion Market Animal: Christo Cattle, Albion, Neb.,

Reserve Grand Champion Market Animal: Downing Show Cattle, Creston,

Top Five Market Animals

3) Brown Family Cub Calves, Afton

4) Joseph Becker, Charles City

5) Maine Aim Ranch, Allerton

"Nothing Compares" to the 2014 Iowa State Fair, August 7-17. The Fairgrounds are located at East 30th and East University Avenue, just 10 minutes east of downtown Des Moines, and are open 7 a.m. to 1 a.m. each day of the Fair. Exhibit hours may vary. For more information, call 800/545-FAIR or visit iowastatefair.org.

* * *

 
Milking Shorthorns Impress Judges at Iowa State Fair PDF Print E-mail
News Releases - Agribusiness
Written by Lori Chappell   
Thursday, 14 August 2014 15:27

DES MOINES, IA (08/14/2014)(readMedia)-- Elron Farms of Lost Nation showed the Grand Champion and Reserve Grand Champion Females in the Milking Shorthorn Dairy Cattle show judged Thursday at the 2014 Iowa State Fair.

Byers Dairy Farm of Milo received the Premier Exhibitor title. Elron Farms also claimed the Reserve Premier Exhibitor title.

Innisfail Herd of Dixon, Calif., won Premier Breeder title, and North Star Milking Shorthorns of Braham, Minn., took the Reserve Premier Breeder title.

The Premier Breeder Award is given to the competitor who earns the most points for animals bred and exhibited by the entrant or others during the day's show. The Premier Exhibitor Award is given to the exhibitor who accumulates the most points based upon the day's placings.

Additional results below (name, hometown and animal identification):

Spring Heifer Calf - March 1 to May 31, 2014

1) Lazy M Farm, Stitzer, Wis., GI Lazy M Pirelli Shakira, 4/3/2014, 840003012136535

2) Lazy M Farm, Stitzer, Wis., Lazy M Powerstroke Beyonce, 3/17/2014, 840003012136527

3) Ridge View Farm, Lancaster, Mo., Lazy M Alaska, 3/2/2014, 840000012136491

4) Breezy Ridge Dairy, Epworth, Breezy Ridge Kandi, 3/12/2014, 68315282

5) Justamere Farm, Wayland, Justamere Polly, 3/20/2014, 68315235

6) WoodCrest Farm, Strawberry Point, Woodcrest Legend Surprise, 3/26/2014, 68315357

Winter Heifer Calf - Dec. 1, 2013 to Feb. 28, 2014

1) Lazy M Farm, Stitzer, Wis., Lazy M Liriano Ally EXP, 12/7/2013, 840003012136459

2) West-Will Farms, Mabel, Minn., Gold Mine EBR Kiera 195 EXP, 12/8/2013, 000000068314771

3) Windy Valley, Shullsburg, Wis., Lazy M Mega Gotcha Et, 1/5/2014, 840003012136476

4) Ridge View Farm, Lancaster, Mo., Lazy M Everest, 12/2/2013, 84000302136448

5) Justamere Farm, Wayland, Justamere Molly, 12/28/2013, 68315006

Fall Heifer Calf - Sept. 1 to Nov. 30, 2013

1) Taylor Graves, Epworth, Gibbs Liariano Capene EXP-ET, 9/6/2013, 68314802

2) Lazy M Farm, Stitzer, Wis., Lazy M Pirelli Got It EXP, 9/2/2013, 840003012136382

3) Bushman Dairy, Calmar, Bushman Zumba Rae EXP, 9/4/2013, 72481877

4) Edgebrook Jerseys, Montour, Edgebrook Nitro Lynday, 9/20/2013, 840003125333298

5) Elron Farms, Lost Nation, Elron Liriano Peri, 10/23/2013, 3013670100

6) Byers Dairy Farm, Milo, Innisfail Othello Abigail EXP, 9/20/2013, 68314690

7) Breezy Ridge Dairy, Epworth, HC-HP Premium Mousse, 9/19/2013, 68314438

8) North Star Milking Shorthorns, Braham, Minn., North Stars Presto Lady 148, 9/1/2013, 68314328

9) Green Knoll Farms, McGregor, Green Knoll SPK Pearl, 9/3/2013, 68315323

10) Cherrywood Farm, Ackley, Cherrywood Nitro Lady, 9/6/2013, 68314499

11) WoodCrest Farm, Strawberry Point, Woodcrest Nitro Rose, 10/2/2013, 68314516

Summer Yearling Heifer - June 1 to Aug. 31, 2013

1) Lazy M Farm, Stitzer, Wis., Lazy M Storm Denali Exp ET, 7/1/2013, 840003012136329

2) Lazy M Farm, Stitzer, Wis., Lazy M Storm Diedra EXP ET, 7/1/2013, 840003012136330

3) Gibbs Holsteins, Epworth, Gibbs Liriane Carper Exp ET, 6/3/2013, 68314801

4) Henkeseen Holsteins, Luana, Henkessen Bayleigh, 6/2/2013, 68313689

5) North Star Milking Shorthorns, Braham, Minn., North Star Jacks Cocoa, 6/4/2013, 68314322

