IOWA CITY, IOWA (September 30, 2021) — The past year brought change, fear, shortages, loss, deaths, masks, social distancing, quarantines, isolation, numbers, protests, political upheavals, derechos, fires, freezes, online schools, Zoom meetings and learning how to live through the superlatives of countless unknowns. However, many Iowans found solace in writing, according to Lyrical Iowa Editor Marilyn Baszczynski.
"Some poets shared painful experiences, others avoided any mention of crisis-but they all wrote from their heart-through humor or hurt, hope or despair. This year's edition of Lyrical Iowa is a testament to the enduring importance of poetry as a vehicle for addressing emotional turmoil, as a way for people to find themselves, as a way to try to make sense of what has been unfathomable."
Entries came from 146 towns in 73 of Iowa's 99 counties, sent by persons ranging in age from kindergartners to near-centenarians.
"The Iowa Poetry Association has close to 350 members across the state," Baszczynski explained, "but membership is not a requirement for having poetry included in the anthology. Contestants need only reside in Iowa."
Besides those awarded cash prizes or honorable mentions in the seven adult categories and four student divisions, many other top-ranking poems are showcased in this 172-page book with full-color cover. A total of 340 poems was selected from close to 2,000 entries submitted to IPA's 2021 contests, including five Pushcart Prize nominations selected from those published in the anthology.
While the supply lasts, books may be ordered from IPA. Cost is $10 per copy (plus shipping) to anywhere in the United States. Books from some previous years are also available. Check for details at iowapoetry.com or contact the editor at ipa@iowapoetry.com.
The mission of the Iowa Poetry Association, a non-profit organization, is to promote interest in and appreciation of poetry among Iowans through educational opportunities, poetry-writing contests, and the publication of an annual anthology of Iowa poetry. Besides sponsoring the annual contests, IPA offers two workshops for poem critiques each year, as well as IPA LIVE!, a vibrant monthly program of online mini-workshops and readings.
Association executive officers include: Jerrold J Narland of Winterset, President; Rodney Reeves of Burlington, 1st Vice-President; Heather Clark of Iowa City, 2nd Vice-President/Historian; Margaret Westvold of Ames, Secretary; Linda S Harris of Altoona, Treasurer; Shelly Reed Thieman of West Des Moines as Communications Officer; Dawn Terpstra of Lynnville, IPA LIVE! Coordinator; Julie Allyn Johnson of Norwalk, Spring/Fall Workshop Coordinator; Allison Berryhill of Atlantic, Teacher Liaison; and Marilyn J Baszczynski of Earlham, Editor and Contest Chair.
"We are also excited to announce our 2022 Lyrical Iowa Competition," Baszczynski added. "We are expanding our regular adult contests to include Traditional Forms (ghazal, pantoum, sonnet, villanelle) and an Ekphrastic Challenge for IPA members only." Contest entries may be sent January 1-February 28, 2021. Complete contest rules for adult, college, high-school and grade-school entries are available on their website at iowapoetry.com. There is no entry fee.
Also on the website: how to order books, winning poems, Pushcart-Prize nominees, resources for teachers, links to publication opportunities, workshop information, and more, all in support of Iowa poets. See iowapoetry.com.
