AMES, IOWA (June 4, 2019) — Iowa State University's largest-ever graduating class (5,248) received degrees during four spring commencement ceremonies May 9 and 11. Iowa State awarded 4,439 undergraduate degrees, 527 master's degrees, 132 doctor of philosophy degrees, and 150 veterinary medicine degrees.

Robert Easter, president emeritus and professor emeritus of animal science at the University of Illinois, and Simon Estes, Iowa State's F Wendell Miller Distinguished Artist-In-Residence, addressed the undergraduates during morning and afternoon ceremonies, respectively. Debra Stewart, a senior fellow at NORC and president emerita of the Council of Graduate Schools, delivered the Graduate College commencement address. Iowa State alumnus and veterinary pathologist Vincent Meador spoke at the Doctor of Veterinary Medicine ceremony.

Following are graduates from your area:

HOMETOWN, STATE; NAME, DEGREE, MAJOR(S), WITH DISTINCTION (if listed), HONORS PROGRAM (if listed)

Alpha, IL

Joseph Lambin, Bachelor of Arts, Criminal Justice Studies, 

Bettendorf, IA

Rachel Basala, Bachelor of Science, Management Information Systems and Supply Chain Management, Magna Cum Laude
Megan Beck, Bachelor of Science, Mechanical Engineering, Magna Cum Laude
Nathaniel Belcher, Bachelor of Science, Construction Engineering, 
Carter Blunk, Bachelor of Industrial Design, Industrial Design, 
Samantha Britt, Bachelor of Arts, Communication Studies, 
Mara Claeys, Bachelor of Science, Apparel, Merchandising, and Design, Cum Laude
David Cooke, Bachelor of Science, Marketing
Sara DePover, Bachelor of Science, Kinesiology and Health
Kaylee Docherty, Bachelor of Science, Elementary Education, Magna Cum Laude
Matthew Dollenbacher, Bachelor of Science, Animal Ecology
Tyler Dunlavy, Bachelor of Science, Mechanical Engineering, Magna Cum Laude
Mary Dwyer, Master of Education, Education
Kierstyn Feld, Bachelor of Architecture, Architecture-Professional Degree and World Languages and Cultures
Jacob Fowler, Bachelor of Arts, Philosophy, Magna Cum Laude
Jacob Fowler, Bachelor of Science, Geology, Magna Cum Laude
Abhishek Gurram, Bachelor of Science, Management Information Systems
Haidyn Hank, Bachelor of Arts, English, Cum Laude, Honors Program Member
Madelyn Henricksen, Bachelor of Science, Accounting and World Languages and Cultures
Monica Johnson, Bachelor of Fine Arts, Integrated Studio Arts, Cum Laude
Charles Klutho, Bachelor of Science, Community and Regional Planning, Cum Laude
Michelle Larsen, Bachelor of Science, Industrial Engineering, Cum Laude
Paul Larsen, Bachelor of Science, Mechanical Engineering, Cum Laude
Lana Lindstrom, Bachelor of Science, Management, Magna Cum Laude
Michael McBeth, Bachelor of Science, Marketing and Management
Craig Miller, Master of Accounting, Accounting
Jordan Simon, Master of Accounting, Accounting
Matthew Tjaden, Bachelor of Science, Finance and International Business, Summa Cum Laude
Alissa Wagler, Bachelor of Science, Supply Chain Management, Cum Laude
Joshua Wallin, Bachelor of Science, Computer Engineering and World Languages and Cultures, Cum Laude, Honors Program Member
Emma Whigham, Bachelor of Science, Dietetics (H SCI)

Blue Grass, IA

Morgan Ripperger, Bachelor of Science, Marketing and Management, Magna Cum Laude
Taylor Shaw, Bachelor of Industrial Design, Industrial Design, Cum Laude 
Harrison Slagle, Bachelor of Science, Management

Camanche, IA

Kyle Henricksen, Bachelor of Science, Software Engineering
Torrie Lanhart, Bachelor of Science, Animal Ecology

Cambridge, IL

Trenton Taber, Master of Science, Agricultural Education

Cedar Falls, IA

Matthew Klinehart, Business Analytics

Charlotte, IA

Hunter Bielenberg, Bachelor of Science, Agronomy, Magna Cum Laude

Clinton, IA

Todd Broadrick, Bachelor of Science, Technical Communication
Nolan Bromley, Bachelor of Science, Mechanical Engineering
Brennan Kissack, Bachelor of Science, Hospitality Management
Jessica Riojas, Bachelor of Science, Environmental Science (AGLS) and Biology (AGLS), Summa Cum Laude, Honors Program Member
De'Janea Shannon, Bachelor of Fine Arts, Integrated Studio Arts
Alyssa Sikkema, Bachelor of Science, Kinesiology and Health

Columbus Junction, IA

Vanessa Espinoza, Master of Education, Education
Samantha Jamison, Bachelor of Science, Animal Science, Summa Cum Laude, Honors Program Member
Kelsey Pretz, Bachelor of Science, Agricultural and Life Sciences Education, Magna Cum Laude

Conesville, IA

Mark Ramirez, Bachelor of Architecture, Architecture-Professional Degree, Magna Cum Laude

