Awards and Top Honors at the Iowa State Fair PDF Print E-mail
News Releases - General Info
Written by Lori Chappell   
Monday, 12 August 2013 14:33

Clark Takes Top Honors at State Fair FFA Rabbit Show

DES MOINES, IA (08/12/2013)(readMedia)-- Caitlan Clark of Zearing won Market Best of Show in the FFA Rabbit Show judged Thursday at the 2013 Iowa State Fair.

Noah Clark of Letts was awarded Breeding Best of Show.

Additional results below:

MEAT PENS

Champion Meat Pen: Caitlan Clark, Zearing

Reserve Champion Meat Pen: Justin Brant, Glidden

Champion Roaster Pen: Justin Brant, Glidden

Reserve Champion Roaster Pen: Caitlan Clark, Zearing

Champion Fryer Pen: Caitlan Clark, Zearing

Reserve Champion Fryer Pen: Marillea Gaunitz, Tipton

MEAT RABBITS

Champion Meat Rabbit: Caitlan Clark, Zearing

Reserve Champion Meat Rabbit: Kylie Pendleton, Red Oak

Champion Roaster: Kylie Pendleton, Red Oak

Reserve Champion Roaster: Justin Brant, Glidden

Champion Fryer: Caitlan Clark, Zearing

Reserve Champion Fryer: Kylie Pendleton, Red Oak

SIX CLASS BREEDS

Champion Six Class Breed: Marillea Gaunitz, Tipton

Reserve Champion Six Class Breed: Caitlan Clark, Zearing

Champion California: Caitlan Clark, Zearing

Reserve Champion California: Caitlan Clark, Zearing

Champion Champagne D' Argent: Marillea Gaunitz, Tipton

Reserve Champion D' Argent: Lindsey Gaunitz, Tipton

Champion Cinnamon: Colin Zidlicky, Decorah

Reserve Champion Cinnamon: Colin Zidlicky, Decorah

Champion English Lop: Ethan Faeth, Fort Madison

Champion Flemish Giant: Colin Zidlicky, Decorah

Reserve Champion Flemish Giant: Nicole Furne, Maquoketa

Champion French Lop: Austin Faeth, Fort Madison

Reserve Champion French Lop: Elizabeth Hahn, Morning Sun

Champion Hotot : Colin Zidlicky, Decorah

Reserve Champion Hotot : Colin Zidlicky, Decorah

Champion New Zealand: Caitlan Clark, Zearing

Reserve Champion New Zealand: Justin Brandt, Glidden

Champion Satin: Alec Osland, Muscatine

Reserve Champion Satin: Noah Clark, Letts

Champion Other than Registered Six Class: Tapanga Birkenholtz, Newton

FOUR CLASS BREEDS

Champion Four Class Breeds: Noah Clark, Letts

Reserve Champion Four Class Breeds: Elizabeth Hahn, Morning Sun

Champion Dutch: Stacy Weets, Mechanicsville

Reserve Champion Dutch: Stacy Weets, Mechanicsville

Champion Florida White: Noah Clark, Letts

Reserve Champion Florida White: Noah Clark, Letts

Champion Harlequin: Tapanga Birkenholtz, Newton

Champion Havana: Noah Clark, Letts

Reserve Champion Havana: Noah Clark, Letts

Champion Himalayan: Bethany Schnieders, Delhi

Reserve Champion Himalayan: Bethany Schnieders, Delhi

Champion Holland Lop: Kelsi Gensley, South Amana

Reserve Champion Kelsi Gensley, South Amana

Champion Lilac: Colin Zidlicky, Decorah

Reserve Champion Lilac: Elizabeth Hahn, Morning Sun

Champion Mini Lop: Alex Osland, Muscatine

Reserve Champion Mimi Lop: Alex Osland, Muscatine

Champion Mini Rex: Mary Broadfoot, Charlotte

Reserve Champion Mini Rex: Mary Broadfoot, Charlotte

Champion Polish: Mary Broadfoot, Charlotte

Reserve Champion Polish: Mary Broadfoot, Charlotte

Champion Rex: Mary Broadfoot, Charlotte

Reserve Champion Rex : Mary Broadfoot, Charlotte

Champion Other Registered Four Class : Elizabeth Hahn, Morning Sun

Reserve Champion Other Registered Four Class : Elizabeth Hahn, Morning Sun

FFA Photographers Win Awards in Iowa State Fair Competition

DES MOINES, IA (08/12/2013)(readMedia)-- Ribbons were awarded in the FFA Photography competition judged prior to the start of the 2013 Iowa State Fair.