Winners of LYRICAL IOWA COMPETITION 2021
ADULT CONTEST RESULTS:
GENERAL: JUDGE: William Reyer, Tiffin, OH (667 entries)
1st — Judy Hunter; Grinnell
2nd — Wally Moll; Urbandale
3rd — Bill Graeser; Fairfield
1st HM — Sally Young; Little Rock
2nd HM — Margaret Flint Suter; Hampton
3rd HM — Joan Jessen Waske: Creston
SPECIAL AWARD FIRST-TIME ENTRANT:
Ann Sears; Ida Grove
SONNETS: JUDGE: Ralph Speer, Colbert WA (33 entries)
1st — Linda Wolfe; Greenfield
2nd — Darla Popken; Elma
3rd — Allison Berryhill; Atlantic
1st HM — Laura Sohl-Cryer; Cedar Falls
2nd HM — Mary E Richards; Ames
3rd HM — Marvin W Morris; Bondurant
HAIKU: JUDGE: Stan Malless, Murphy, NC (124 entries)
1st — Del Todey Turner; Waterloo
2nd — Shelly Reed Thieman; West Des Moines
3rd — Bill Simmons; Carroll
1st HM — Richard K Wallarab; Coralville
2nd HM — Janvier Abramowitz; Coralville
3rd HM — Barbara Edler; Keokuk
NATIONAL/WORLD EVENTS: JUDGE: Christine Boldt, Temple, TX (26 entries)
1st — Kathleen Unger Hart; Fort Madison
2nd — Sandra Ladegaard; Arnolds Park
3rd — Anna Nicholas; Cedar Falls
1st HM — Tracy Clair; Marion
2nd HM — Teresa Lawler; Ankeny
3rd HM — Diana Benzing; Neola
MAX MOLLESTON MEMORIAL AWARD:
Ann Ure; Burlington
FOR CHILDREN: JUDGE: Lisa Toth Salinas, Spring, TX (54 entries)
1st — Milli Gilbaugh; Iowa City
2nd — Michelle Turner; Maquoketa
3rd — Janet GIlchrist; Douds
1st HM — Jesse Decker; Charles City
2nd HM — Barbara Hammel; Urbandale
3rd HM — Jane Chamberlain Olsasky; Des Moines
HUMOROUS: JUDGE: Crystal Stone, Boyerstown, PA (37 entries)
1st — Steven Thompson; Osage
2nd — Lori Shannon; Manning
3rd — Karen Schmitt; Solon
1st HM — Jan Blankenburg; Donnellson
2nd HM — William Woodhouse; Des Moines
3rd HM — Lee Gordon; Marquette
POEMS OF THE PANDEMIC: JUDGE: Julie Cummings, Conifer, CO (111 entries)
1st — Warren Reinecke; Grinnell
2nd — Jayne Vondrak; Kingsley
3rd — David Mayer Gradwohl; Ames
1st HM — Linda Dolphin; Dubuque
2nd HM — Kerri Mennenga; Cedar Falls
3rd HM — Melinda Putnam; Clinton
SCHOOL DIVISION RESULTS:
COLLEGE: JUDGE: Michael Carrino, Plattsburgh, NY (58 entries)
1st — Sierra Ann Earle, Cedar Rapids, IA, Mount Mercy Univ
2nd — Yage Wang, Sioux Center, IA, Dordt University
3rd — Danikka Jackson, Oaxaca, Mexico, Dordt University
1st HM — Josie De Jong, Orange City, IA, Dordt University
2nd HM — Hannah Adams, Sheboygan, WI, Dordt University
3rd HM — Sam Landstra, Hudsonville, MI, UNI
HIGH SCHOOL: JUDGE: Susan Wylie, Ottumwa IA (240 entries)
1st — Molly Walker, Gr12, West Marshall HS, State Center
2nd — Lily Nelson, Gr10, Valley HS, West Des Moines
3rd — Vanessa Curl, Gr10, West Marshall HS, State Center
1st HM — Alexis Aduddell, Gr11, Chariton HS, Chariton
2nd HM — Athena XiMeng Wu, Gr9, Iowa City West HS
3rd HM — Mallory Ericksen, Gr12, Atlantic HS, Atlantic
UPPER GRADES (5-8): JUDGE: Budd Powell Mahan, Dallas TX (254 entries)
1st — Samuel Griffith, Gr7, Bondurant-Farrar Middle School
2nd — Danika Kraus, Gr8, Highland Middle School, Riverside
3rd — Kyros Yuefan Wu, Gr5, Van Allen Elem, North Liberty
1st HM — Bradley Kroeger, Gr7, Bondurant-Farrar MS
2nd HM — Ziva Hammerand, Gr6, Eisenhower Elem, Davenport
3rd HM — James Keefe, Gr6, Alden Elementary, Alden
LOWER GRADES (K-4): JUDGE: Budd Powell Mahan, Dallas TX (188 entries)
1st — Jane Ebinger, Gr3, Fairmeadows Elem, WDM
2nd — Cora Elsbernd, Gr3, Lambert Elem, Manchester
3rd — Eli May, Gr2, Lambert Elementary, Manchester
1st HM — Zoe Aharoni, Gr4, Lemme Elementary, Iowa City
2nd HM — Vivienne Farrington, Gr1, Homeschooled, WDM
3rd HM — Isaac Decker, Gr1, Washington Elem, Charles City
Iowa Poetry Association — Poets published in Lyrical Iowa 2021 by County
(All poets listed have one poem selected for publication. If a poem won in a category, rank, and category, follow name)
ADAIR: Linda Wolfe, Greenfield — 1st Place — Sonnets
BENTON: Jan Logan, Van Horne
BLACK HAWK: Kerri Mennenga, Cedar Falls — 2nd HM - Poems of the Pandemic; Anna Nicholas, Cedar Falls — 3rd Place — National/World Events; Laura Sohl-Cryer, Cedar Falls — 1st HM — Sonnets; Del Todey Turner, Waterloo — 1st Place — Haiku
Also published: Janine Ambrose, Waterloo; Barbara Cardamon, Cedar Falls; Phyllis H Frazier, Cedar Falls; Lori C Harris, Cedar Falls; Susan Klein, Waterloo; Shanna Pikora, Waterloo; Delia Ralston, Waterloo; Kathy Sanborn, Waterloo; Lauren Stephens, Cedar Falls;
BOONE: Angela Olney, Boone
SCHOOL: Jonathon Van Roekel, Gr6, Boone MS, Boone
BREMER: Jill Lockey, Janesville
BUCHANAN: Michael Andorf, Brandon; Myrna Sandvik, Brandon; Lisa Ross Thedens, Walker
BUENA VISTA: EJ Martin, Storm Lake; Keith Moe, Albert City
SCHOOL: Kiely Morrow, Gr.6, Sioux Central MS, Sioux Rapids
BUTLER: Sarah Lynn Jordan, Dumont
CARROLL: Lori Shannon, Manning — 2nd Place — Humorous Verse; Bill Simmons, Carroll — 3rd Place — Haiku
CASS: Allison Berryhill, Atlantic — 3rd Place Sonnets
SCHOOL: Mallory Erickson, Gr12 — 3rd HM — High School
Also published: Nevaeh Duranceau, Gr9; Eleanor McCalla, Gr10; All at Atlantic HS, Atlantic
CEDAR: Sandra L Green, Tipton; Bonnie Balluff Hanlin, West Branch
CERRO GORDO: Karen Carr, Deci Alan Hernandez and Rick Sears, all of Mason City
CLARKE: Ellen G Danner, Woodburn; Beverly Mattix Green, Murray
CLAY: Carol B McMullen, Webb; Deb Mechler, Spencer; Janis Myers, Spencer; Cara Rutter, Fostoria
CLAYTON: Lee L Gordon, Marquette 3rd HM — Humorous Verse
CLINTON: Melinda J Putman, Clinton — 3rd HM — Poems of the Pandemic
Also published: Shea Doyle, DeWitt; Jill ZImmerman, DeWitt
DALLAS: Wally Moll, Urbandale — 2nd Place — Adult General
Also published: Edy Fudge, Clive; Joe Millard, Waukee; Rita F Reed, Waukee
DELAWARE: Rita Lewin, Manchester
SCHOOL: Cora Elsbernd, Gr3 — 2nd Place — Lower Grades; Eli May, Gr2 — 3rd Place — Lower Grades; Both at Lambert Elementary, Manchester
DES MOINES: Ann Ure, Burlington — Max Molleston Memorial Award
Also published: Kathy Geren Christy, West Burlington; Rodney Reeves, Burlington
DICKINSON: Sandra Conner Ladegaard, Arnolds Park — 2nd Place — National/World Events
Also published: Roger Brockshus, Spirit Lake; Ed Purdy, Spirit Lake; Rosemary Sackett, Okoboji
DUBUQUE: Linda Dolphin, Dubuque — 1st HM Poems of the Pandemic
Also published: William Dall, Dubuque; Robert Hinnen, Dubuque; Jane A Jenkins, Dubuque; Karen K Schloss, Dubuque; Darci Werner, Dyersville
SCHOOL: Charlotte Dietzel, Gr3, Bryant Elementary, Dubuque
FAYETTE: Mary Jane Lamphier, Arlington; Dennis Sanborn, Oelwein; Angela Smith, Arlington; Elizabeth Spratt, Oelwein
FLOYD: Jesse Decker, Charles City — 1st HM — Poetry for Children