Cordova, IL

Sean Robinson, Bachelor of Science, Mechanical Engineering, Summa Cum Laude

Davenport, IA

Riley Behan, Bachelor of Science, Materials Engineering, Magna Cum Laude
Seth Brown, Bachelor of Science, Industrial Engineering
Daniel Bush, Bachelor of Liberal Studies, Liberal Studies
Nathan Cirian, Bachelor of Science, History
Devlen Dailey-Gempis, Bachelor of Fine Arts, Graphic Design
Garrett Duncan, Bachelor of Science, Mechanical Engineering
Rachel Garlock, Bachelor of Science, Biology (AGLS), Magna Cum Laude
Carina Grady, Bachelor of Science, Mechanical Engineering, Cum Laude
Alexa Harper, Bachelor of Science, Kinesiology and Health, Cum Laude
Jared Harris, Bachelor of Arts, Psychology
Marcus Knouse, Bachelor of Science, Biochemistry
Anh Le, Bachelor of Science, Mechanical Engineering
Jayde Lovejoy, Bachelor of Science, Mechanical Engineering
Trevor Luster, Bachelor of Science, Computer Science
Bruce Moore, Bachelor of Science, Hospitality Management
Sara Neavor, Bachelor of Arts, Sociology and Criminal Justice Studies
Thi Nguyen, Bachelor of Science, Chemical Engineering
Chelsie Oberbroeckling, Bachelor of Science, Kinesiology and Health
Melissa Paulsen, Bachelor of Science, Child, Adult, and Family Services
Daryle Sivels Jr, Bachelor of Science, Event Management
Kayleigh Slater, Bachelor of Science, Psychology and Child, Adult, and Family Services, Cum Laude
Madeline Spain, Bachelor of Science, Genetics (LAS), Summa Cum Laude
Christine Tabata, Bachelor of Fine Arts, Graphic Design
Matthew Weiser, Bachelor of Science, Genetics (LAS)
Justin Wheeler, Bachelor of Science, Electrical Engineering
Satoria Williams, Bachelor of Science, Psychology
Lauren Young, Bachelor of Science, Psychology, Magna Cum Laude

De Witt, IA

Madeleine Blandin, Bachelor of Science, Event Management, Summa Cum Laude
Madeleine Blandin, Bachelor of Science, Marketing, Summa Cum Laude
Katlyn Irwin, Bachelor of Science, Elementary Education,
Garrett Jacobs, Bachelor of Science, Civil Engineering,
Mackenzie Kuehn, Bachelor of Science, Elementary Education, Magna Cum Laude
Amber Meyer, Bachelor of Science, Kinesiology and Health

Donahue, IA

Abigail Cahill, Doctor of Veterinary Medicine, Veterinary Medicine

Durant, IA

Megan Frisch, Bachelor of Science, Marketing
Tatum Thompson, Bachelor of Science, Agricultural Business

East Moline, IL

Wesley Graham, Bachelor of Science, Mechanical Engineering, Summa Cum Laude

Eldridge, IA

Abby Buchanan, Bachelor of Science, History, Summa Cum Laude
Evan Hundley, Bachelor of Science, Industrial Engineering, Summa Cum Laude
Samantha Maher, Bachelor of Science, Finance
Riley Nylin, Bachelor of Science, Agricultural Systems Technology
Nathan Rheingans, Bachelor of Science, Elementary Education
Abigail Schneider, Bachelor of Science, Elementary Education, Cum Laude

Fulton, IL

Maddison Wiersema, Bachelor of Science, Animal Science

Geneseo, IL

Megan Dale, Bachelor of Science, Public Relations
Morghan Davison, Bachelor of Science, Agricultural Studies
Jacob Decker, Master of Accounting, Accounting

Grand Mound, IA

Sara Hasenmiller, Bachelor of Science, Supply Chain Management
Sierra Rodriguez, Bachelor of Science, Agricultural and Life Sciences Education

Iowa City, IA

Eric Regenwether, Bachelor of Science, Accounting

Le Claire, IA

Karlee Gray, Bachelor of Science, Accounting
Jael Kulp, Bachelor of Science, Accounting
Allison Theisen, Bachelor of Science, Industrial Engineering, Cum Laude

Lone Tree, IA

Gabriel Coppinger, Bachelor of Science, Agricultural Business and Economics
Travis Gillham, Bachelor of Science, Electrical Engineering, Cum Laude
Hunter Hamilton, Bachelor of Science, Agricultural and Life Sciences Education
Nickalaus Viner, Bachelor of Science, Agricultural Studies
Thomas Viner, Bachelor of Science, Agricultural Studies

Long Grove, IA

Bailey Moore, Bachelor of Science, Accounting
Hope Yates, Bachelor of Science, Kinesiology and Health, Cum Laude, Honors Program Member

Lowden, IA

Haley Mostaert, Bachelor of Science, Animal Science

Maquoketa, IA

Jennifer Westphal, Master of Science, Agricultural Education

Milan, IL

Rylee Derrer, Bachelor of Science, Agriculture and Society
Madison Dorbeck, Bachelor of Science, Kinesiology and Health
Kodjo Egla, Bachelor of Science, Mechanical Engineering
Alexander Lavery, Bachelor of Science, Aerospace Engineering, Summa Cum Laude
Tyler Vanwinkle, Bachelor of Science, Accounting, Cum Laude

Miles, IA

Colin Marburger, Bachelor of Science, Animal Science, Magna Cum Laude

Moline, IL

Alyssa Coil, Bachelor of Arts, Psychology
Sergio Garcia Jr., Bachelor of Science, Civil Engineering, Cum Laude
Emma Newell, Bachelor of Science, Child, Adult, and Family Services, Cum Laude
Reece Oldenburg, Bachelor of Science, Mechanical Engineering, Magna Cum Laude
Kyle Zelnio, Bachelor of Science, Computer Engineering, 

Morrison, IL

Jacob La Marche, Master of Science, Kinesiology
Zachary Nardi, Bachelor of Science, Finance
Amber Vegter, Bachelor of Science, Animal Science
Amber Vegter, Bachelor of Science, Biology (AGLS)

Muscatine, IA

Meredith Andersen, Bachelor of Science, History
Zachary Anderson, Bachelor of Science, Animal Ecology
Corina Bates, Bachelor of Science, