Gorham Sweeps Iowa State Fair FFA Rabbit Show

DES MOINES, IA (08/23/2017) (readMedia)-- Mariah Gorham of Carroll won Market Best of Show in the FFA Rabbit Show judged Thursday at the 2017 Iowa State Fair.

Brooklyn Housley of Wayne was awarded Breeding Best of Show.

A total of 34 exhibitors from 22 chapters showed 191 animals in this year's competition.

Additional results below:

MEAT PENS

Champion Meat Pen: Mariah Gorham, Carroll

Reserve Champion Meat Pen: Dylan Barker, ADM

Champion Roaster Pen: Mariah Gorham, Carroll

Reserve Champion Roaster Pen: Dylan Barker, ADM

Champion Fryer Pen: Tyler Waddingham, Creston

Reserve Champion Fryer Pen: Tristan Wolfe, Red Oak

MEAT RABBITS

Champion Meat Rabbit: Mariah Gorham, Carroll

Reserve Champion Meat Rabbit: Tristan Wolfe, Red Oak

Champion Roaster: Mariah Gorham, Carroll

Reserve Champion Roaster: Tristan Wolfe, Red Oak

Champion Fryer: Tristan Wolfe, Red Oak

Reserve Champion Fryer: Tyler Waddingham, Creston

SIX CLASS BREEDS

Champion Six Class Breed: Byran Hahn, Mediapolis

Reserve Champion Six Class Breed: Paris Reimann, Forest City

Champion California: Paris Reimann, Forest City

Reserve Champion California: Tristan Wolfe, Red Oak

Champion Champagne D' Argent: Elizabeth Hahn, Mediapolis

Champion Checkered Giant: Kelsie McClarnon, South Page

Reserve Champion Checkered Giant: Elizabeth Hahn, Mediapolis

Champion Flemish Giant: Byran Hahn, Mediapolis

Reserve Champion Flemish Giant: Elizabeth Hahn, Mediapolis

Champion New Zealand: Max Wetzel, Louisa- Muscatine

Reserve Champion New Zealand: Max Wetzel, Louisa- Muscatine

Champion Satin: Byran Hahn, Mediapolis

Reserve Champion Satin: Byran Hahn, Mediapolis

FOUR CLASS BREEDS

Champion Four Class Breed: Brooklyn Housley, Wayne

Reserve Champion Four Class Breed: Abby Diesing, Maquoketa

Champion Dutch: Joshua Sunberg, Red Oak

Reserve Champion Dutch: Joshua Sunberg, Red Oak

Champion Dwarf Hotot: Anna Russell, Ballard

Champion English Angora: Faith Carlson, Newton

Champion English Spot: Elizabeth Hahn, Mediapolis

Reserve Champion English Spot: Elizabeth Hahn, Mediapolis

Champion Havana: Karli Jerman, Gilbert

Reserve Champion Havana: Kelsie McClarnon, South Page

Champion Himalayan: Tyler Waddingham, Creston

Reserve Champion Himalayan: Tyler Waddingham, Creston

Champion Holland Lop: Kaitlyn Kelly, South Page

Reserve Champion Holland Lop: Gabrielle Brown, Hudson

Champion Mini Lop: Faith Carlson, Newton

Reserve Champion Mini Lop: Paris Reimann, Forest City

Champion Mini Rex: Abby Diesing, Maquoketa

Reserve Champion Mini Rex: Abby Diesing, Maquoketa

Champion Netherland Dwarf: Faith Carlson, Newton

Reserve Champion Netherland Dwarf: Parker Werling, West Liberty

Champion Polish: Allison Furne, Maquoketa

Reserve Champion Polish: Kaitlyn Kelley, South Page

Champion Rex: Emily Wagner, Louisa- Muscatine

Reserve Champion Rex: Emily Wagner, Louisa- Muscatine

Champion Mini Satin: Byran Hahn, Mediapolis

Reserve Champion Mini Satin: Thomas Lehman, Maquoketa Valley

Champion Tan: Brooklyn Howley, Wyane

Reserve Champion Tan: Faith Carlson, Newton

Champion Other: Faith Carlson, Newton

Reserve Champion Other: Joshua Sunberg, Red Oak

###

FFA Breeding Sheep Win Honors at Iowa State Fair

DES MOINES, IA (08/23/2017) (readMedia)-- Kylee Silliman of Oskaloosa showed the Champion Commercial Ewe in the FFA Breeding Sheep show Friday at the 2017 Iowa State Fair. Silliman's ewe topped 226 sheep exhibited by 116 other competitors.

Savannah Keitzer of Mediapolis was awarded Reserve Champion Commercial Ewe.

Additional results below:

Champion Suffolk Ram: Dalton Bierle, Creston

Champion Suffolk Ewe: Dalton Bierle, Creston

Reserve Champion Suffolk Ewe: Kevin Werner, Grinnell

Supreme Champion Suffolk Individual: Dalton Bierle, Creston

Champion Hampshire Ram: Simon Reichert, Muscatine

Reserve Champion Hampshire Ram: Simon Reichert, Muscatine

Champion Hampshire Ewe: Bailey Godwin, Green County

Champion Southdown Ewe: Destiny Duggen, Muscatine

Reserve Champion Southdown Ewe: Ryan Calvert, Muscatine

Champion Oxford Ewe: Eli Van Roekel, Mid Prairie

Reserve Champion Southdown Ewe: Zach Hamilton, Northeast FFA

Champion Dorper Ewe: Brodina Buusselot, Calamus – Wheatland

Reserve Champion Dorper Ewe: Lauren Heilig, Calamus – Wheatland

Champion Dorset Ram: Levi Klimesh, South Winneshiek

Reserve Champion Dorset Ram: Erika Ackerman, Sumner Fredericksburg

Champion Dorset Ewe: Cody Jimmerson, Earlham

Reserve Champion Dorset Ewe: Shayla Seils, Crooked Creek

Champion Commercial Yearling Ewe: Rachel McAnulty, East Marshall

Chapter Award

1) Muscatine

2) Calamus - Wheatland

3) Grinnell

4) Mediapolis

5) Central Lyon

6) Centerville

7) Creston

8) Northeast

9) Wilton

10) Columbus

###

FFA Members Flock for Ribbons at Iowa State Fair

DES MOINES, IA (08/23/2017) (readMedia)-- Thirty FFA members exhibited 260 birds in the FFA Poultry Show judged Thursday at the 2017 Iowa State Fair.

Bevla Lee of Grinnell showed the Grand Champion Market Broiler. Ben Shemanski of Keota claimed the Reserve Champion Market Broiler title.

Skylar Windy of Pleasantville won the Grand Champion Breeding Birds title while Abbigail Bean of Sioux Rapids claimed the Reserve Champion Breeding Birds.

Additional results below:

Champion American: Abbigail Bean, Sioux Rapids

Reserve Champion American: Abbigail Bean, Sioux Rapids

Champion Mediterranean: Sydney Hansen, Monticello

Champion English: Emily Merdink, Akron

Reserve Champion English: Emily Meerdink, Akron

Champion Miscellaneous: Sydney Hansen, Monticello

Reserve Champion Miscellaneous: Sydney Hansen, Monticello

Champion Bantams, Old English Game: Hunter Britton, Muscatine

Reserve Champion Bantams, Old English Game: Hunter Britton, Muscatine

Champion Bantams, Rose Comb, Clean Legged: Chloe Engelbrecht, North Scott

Reserve Champion Bantams, Rose Comb, Clean Legged: Joshua Sundberg, Red Oak

Champion Bantams, Any Other Comb, Clean Legged: Lane Anderson, Bussey

Reserve Champion Bantams, Any Other Comb, Clean Legged: Skylar Windy, Pleasantville

Champion Bantams, Feather Legged: Skylar Windy, Pleasantville

Reserve Champion Bantams, Feather Legged: Matt Appler, West Union

Champion Bantams, Single Comb, Clean Legged: Abbigail Bean, Sioux Rapids

Reserve Champion Bantams, Single Comb, Clean Legged: Skylar Windy, Pleasantville

Champion Ducks, Market: Matt Appler, West Union

Reserve Champion Ducks, Market: Josh Boleyn, West Union

Champion Ducks, Breeding: Hunter Britton, Muscatine

Reserve Champion Ducks: John Steffon, Waverly

Champion Geese, Market: Josh Boleyn, West Union

Champion Geese, Breeding: Cody McCreedy, Atlantic

Champion Turkeys, Market: Josh Boleyn, West Union

Reserve Champion Turkeys, Market: Kyrnan Liske – Rochholz, Wilton

Champion Turkeys, Breeding: John Steffon, Waverly

Reserve Champion Turkeys, Breeding: John Steffon, Waverly

Chapter Awards

1) Newton

2) Muscatine

3) Pleasantville

4) North Fayette Valley

5) Red Oak

6) Waverly – Shell Rock

7) Sioux Central

8) Wilton

9) North Scott

10) Midland

###

4-H and FFA Members Go Head to Head in Dairy Goat Show at Iowa State Fair

DES MOINES, IA (08/23/2017) (readMedia)-- Vin Nguyen of Orient- Macksburg claimed Best Doe of the Show honors at the FFA and 4-H Dairy Goat contest judged Thursday during the 2017 Iowa State Fair.