SCHOOL: Isaac Decker, Gr1, Washington Elementary, Charles City — 3rd HM Lower Grades
FRANKLIN: Margaret Flint Suter, Hampton — 2nd HM — Adult General
Also published: Vicki Claypool, Hampton; Kelli Lage, Sheffield; Melba Muhlenbruch, Hampton
GREENE: Margaret Hamilton, Jefferson; Nancy Bardole Hanaman, Rippey; Gerald W (Jed) Magee, Jefferson; Hollie Roberts, Jefferson; Jerry Roberts, Jefferson
GRUNDY: LeAnnHoeg, Grundy Center; Kate Thoma, Grundy Center
SCHOOL: Taylor Kiewiet, Gr10, Dike-New Hartford HS, Dike
GUTHRIE: Margery L Watts, Stuart
HAMILTON: Margot Conard, Stratford
HARDIN: Kathryn Jons Roelfsema, Iowa Falls
SCHOOL: James Keefe, Gr6 — 3rd HM — Upper Grades
Also published: Isabel Ashby, Gr6; Both at Alden Elementary, Alden
HARRISON: Tricia Marcum, Logan
HENRY: Vicky Dovenspike, Salem
HOWARD: Darla Popken, Elma — 2nd Place — Sonnet
Also published: Marjorie Dohlman, Riceville
HUMBOLDT: Chris Schultz, Humboldt
IDA: Ann Sears, Ida Grove — Special Award First Time Entrant
Also published: Melinda Parson, Holstein
SCHOOL: Deacon Parson, Gr3; Silas Parson, Gr5; Both Homeschooled in Holstein
JACKSON: Michelle Turner, Maquoketa — 2nd Place — Poems for Children
JASPER: Allison Bartholmey, Colfax; Cindy Bear, Kellogg; Janet A Carl, Grinnell; William P Riddle, Colfax; Dawn Terpstra, Lynnville; Pat Underwood, Colfax
SCHOOL: Olivia Parrie, Gr4; Lincoln Russell, Gr4; Both at Baxter Elementary
JEFFERSON: Bill Graeser — Pushcart Prize Nominee, 3rd Place — Adult General
Also published: Barbara Bloom, John W Collinson, and Rustin Larson all of Fairfield
JOHNSON: Karen Schmitt, Solon — 3rd Place Humorous Verse;
Also published: Tom Gingerich, Kalona; Patrick Hanson, North Liberty; Douglas L Miller, Solon; Linda E Paul, North Liberty;
CORALVILLE - Janvier Abramowitz, — 2nd HM — Haiku; Richard K Wallarab, 1st HM Haiku
Also published: Thomas Georgou, Francene Gruenhaupt, Frann Ostroff, Danielle Zimmerman
IOWA CITY — Milli Gilbaugh — 1st Place Poetry for Children
Also published: Phil Beck, Jo Ann Benda, Maxine Carlson, Thomas W Case, Tracy Edens, Kay R Eginton, Laura Felleman, Mary Jedlicka Humston, Patricia E Noeth, Robin Ostedgaard, Trudy Rosazza, Denise Tiffany, Martha Yoak
SCHOOL: Kyra Takes, University of Iowa, Iowa City; Athena XiMeng Wu, Gr9, West HS, Iowa City — 2nd HM High School; Kyros Yuefan Wu, Gr5, Van Allen Elem., North Liberty — 3rd Place — Upper Grades; Zoe Aharoni, Gr4, Lemme Elementary, Iowa City — 1st HM — Lower Grades
JONES: Rebecca DeWitte, Anamosa
SCHOOL: Calvin Elliott DeWitte, Anamosa, Macalester College, St Paul MN
KEOKUK: Joy Lyle, Keota
KOSSUTH: Eleanor Stenzel, Burt
LEE: Jan Blankenburg, Donnellson — 1st HM — Humorous Verse; Barbara Edler, Keokuk — 3rd HM — Haiku; Kathleen U Hart, Ft Madison — 1st Place — National/World Events
Also published: Matthew Faulkner, Ft Madison; Linda M Nash, Ft Madison
LINN: Tracy Clair, Marion - 1st HM - National/World Events
Also published: Donna Barnes, Hiawatha; Norbe Birosel Boettcher, Marion; Lloyd E Brockmeyer, Cedar Rapids; Patty Kelly, Marion; Karen Kladivo, Mount Vernon; Cheryl A Lindo, Hiawatha; Angela McGlothlen, Cedar Rapids; Joan Daily Rammelsberg, Marion; Marie Sullivan, Cedar Rapids
SCHOOL: Sierra Ann Earle, Mount Mercy University, Cedar Rapids — 1st Place — CollegeLUCAS:SCHOOL: Alexis Aduddell, Gr11, Chariton HS, Chariton — 1st HM — High School