Additional results follow:

Black & White/Toned

1) Ella Gehrke, Clive

2) Tayler Foster, Riverside

3) Tayler Foster, Riverside

4) Sydney Younge, Ventura

5) Kayleigh Koch, Hawkeye

Color

1) Tayler Foster, Riverside

2) McKenna Davenport, Adair

3) Molly Schmitt, Hawkeye

4) Maddison Stewart, Oskaloosa

5) Tayler Foster, Riverside

Animals/Birds/Wildlife

1) Alaina Martensen, Onslow

2) Dana Armstrong, Ottumwa

3) Taylor Beachy, Britt

4) Kelly Colehour, Anamosa

5) April Smith, Leon

Still Life Compositions

1) McKenna Davenport, Adair

2) Molly Schmitt, Hawkeye

3) Dylan Riedesel, DeWitt

4) Maddie Maurer, Wilton

5) Anthony Lappe, Griswold

Iowa Landscape

1) Rachel Wonderlich, Ollie

2) Hannah Fisher, Coggon

3) Heather Tauke, Greeley

4) Darcey Tjaden, Wyoming

5) Macey Wilke, Panora

Landscape Outside Iowa

1) Hannah Fisher, Coggon

2) Wes Young, Oakland

3) Kelley Glanz, Manchester

4) Anna Krug, Newhall

5) Heidi Fichter, Shenandoah

Plants

1) Rachel Phelan, Story City

2) Katie Orr, Elgin

3) Brett Roquet, Fremont

4) Tyler Steele, Keystone

5) Kelly Anderson, Britt

FFA

1) Easten Lovelace, Grand Mound

2) Amanda Crow, Lamont

3) Lauren Heilig, Lost Nation

4) Sierra Kaufman, Chelsea

5) Stacey Tjaden, Wyoming

Supervised Agricultural Experience

1) Tyler Sellner, Earlville

2) Eli Joslyn, Muscatine

3) Abigail Galm, Spencer

4) Kristin Mcconnaha, Moscow

5) Hannah Pagel, Sumner

Agricultural Photo Essay

1) Ella Gehrke, Clive

2) Randa Wall, Casey

3) Madison Hirl, Olin

4) Calise Hammes, Wilton

5) Kylee Silliman, Fremont

Contemporary/Creative

1) Jennessa Helm, Ayrshire

2) Dawne Schminke, Shellsburg

3) Wes Young, Oakland

4) Elizabeth Stock, Newton

5) Marshal Wilz, Eddyville

Theme Class

1) Hannah Fisher, Coggon

2) Easten Lovelace, Grand Mound

3) Parker Preul, Denison

4) Gabi Martens, Wyoming

5) Paige Shafer, Eddyville

State Advisor's Choice

1) Easten Lovelace, Grand Mound

State Executive Secretary/Treasurer's Choice

1) Macey Wilke, Panora

Best of Show

1) Ella Gehrke, Clive

2) Hannah Fisher, Coggon

Expertise Awarded in Weed Identification Contest at Iowa State Fair

Madelyn De Jong of Montezuma defended her first place title in the Youth category while Ed Ricks of Knoxville earned the blue ribbon in the General category. In the Professional category, Richard Pope of Sloan earned the blue ribbon.

Complete results below:

Youth

1) Madelyn DeJong, Montezuma

2) Henric Krause, Johnston

3) Brian Haden, Primghar

4) Matthew Canfield, Dunkerton

5) Samantha Urmie, Long Grove

General

1) Ed Ricks, Knoxville

2) Jim Andersen, Council Bluffs

3) Judy Ricks, Knoxville

4) Mark Jennings, Prairie City

5) Emily Ryherd, Haverhill

Professional

1) Rich Pope, Sloan

2) Rod Temeyer, Granger

3) David R. Tousain, Coon Rapids

4) Dawn Refsell, Wallingford

5) Dave Kraushaar, Hull, Ill.

"Nothing Compares" to the 2013 Iowa State Fair, August 8-18. The Fairgrounds are located at East 30th and East University Avenue, just 10 minutes east of downtown Des Moines, and are open 7 a.m. to 1 a.m. each day of the Fair. Exhibit hours may vary. For more information, call 800/545-FAIR or visit iowastatefair.org

* * *

Trackback(0)
Comments (0)Add Comment

Write comment
smaller | bigger

busy