AMES, IOWA (June 7, 2022) — Iowa State University honored more than 4,700 students who received degrees during spring commencement ceremonies May 12-14.
Alumna Beth Ford, president and chief executive officer of Land O'Lakes, received a Doctor of Humane Letters honorary degree for her contributions as a leader in business and agriculture and advocate for farmers and rural communities. Alumnus Subra Suresh, president and Distinguished University Professor at Nanyang Technological University, Singapore, received a Doctor of Science honorary degree for contributions as a distinguished engineer, scientist, entrepreneur and leader in higher education.
Following are graduates from your area:
HOMETOWN, STATE; NAME, DEGREE (if listed), MAJOR(S), HONORS PROGRAM (if listed)
Aledo, IL
Noah Price, Bachelor of Arts, Criminal Justice
Ames, IA
Jaycie Pergler, Master of Science, Biomedical Sciences
Ankeny, IA
Chasity Ballew, Master of Education, Education
Annawan, IL
Brendon Shaw, Bachelor of Science, Agricultural Business
Bennett, IA
Amanda Wiese, Bachelor of Science, Elementary Education, Summa Cum Laude
Amanda Wiese, Bachelor of Science, Elementary Education, Summa Cum Laude
Bettendorf, IA
Ryan Anderson, Master of Engineering, Computer Engineering
Mary Grace Armbrust, Bachelor of Science, Biological Systems Engineering, Magna Cum Laude
Mary Grace Armbrust, Bachelor of Science, Biological Systems Engineering, Magna Cum Laude
Elizabeth Bartlett, Doctor of Veterinary Medicine, Veterinary Medicine
Jonathon Compton, Bachelor of Arts, Criminal Justice
Sydney Einck, Bachelor of Science, Management Information Systems
Lucy Foley, Bachelor of Science, Supply Chain Management, Cum Laude
Ethan Hornbuckle, Bachelor of Science, Animal Science, Summa Cum Laude
Kyle Kent, Bachelor of Science, Software Engineering, Cum Laude
Lauren Knight, Bachelor of Arts, Communication Studies
Oliviana Kramer, Bachelor of Science, Hospitality Management
Collin Kuebrich, Bachelor of Science, Industrial Technology
Dylan McDermott, Bachelor of Science, Meteorology
Nathan McKay, Bachelor of Science, Computer Engineering
Kayleen Mercer, Bachelor of Fine Arts, Graphic Design and Advertising, Cum Laude
Kayleen Mercer, Bachelor of Fine Arts, Graphic Design and Advertising, Cum Laude
Mukul Nair, Bachelor of Science, Aerospace Engineering
Alyssa Perales, Bachelor of Science, Apparel, Merchandising, and Design, Cum Laude
Damandeep Riat, Bachelor of Science, Computer Engineering, Cum Laude
Damandeep Riat, Master of Business, Business Administration
Alex Stein, Bachelor of Science, Civil Engineering
Victoria Tappa, Bachelor of Science, Nutritional Science (H SCI), Cum Laude
Katherine Thies, Bachelor of Science, Event Management
Emily Tyra, Bachelor of Science, Biology, Summa Cum Laude
Blue Grass, IA
Christine Lewis, Bachelor of Science, Agricultural Studies
Camanche, IA
Lillie Decker, Bachelor of Science, Animal Science
Lillie Decker, Bachelor of Science, Global Resource Systems
Lillie Decker, Bachelor of Science, Animal Science
Lillie Decker, Bachelor of Science, Global Resource Systems
Cambridge, IL
Emily Sullivan, Bachelor of Fine Arts, Interior Design, Magna Cum Laude
Clarion, IA
Jake Brandt, Bachelor of Science, Industrial Technology
Clinton, IA
Hailey Gandrup, Bachelor of Science, Animal Science
Skyler Pennock, Bachelor of Science, Elementary Education, Summa Cum Laude
Sidney Smith, Bachelor of Science, Forestry, Summa Cum Laude
Colona, IL
Emma York, Bachelor of Arts, Communication Studies, Magna Cum Laude
Emma York, Bachelor of Arts, Communication Studies, Magna Cum Laude
Columbus City, IA
Isaiah Sents, Bachelor of Science, Apparel, Merchandising, and Design
Columbus Junction, IA
Davis Hunt, Bachelor of Architecture, Architecture-Professional Degree, Cum Laude
Thomas Pretz, Bachelor of Science, Animal Science
Davenport, IA
Hazel Ambort, Bachelor of Science, Materials Engineering, Magna Cum Laude
Joshua Burnett, Bachelor of Science, Industrial Engineering, Cum Laude