6) Justamere Farm, Wayland, Justamere Holly, 6/3/2013, 68314012

7) Adaway Dairy, LLC, Waucoma, LANDS-BROOK CAPRICE-EXP-ET, 6/21/2013, 56652078

8) Sandy Hill Guernseys, Scotch Grove, Sandy Hill Adventure Coconut, 6/25/2013, 68314419

9) Justamere Farm, Wayland, Justamere Dolly, 7/1/2013, 68314015

10) WoodCrest Farm, Strawberry Point, Justamere Kerri, 6/29/2013, 68314014

Spring Yearling Heifer - March 1 to May 31, 2013

1) Arthuracres, Oelwein, Edgebrook Zeus Lady-In-Red TW, 3/4/2013, 840003012898577

2) Elron Farms, Lost Nation, Elron Nitro Wow, 5/3/2013, 3013670099

3) Lazy M Farm, Stitzer, Wis., Lazy M RR Zip Exp, 3/2/2013, 840003012136213

4) West-Will Farms, Mabel, Minn., Innisfail LY Stella 312, 3/2/2014, 000000068313447

5) Lazy M Farm, Stitzer, Wis., Lazy M C-Tie Bailey, 3/2/2013, 840003012136215

6) Justamere Farm, Wayland, Justamere Mae, 3/9/2013, 68313195

7) North Star Milking Shorthorns, Braham, Minn., Mookin N-s Zeta Exp Et, 3/2/2013, 66312677

8) North Star Milking Shorthorns, Braham, Minn., North Stars Jack Pepper, 5/24/2013, 68314321

9) WoodCrest Farm, Strawberry Point, Woodcrest Adam Sassy P, 5/1/2013, 68314514

Winter Yearling Heifer - Dec. 1, 2012 to Feb. 28, 2013

1) Lazy M Farm, Stitzer, Wis., Lazy M RR Zeus Escalade, 12/3/2012, 840003010357227

2) Cherrywood Farm, Ackley, Innisfail RU Lady 304 Exp, 1/23/2013, 68313035

3) Mysha Herd, Saint Anthony, Mysha-WO RV Nighty or NC ET, 12/1/2012, 68312244

4) WoodCrest Farm, Strawberry Point, Rovin Kin Ruby Z Reserve, 12/1/2012, 68312481

Fall Yearling Heifer (Not in Milk) - Sept. 1 to Nov. 30, 2012

1) Lazy M Farm, Stitzer, Wis., Lazy M Cyclone Dixie, 9/1/2012, 840003010357165

2) Mysha Herd, Saint Anthony, Mysha-WO RB Notorius ET, 10/10/2012, 68312242

3) Elron Farms, Lost Nation, Elron Willow ET, 9/10/2012, 68313624

4) Cherrywood Farm, Ackley, Innisfail CY Lady 260, 10/22/2012, 68312329

5) Mysha Herd, Saint Anthony, Mysha-WO MH Liriado, 9/3/2012, 68313024

6) North Star Milking Shorthorns, Braham, Minn., North Stars Raider Bayonet Exp, 9/8/2012, 68312051

7) WoodCrest Farm, Strawberry Point, Woodcrest Dropsted Rachel, 9/4/2012, 68312263

Junior Best Three Females

1) Lazy M Farm, Stitzer, Wis.

2) North Star Milking Shorthorns, Braham, Minn.

3) Elron Farms, Lost Nation

4) Justamere Farm, Wayland

5) WoodCrest Farm, Strawberry Point

Junior Two-Year-Old Cow - March 1 to Aug. 31, 2012

1) North Star Milking Shorthorns, Braham, Minn., North Stars Mega Jalapena, 4/10/2012, 68311604

2) North Star Milking Shorthorns, Braham, Minn., North Star Dakotas Parti Exp, 6/8/2012, 68311613

3) Lazy M Farm, Stitzer, Wis., Lazy M Maya Arizona, 7/19/2012, 840003010339106

4) Green Knoll Farms, McGregor, Innisfail PR Lady 224, 3/12/2012, 68312297

5) Byers Dairy Farm, Milo, Innisfail Cy Emily 234, 4/27/2012, 68312305

Senior Two-Year-Old Cow - Sept. 1, 2011 to Feb. 29, 2012

1) Elron Farms, Lost Nation, Elron Megadeth Wrigley EXP, 9/5/2011, 68311080

2) Elron Farms, Lost Nation, Elron Megadeth Waveland EXP ET, 9/5/2011, 68311081

3) Elron Farms, Lost Nation, Elron Megadeth Wind EXP ET, 12/8/2011, 68311082

4) Cherrywood Farm, Ackley, Innisfail CY Lady 209, 1/31/2012, 68312286

5) Justamere Farm, Wayland, Justamere Olivia EXP, 10/4/2011, 68309771

6) Green Knoll Farms, McGregor, Innisfail JO Stella 211 EXP, 2/5/2012, 68312288

7) North Star Milking Shorthorns, Braham, Minn., Innisfail Cy Lily 160, 9/20/2011, 68310302