Also published: Emilio Garcia, Gr11; Chariton HS, Chariton
LYON: Sally J Young, Little Rock — 1st HM — Adult General
Also published: Judy A Gustafson, Rock Rapids; Betty Medema, Rock Rapids; Mary Peterson, Rock Rapids
MADISON: Heather Ann Clark, Kathy Meyer, Jerrold Narland, and Maggie Ripperger; All of Winterset
MAHASKA: Grant Carriker and Jared Pearce; Both of Oskaloosa
SCHOOL: DeShawn Stepter, Gr11, Oskaloosa HS, Oslaloosa
MARION: Robin E Martin, Pella
MARSHALL: Rose EM Elsbecker, Sharon Witty, Barbara Woody, and Gary Zmolek; All of Marshalltown
SCHOOL: Molly Walker, Gr12 — 1st Place — High School; Vanessa Curl, Gr10 — 3rd Place High School
Also published: Kate Breja, Gr12; All at West Marshall MS, State Center MITCHELL: Steven Thompson, Osage — 1st Place — Humorous Verse
Also published: Kathleen Stauffer, Osage; Bryan Tabbert, St Ansgar
MONONA: Jean C Conover, Mapleton; Fern Hansen, Onawa
MONTGOMERY: PJ Bradway, Red Oak
MUSCATINE: Pat Bieber, Duffy DeFrance, Annette Matjucha-Hovland, Rebecca Whitmore; All of Muscatine; Carolyn Yates Reid, Letts
O'BRIEN: Glenda Kreykes, Sheldon; Nancy J Peters, Sheldon; Carolyn Rohrbaugh, Sutherland
PALO ALTO: Susan Brink, Fenton
PLYMOUTH: Jayne R. Vondrak, Kingsley — 2nd Place — Poems of the Pandemic
Also published: Janet A Wiener, Le Mars
POLK:
ANKENY - Teresa Lawler, 2nd HM National/World Events
Also published: Angela Dunston Johnson, Kelcy Lofgren, Di Mathis, Merle E Newman
BONDURANT: Marvin W Morris — 3rd HM — Sonnets; Patricia Tiffany Morris
DES MOINES:
50309 Talbot Hook
50310 Beverly Boal, Virginia Mortenson, Richard R Ramsey
50311 Bill Woodhouse — 2nd HM — Humorous Verse
Also published: Sandy Deyoe, Dennis Moore
50312 Phoebe Bubendorfer, Pushcart Prize Nominee, Jane C Olsasky — 3rd HM Poems for Children
Also published: Linda Shivvers
50313 Julie Kernes
50314 Val Weaver
50317 Virginia Westbrook, Mike Wilson
50321 Alanna Clutter, Kaylee Laire, Ginny Padden
50322 Lucille Morgan Wilson, Pushcart Prize Nominee
Also published: Rosella Myles
GRIMES — Kasmine Jordan, Mary L Permann
JOHNSTON — Angela Evans, James Roth
PLEASANT HILL — Tim Grover
POLK CITY — Jill Friestad-Tate
URBANDALE — Wally Moll — 2nd Place — Adult General
Also published: Elaine Erickson, Barbara Hammel, Mary E McManus, Judy Nolan, Debi Schmitz Noriega
WEST DES MOINES — John Mitchell, Pushcart Prize Nominee, Shelly Reed Thieman — 2nd Place — Haiku
Also published: Gerri Ohde, Beth Seuferer
SCHOOL: Lily Nelson — Pushcart Prize Nominee, 2nd Place — High School, Gr10, Valley HS, West Des Moines; Megan Szalay — 2nd HM — High School, Gr12, Dowling Catholic HS, West Des Moines;
Samuel Griffith — 1st Place — Upper Grades, Gr7, Bondurant-Farrar MS, Bondurant; Bradley Kroeger — 1st HM — Upper Grades, Gr7, Bondurant-Farrar MS, Bondurant; Jane Ebinger — 1st Place — Lower Grades, Gr3, Fairmeadows Elementary, West Des Moines; Vivienne Farrington — 2nd HM — Lower Grades, Gr1, Homeschooled, Urbandale
Also published: Taylor Engelmann, Gr11; Abby Feldmann, Gr12; Dasha Gaydayenko, Gr12; Payton Lombardi, Gr12; Riley Quick, Gr11; and Abbie Welbes, Gr10 All of Valley HS, West Des Moines; Sophia Stone, Gr12, Dowling Catholic HS, West Des Moines; Jenna Krantz, Gr7, and Caitlin Vonnahme, Gr7, both at North Polk MS, Alleman