Corbin Clevenger, Bachelor of Science, Aerospace Engineering
Shayla Cooper, Bachelor of Science, Animal Ecology
Shayla Cooper, Bachelor of Science, Animal Ecology
Rachel Eckert, Bachelor of Science, Materials Engineering
Tanner Erickson, Bachelor of Science, Management Information Systems
Madeline Fer, Master of Education, Education
Duffy Goodall, Bachelor of Science, Environmental Science (AGLS), Magna Cum Laude
Darius Hamilton-Dickerson, Bachelor of Science, Finance
Anna Hedges, Master of Science, Biomedical Sciences
Eliana Ivanic, Bachelor of Science, Public Relations, Cum Laude
Brenna Kundel, Bachelor of Science, Elementary Education, Summa Cum Laude
Brenna Kundel, Bachelor of Science, Elementary Education, Summa Cum Laude
Katherine Lange, Bachelor of Arts, Criminal Justice, Cum Laude
Rachel Larkin, Bachelor of Science, Apparel, Merchandising, and Design
David Luong, Bachelor of Science, Management Information Systems
Breelyn McMahon, Bachelor of Science, Elementary Education
Jordan Ratigan, Bachelor of Science, Kinesiology and Health, Magna Cum Laude
Nicholas Ratigan, Bachelor of Science, Supply Chain Management, Cum Laude
Bradley Ryan, Doctor of Philosophy, Chemical Engineering
Anna Stahler, Bachelor of Science, Horticulture
Gabriel Stevens, Bachelor of Science, Mechanical Engineering
Rebecca VanVooren, Bachelor of Science, Environmental Science (AGLS), Cum Laude
De Witt, IA
Clarice Huber, Bachelor of Science, Biological Systems Engineering
Carlos Preciado, Bachelor of Science, History and Education Secondary
DeWitt, IA
Jacob Townsley, Bachelor of Science, Statistics and Data Science, Magna Cum Laude
Donahue, IA
Erin Gehrls, Bachelor of Science, Family and Consumer Science Education and Studies, Magna Cum Laude
Durant, IA
Jacob Stichter, Bachelor of Science, Meteorology
Eldridge, IA
John Hanenburg, Bachelor of Science, Agronomy, Cum Laude
Brenna Meier, Bachelor of Science, Dietetics (H SCI), Magna Cum Laude
Fenton, IL
Samantha Barger, Bachelor of Architecture, Architecture-Professional Degree
Samantha Barger, Bachelor of Architecture, Architecture-Professional Degree
Fruitland, IA
Meagan Miller, Bachelor of Science, Human Development and Family Studies, Magna Cum Laude
Fulton, IL
Kyle Alstead, Bachelor of Science, Industrial Engineering
Kyle Alstead, Bachelor of Science, Industrial Engineering
Avery Qualman, Bachelor of Science, Chemical Engineering
Avery Qualman, Bachelor of Science, Chemical Engineering
Geneseo, IL
Bryann Brophy, Bachelor of Fine Arts, Interior Design, Summa Cum Laude
Mckenzie Davison, Bachelor of Science, Agricultural Studies, Cum Laude
Bryan Dellett, Bachelor of Architecture, Architecture-Professional Degree, Magna Cum Laude , Honors Program Member
Erika Furbeck, Bachelor of Science, Elementary Education, Summa Cum Laude
Brandon Gallagher, Bachelor of Science, Kinesiology and Health, Magna Cum Laude , Honors Program Member
Cole Hunzeker, Master of Engineering, Electrical Engineering
Peyton Krauss, Bachelor of Science, Psychology
Matthew Lohman, Bachelor of Science, Management Information Systems
Mallareigh Moser, Bachelor of Science, Animal Science
Goose Lake, IA
Collin Swanton, Bachelor of Science, Agricultural Studies
Collin Swanton, Bachelor of Science, Agricultural Studies
Grimes, IA
Marcus Hall, Master of Business, Business Administration
Joy, IL
Ethan Morrow, Bachelor of Landscape Architecture, Landscape Architecture, Cum Laude
Ethan Morrow, Bachelor of Landscape Architecture, Landscape Architecture, Cum Laude
Le Claire, IA
Reegan Brockhage, Bachelor of Science, Elementary Education, Summa Cum Laude
Bradley Melvin, Bachelor of Science, Genetics (AGLS), Magna Cum Laude
Bradley Melvin, Bachelor of Science, Microbiology, Magna Cum Laude , Honors Program Member
Max Royer, Bachelor of Science, Mechanical Engineering, Summa Cum Laude
Katherine Schumacher, Bachelor of Science, Materials Engineering
Nicholas White, Bachelor of Science, Environmental Engineering
