FFA Exhibitors Compete for Supreme Breeding Beef Honors at the Iowa State Fair

DES MOINES, IA (08/24/2017) (readMedia)-- Payton Vogel of Hartley- Melvin- Sanborn exhibited the Supreme Female Champion in the FFA Breeding Beef show held Thursday at the 2017 Iowa State Fair.

Hannah Mitchell of Lenox won the Reserve Supreme Female title.

Bailey Schaben of Boyer Valley exhibited the Supreme Champion Cow-Calf, and Jerad Shires of South West Valley received Reserve Supreme Champion.

Additional results below:

Champion Angus Heifer: Hannah Mitchell, Lenox

Reserve Champion Angus Heifer: Hannah Mitchell, Lenox

Champion Charolais Heifer: Zach Briggs, Albia

Reserve Champion Charolais Heifer: Cody Butler, West Marshall- State Center

Champion Chianina Heifer: Cade Milikin, Pekin, Packwood

Reserve Champion Chianina Heifer: Ryan Dolieslager, Rock Valley

Champion Charolais Composite Heifer: Branden Johannsen, Spirit Lake

Reserve Champion Charolais Composite Heifer: Caelan Long, North Scott, Eldridge

Champion Maine-Anjou: Brett Leer, Mormon Trail, Garden Grove

Reserve Champion Maine-Anjou: Mollie McCulloh, DeWitt

Champion Maine-Tainer Heifer: Cade Milikin, Pekin, Packwood

Reserve Champion Maine-Tainer Heifer: Jamie Flynn, West Marshall, State Center

Champion Hereford Heifer: Payton Vogel, Hartley- Melvin- Sanborn, Hartley

Reserve Champion Hereford Heifer: Lindsay Black, Chariton

Champion Salers Heifer: Ashlynn Lingle, IKM Manning, Manning

Reserve Champion Salers Heifer: Sierra Rodrigues, Calamus- Wheatland

Champion Shorthorn Heifer: C.S. Muir, Green County, Jefferson

Reserve Champion Shorthorn Heifer: McKenna McDonald, Northeast FFA, Goose Lake

Champion Shorthorn Plus Heifer: Landra McClellan, North Union

Reserve Champion Shorthorn Plus Heifer: Jake Brandt, Clarion- Goldfield, Clarion

Champion Simmental Heifer: Levi Flitish, Central City

Reserve Champion Simmental Heifer: Landon Siek, Benton Community, Van Horne

Champion Foundation Simmental Heifer: Carson Finch, Ballard, Huxley

Reserve Champion Foundation Simmental Heifer: Kiersten Jass, Iowa River, Garner

Champion All Other Breeds Heifer: Nicholas Edwards, Ballard, Huxley

Reserve Champion All Other Breeds Heifer: Nick Duckett, Dallas Center Grimes

Champion Commercial Heifer: Jake Brandt, Clarion Goldfield, Clarion

Reserve Champion Commercial Heifer: Marissa Recker, Monticello

Champion All Other Breeds Bull: Kourtney Grimm, IKM Manning, Manning

Reserve Champion All Other Breeds Bull: Bailey Schaben, Boyer Valley, Dunlap

Champion Crossbred Cow-Calf: Bailey Schaben, Boyer Valley, Dunlap

Reserve Champion Crossbred Cow-Calf: Garret Groth, G-M-G, Garwin

Champion All Other Breeds Cow-Calf: Jared Shires, Southwest Valley, Corning

Reserve Champion All Other Breeds Cow-Calf: Rachel Maloy, Agri Power FFA, Eddyville

Chapter Award

1) West Marshall- State Center

2) Agri Power - Eddyville

3) IKM Manning- Manning

4) Northeast - Goose Lake

5) DeWitt

6) Boyer Valley - Dunlap

7) Midland – Wyoming

8) North Scott - Eldridge

9) Southwest Valley – Corning

10) East Marshall – Le Grand

###

Iowa Youth Show the Best of the Best in FFA Showmanship Competition

DES MOINES, IA (08/24/2017) (readMedia)-- Showmanship awards were given to the top FFA exhibitors of beef, sheep, swine, rabbits, poultry, horses and dairy goats at the 2017 Iowa State Fair. Youth demonstrated their ability to present their livestock in the show ring and answered questions from the judges about their animals.

Complete results below:

Top Showman Breeding Beef) Bailey Schaben, Boyer Valley FFA, Dunlap

Top Showman Performance Beef) Carson Manghesen, Northeast FFA, Goose Lake

Top Showman Breeding Sheep) Jaxson Kampen, Humboldt

Top Showman Marketing Sheep) William Rupnow, Lake View

Champion Senior Swine Showman) Kale Boysen, Wapello

Reserve Champion Senior Swine Showman) Tyler Frasher, Anamosa

Champion Junior Swine Showman) Dalayna Brugman, Everly

Reserve Champion Junior Swine Showman) Koby Boysen, Wapello

Top Showman Rabbit) Thomas Lehman, Maquoketa Valley, Delhi

Reserve Top Showman Rabbit) Mariah Gorham, Carroll Area FFA, Carroll

Top Showman Poultry) Emily Meerdink, Akron Westfield

Reserve Top Showman Poultry) Joshua Sunberg, Red Oak

Top Showman Horse) Grace Blake, North Tama

Reserve Top Showman Horse) Elyse Buysse, West Liberty

Top Showman Dairy Goats) Megan Reasoner, Mount Ayr

###

Honorable Hogs Awarded at Iowa State Fair Competition

DES MOINES, IA (08/24/2017) (readMedia)-- Over 200 exhibitors showed 331 animals at the FFA Market Swine contest judged Thursday during the 2017 Iowa State Fair.

Additional results below:

Champion Light Weight Market Gilt: Justine Rupnow, East Sac FFA – Lake View

Reserve Champion Light Weight Market Gilt: Annabell Grings, Wilton FFA

Champion Medium Weight Market Gilt: Luke Greiner, Keota FFA

Reserve Champion Medium Weight Market Gilt: Sage Becker, Mid Prairie FFA – Wellman

Champion Heavy Weight Market Gilt: Bridget Carson, Newton FFA

Reserve Champion Heavy Weight Market Gilt: Cully Forsyth, Charles City FFA

Champion Light Weight Market Barrow: Sage Becker, Mid Prairie FFA – Wellman

Reserve Champion Light Weight Market Barrow: Tyler Frasher, Anamosa FFA

Champion Medium Weight Market Barrow: Kale Boysen, Wapello FFA

Reserve Champion Medium Weight Market Barrow: McKenna Brinning, Washington FFA

Champion Heavy Weight Market Barrow: Nathan Lauterbach, Earlham FFA

Reserve Champion Heavy Weight Market Barrow: Dustin Nicholson, South Hamilton FFA – Jewell

Champion Purebred Market Hog: Kale Boysen, Wapello FFA

Reserve Champion Purebred Market Hog: Bridget Holcumb, Winterset FFA

Champion Overall Market Hog: Kale Boysen, Wapello FFA

Reserve Champion Overall Market Hog: Sage Becker, Mid Prairie FFA – Wellman

3rd Overall: McKenna Brinning, Washington FFA

4th Overall: Tyler Frasher, Anamosa FFA

5th Overall: Justine Rupnow, East Sac FFA – Lake View

Champion All Other Breeds: Jack Carter, Washington FFA

Reserve Champion All Other Breeds: James Evan, Garden Grove

Champion Berkshire: Mcklain Jorgensen, Guthrie Center FFA

Reserve Champion Berkshire: Tyler Triggs, Mount Ayr FFA

Champion Chester White: Heath Borders, Mediapolis FFA

Reserve Champion Chester White: Bryner Gibson, Winterset FFA

Champion Duroc: Kale Boysen, Wapello FFA

Reserve Champion Duroc: Bridget Holcomb, Winterset FFA

Champion Hampshire: Aaron Cain, Chariton

Reserve Champion Hampshire: Aaron Cain, Chariton

Champion Spotted: Brett Wright, Washington FFA

Reserve Champion Spotted: Macy Marek, Washington FFA

Champion Poland China: Megan Moore, Knoxville

Reserve Champion Poland China: Tyson Rothamel

Champion Yorkshire: Kyle Andrews, Cordyon FFA

Reserve Champion Yorkshire: Tyler Frasher, Anamosa

Chapter Award

1) Wheatland

2) Wilton

3) Wellman

4) Charles City

5) Wapello

6) Washington

7) Mediapolis

8) Grundy Center

9) Garner

10) Winterset

###