POTTAWATTAMIE: Diana Benzing, Neola — 3rd HM — National/World Events
Also published: Marvin D Vallier, and Robert D Wambold; of Council Bluffs
SCHOOL: Lily Barnes, Gr9; Ava Eickholt, Gr8; Bethany King, Gr11; Jeremiah Sherrill, Gr8 All at St Albert Schools, Council Bluffs
POWESHIEK:
GRINNELL: Judy Hunter — 1st Place — Adult General; Warren R Reinecke — 1st Place — Poems of the PandemicAlso published: Patricia Buck, Lynn Cavanagh, Sue Drake, Jan Gross, Kevin Hosbond, Christopher Hunter, Mark Levandoski, Sandy Moffett, Gene R Rohr, William Rudolph
SCHOOL: Felicity Osera, Gr4, Central Iowa Christian School, Grinnell
SAC: Marcia Haakenson, Lake View
SCOTT: Mike Bayles, Davenport; Joe Chambers, Davenport; Scot Alan Gehret, Davenport; Tom Hebbeln, Davenport; H Randall Hengst, II, Bettendorf; William E Hudson, Davenport; Dan Moore, Davenport; Ransom Noble, Davenport
SCHOOL: Ziva Hammerand, Gr6, Eisenhower Elementary, Davenport — 2nd HM — Upper Grades
SIOUX: Nancy Riggan, Orange City; Lynn Wielenga, Hull
SCHOOL: Yage Wang - 2nd Place — College; Dordt University, Sioux Center; Danikka Jackson — 3rd Place — College; Dordt University, Sioux Center; Josie DeJong — 1st HM College; Dordt University, Sioux Center
Hannah Adams — 2nd HM — Dordt University, Sioux Center; Sam Landstra — 3rd HM College; Dordt University, Sioux Center
Also published: Mariel Barrientos Bravo, Zac VanderLey, and Hannah Vanderhooft; All attending Dordt Univeristy, Sioux Center
STORY: Bridget A Dirks, Nevada; Stephen E Leach, Huxley
AMES — David M Gradwohl — 3rd Place — Poems of the Pandemic; Kathieen Richards — 2nd HM – Sonnets
Also published: Mary Louise Berhow, Austin L Heinsius, Ann Chukharev Hudilainen, Kayla Krull, Dennis Maulsby, Kathleen Russell, Audrey Stromberg, Maggie Westvold
SCHOOL: Ashma Aqila, Gr4; James Dubois, Gr3; Stella Dunn, Gr4; Elena Evanson, Gr4; Kinsley Lien, Gr3 — All at Sawyer Elementary. Carolyn Buloze, Gr4; Corwyn Evans, Gr5; Madeline Rabe, Gr4; Vaiga Ramsankar, Gr5; Lucia Rodriguez, Gr5; Sophie Song, Gr4; Alessandro Venditti, Gr5 — All at Edwards Elementary.
TAYLOR: SCHOOL: Hayleigh Vinzant, Gr10, Bedford Community HS, Bedford
UNION: Joan Jessen Waske, Afton — 3rd HM — Adult General
VAN BUREN: Janet E. Gilchrist, Douds — 3rd Place — Poems for Children
Also published: Dale Netherton, Farmington; Suzy Pool, Douds
WAPELLO: Emily Randolph, Ottumwa
WARREN: Stephen Brayton, Carlisle; Julie Sharp Emmons, Norwalk; Neil Hanson, Norwalk; Roberta Beach Jacobson, Indianola; Julie Allyn Johnson, Norwalk; Lynn Robbins, Norwalk; Steve Rose, Indianola; Mary Shaw, Indianola
WASHINGTON: Erin Cavanagh, Wellman; Levi Lyle, Keota
WINNEBAGO: Kelly Ruth Winter, Buffalo Center
WINNESHIEK: JoAn N Stevenson, Decorah
WOODBURY: Charles (Bill) McKenny, Sioux City
WORTH: Helen J. Thoen, Manly
ABOUT THE IOWA POETRY ASSOCIATION We were founded in 1945. Membership and contests are restricted to Iowa residents (see rules for student exceptions). We are a not-for-profit organization. We are affiliated with the National Federation of State Poetry Societies and with the Academy of American Poets. Editorial staff: Marilyn J Baszczynski, editor-in-chief; Steven Rose and William Rudolph, associate adult editors; Rustin Larson, college editor; Joy Lyle, high-school editor; Della Weems, grade-school editor.