Seven FFA exhibitors from six chapters showed twenty-six animals and fifteen 4-H Exhibitors from twelve clubs showed over forty- five animals in this year's competition.

Megan Reasoner of Mount Ayr took Champion Showmanship honors.

Additional results below:

Grand Champion Grade: Kaetlyn Titus, Johnson County

Reserve Grand Champion Grade: Kaetlyn Titus, Johnson County

Champion Junior Grade Doe: Elaina Lee, Muscatine

Reserve Champion Junior Grade Doe: Elaina Lee, Muscatine

Champion Senior Grade Doe: Kaetlyn Titus, Johnson County

Reserve Champion Senior Grade Doe: Kaetlyn Titus, Johnson County

Grand Champion Recorded Grade Doe: Chloe Coover, Woodbury

Reserve Grand Champion Recorded Grade Doe: Alli Youngbauer, Muscatine

Champion Junior Recorded Grade Doe: Megan Reasoner, Muscatine

Reserve Champion Junior Recorded Grade Doe: Megan Reasoner, Muscatine

Champion Senior Recorded Grade Doe: Chloe Coover, Woodbury

Reserve Champion Senior Recorded Grade Doe: Alli Youngbauer, Muscatine

Grand Champion All Other Breeds Doe: Vin Nguyen, Orient- Macksburg

Reserve Grand Champion All Other Breeds Doe: Jamy Randol, Panorama

Champion All Other Breeds Junior Doe: Tarun Peffer, Marion County

Reserve Champion All Other Breeds Junior Doe: Megan Reasoner, Muscatine

Champion All Other Breeds Senior Doe: Vin Nguyen, Orient- Macksburg

Reserve Champion All Other Breeds Senior Doe: Jamy Randol, Panorama

Chapter Award:

1) Mount Ayr

2) Muscatine

3) Oreint- Macksburg

4) Panorama

5) Colo- Nesco

6) Des Moines FFA

###

Wheatland FFA Members Snag Wins in Derby Pork at Iowa State Fair

DES MOINES, IA (08/23/2017) (readMedia)-- Nineteen Exhibitors showed more than forty animals in the FFA Derby Pig Show judged Thursday during the 2017 Iowa State Fair.

Results below:

Live Show

Champion: Luke Massman, Calmar

Reserve Champion: Blake Frascht, Charles City

Derby Group of Four

Champion: Jaden Jacobsen, Wheatland

Reserve Champion: Morgan VanderHeiden, Wheatland

Derby Class

Champion: Blake Frascht, Charles City

Reserve Champion: Morgan VanderHeiden, Wheatland

Derby Rail Class

Champion: Morgan VanderHeiden, Wheatland

Reserve Champion: Samuel Lane, Mediapolis

###

FFA Ag Mechanics Competition Revs-Up Its Engine at the Iowa State Fair

DES MOINES, IA (08/23/2017) (readMedia)-- Restored tractors and metal working topped off the Ag Mechanics competition judged Friday at the 2017 Iowa State Fair.

Entries were judged on workmanship, design, usefulness, appearance and safety.

Results below:

Restored Tractor 1958 & Prior: Paul Queck, Interstate 35- Truro

Restored Tractor 1959 & Later: Nathan Casady, West Marshall

Restored Tractor by First Year Exhibitor: Dallas Palas, Postville

Restored Tractor by Group: Garrett Schoonover, Eldridge

Metal Working (small): Luke Stortenbecker, East Mills

Metal Working (medium): Luke Stortenbecker, East Mills

Metal Working (large): Tegan Hinricks, Liberty Center

Restored Farm Equipment: Brady North, Diamond Trial- Prairie City

Garden Tractor: Caleb Christensen, Algona

Woodworking (indoor): Paige Wood, Diamond Trial- Prairie City

Woodworking (outdoor): Garrett Princehouse, Tama

Chapter Award

1) Agri- Power - Eddyville

2) Calamus- Wheatland

3) Nevada

4) North Fayette Valley

5) Panora

6) Fremont Mills

7) Audubon

8) ACGC – Adair, Casey and Guthrie Center

9) Interstate 35 – Truro

10) Diamond Trial- Prairie City

###