8) Byers Dairy Farm, Milo, Byers Dakota Roxy, 3/4/2012, 68310523

Junior Three-Year-Old Cow - March 1 to Aug. 31, 2011

1) North Star Milking Shorthorns, Braham, Minn., Innisfail-JB Lady 121, 4/4/2011, 68310255

2) Taylor Graves, Epworth, Michaels Nitro Chili, 3/6/2011, 68308644

3) Elron Farms, Lost Nation, Innisfail St Lady 148 EXP, 8/11/2011, 68310262

4) Justamere Farm, Wayland, Justamere Casey, 6/16/2011, 68309262

Senior Three-Year-Old Cow - Sept. 1, 2010 to Feb. 28, 2011

1) Green Knoll Farms, McGregor, Elron Red Pepper ET, 9/5/2010, 68308872

2) Justamere Farm, Wayland, Justamere Twinkle, 10/2/2010, 68307047

3) WoodCrest Farm, Strawberry Point, Glenrich Cherrie 62, 9/5/2010, 68307871

Cow Four-Years-Old - Sept. 1, 2009 to Aug. 31, 2010

1) Lazy M Farm, Stitzer, Wis., Michaels Liriano Damoose EXP, 7/2/2010, 68307265

2) North Star Milking Shorthorns, Braham, Minn., North Stars Jamaica Exp, 4/14/2010, 68306436

3) WoodCrest Farm, Strawberry Point, Melodys Risa EXP, 9/13/2009, 68306384

4) Byers Dairy Farm, Milo, Innisfail Jo Edda 036 Twin, 5/22/2010, 68306696

5) Justamere Farm, Wayland, Justamere Star, 6/22/2010, 68307046

6) Elron Farms, Lost Nation, Elron King's Winnie ET, 3/2/2010, 68306317

Cow Five-Years-Old - Sept. 1, 2008 to Aug. 31, 2009

1) Byers Dairy Farm, Milo, Innisfail St Lady 859 Exp, 9/2/2008, 68303582

2) Innisfail Herd, Dixon, Calif., Innisfail St Princess 939 Exp, 5/20/2009, 68305395

3) North Star Milking Shorthorns, Braham, Minn., Innisfail Lady 956 Exp, 8/26/2009, 68305816

4) WoodCrest Farm, Strawberry Point, Phantom Creek Kourt Sophie, 9/3/2008, 68301293

5) Cherrywood Farm, Ackley, Easter Brook Bombay Marion, 1/19/2009, 68302950

Aged Cow - Before Sept. 1, 2008

1) Byers Dairy Farm, Milo, Innisfail Jo Emily 7042 Exp, 6/5/2007, 468166

2) Byers Dairy Farm, Milo, MPS Moonshine Still 175, 9/7/2006, 465687

3) Byers Dairy Farm, Milo, Innisfail Ru Lily 6070 Exp, 8/7/2006, 465890

4) Byers Dairy Farm, Milo, Innisfail Ro Lady 7064 Exp, 9/1/2007, 471000480

Best Three Head

1) Elron Farms, Lost Nation

2) Lazy M Farm, Stitzer, Wis.

3) North Star Milking Shorthorns, Braham, Minn.

4) Justamere Farm, Wayland

Best Four Head

1) Elron Farms, Lost Nation

2) Byers Dairy Farm, Milo

3) Lazy M Farm, Stitzer, Wis.

4) Justamere Farm, Wayland

5) Cherrywood Farm, Ackley

6) WoodCrest Farm, Strawberry Point

Junior Champion Female: Old-Bankston Ayrshires, Epworth, Gibbs Liariano Capene EXP-ET

Junior Reserve Champion Female: Lazy M Farm, Stitzer, Wis., Lazy M Pirelli Got It EXP

Intermediate Champion Female: Elron Farms, Lost Nation, Elron Megadeath Wind EXP ET

Intermediate Reserve Champion Female: Elron Farms, Lost Nation, Elron Megadeth Waveland EXP ET

Senior Champion Female: Lazy M Farm, Stitzer, Wis., Michaels Liriano Damoose EXP

Senior Reserve Champion Female: Byers Dairy Farm, Milo, Innisfail St Lady 859 Exp

Honorable Mention: Byers Dairy Farm, Milo, Innisfail Jo Emily 7042 Exp

Grand Champion Female: Elron Farms, Lost Nation, Elron Megadeth Wrigley EXP

Reserve Grand Champion Female: Elron Farms, Lost Nation, Elron Megadeth Waveland EXP ET

"Nothing Compares" to the 2014 Iowa State Fair, August 7-17. The Fairgrounds are located at East 30th and East University Avenue, just 10 minutes east of downtown Des Moines, and are open 7 a.m. to 1 a.m. each day of the Fair. Exhibit hours may vary. For more information, call 800/545-FAIR or visit iowastatefair.org.

* * *

 
<< Start < Prev 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Next > End >>

Page 18 of 184