Nicholas White, Bachelor of Science, Environmental Engineering
Lone Tree, IA
Emily Feldman, Bachelor of Science, Horticulture
Long Grove, IA
Stephanie Black, Bachelor of Science, Industrial Technology
Michael Mohr, Bachelor of Science, Supply Chain Management and Management Information Systems, Magna Cum Laude
Kora Nagle, Bachelor of Science, Genetics (AGLS), Cum Laude
Kora Nagle, Bachelor of Science, Genetics (AGLS), Cum Laude
Joseph Slater V, Bachelor of Science, Software Engineering, Cum Laude
Joseph Slater V, Bachelor of Science, Software Engineering, Cum Laude
Lynn Center, IL
Nicholas Kline, Bachelor of Science, Biological Systems Engineering
Marion, IA
Adison Mixdorf, Bachelor of Architecture, Architecture-Professional Degree, Cum Laude
Maysville, IA
Drake Golinghorst, Bachelor of Science, Marketing and Management, Summa Cum Laude
Drake Golinghorst, Bachelor of Science, Supply Chain Management, Summa Cum Laude
Drake Golinghorst, Bachelor of Science, Marketing and Management, Summa Cum Laude
Drake Golinghorst, Bachelor of Science, Supply Chain Management, Summa Cum Laude
Miles, IA
Taylor Flemming, Bachelor of Science, Animal Science, Cum Laude
Moline, IL
Grafton Carlson, Bachelor of Science, Mechanical Engineering, Cum Laude
Grafton Carlson, Master of Business, Business Administration
Kennedy Cook, Bachelor of Science, Industrial Engineering, Cum Laude
Hunter Henning, Bachelor of Arts, Criminal Justice, Magna Cum Laude
Laney Krebs, Bachelor of Industrial Design, Industrial Design, Cum Laude
Laney Krebs, Bachelor of Industrial Design, Industrial Design, Cum Laude
Anka Snider, Bachelor of Fine Arts, Interior Design, Magna Cum Laude
Benjamin Weaver, Bachelor of Science, Mechanical Engineering
Moscow, IA
Katelyn Boeding, Bachelor of Science, Agricultural and Life Sciences Education
Katelyn Boeding, Bachelor of Science, Agricultural and Life Sciences Education
Renee Kerr, Bachelor of Science, Kinesiology and Health
Muscatine, IA
Allie Bellinger, Bachelor of Science, Management
Megan Church, Bachelor of Science, Elementary Education, Magna Cum Laude
Alexus Donath, Bachelor of Science, Agricultural Studies
Jamie Haney, Master of Science, Computer Engineering
Megan Keitel, Bachelor of Science, Anthropology
Kaitlyn Lathrop, Bachelor of Science, Animal Science and Animal Ecology, Summa Cum Laude , Honors Program Member
Taylor Sheppeard, Bachelor of Science, Human Development and Family Studies
Brynn Sweere, Master of Science, Event Management
Miles Utley, Bachelor of Science, Finance, Magna Cum Laude
New Lenox, IL
Stephen Fieffer, Bachelor of Science, Industrial Engineering, Magna Cum Laude
Orion, IL
Kelly Jacobson, Bachelor of Science, Software Engineering, Magna Cum Laude
Princeton, IA
Isaac Holst, Bachelor of Science, Agricultural Studies
Katie Seeman, Bachelor of Science, Environmental Science (AGLS), Cum Laude
Katie Seeman, Bachelor of Science, Environmental Science (AGLS), Cum Laude
Prophetstown, IL
Aaron Hanrahan, Bachelor of Science, Computer Science, Cum Laude
Reynolds, IL
Bailey Blaser, Bachelor of Science, Kinesiology and Health
Rock Island, IL
Deanthony Castillo, Bachelor of Science, Aerospace Engineering
Sherrard, IL
Vanessa Davison, Bachelor of Science, Animal Science
Stockton, IA
Chloe Hagen, Master of Science, Animal Science
Chloe Hagen, Master of Science, Animal Science
Thomson, IL
Emma Aljets, Bachelor of Science, Agricultural Business, Summa Cum Laude
Emma Aljets, Bachelor of Science, Agricultural Business, Summa Cum Laude
Tipton, IA
Alyssa Elijah, Bachelor of Science, Biology (AGLS), Cum Laude
Charli Mosier, Bachelor of Science, Animal Science, Magna Cum Laude
West Des Moines, IA
Austin Bray, Bachelor of Science, Mechanical Engineering, Cum Laude
West Liberty, IA
Bridget Buol, Bachelor of Science, Agricultural and Life Sciences Education, Summa Cum Laude
Wheatland, IA
Jacob Looney, Bachelor of Science, Agricultural Systems Technology, Cum Laude
Wilton, IA
Drake Hayes, Bachelor of Science, Community and Regional Planning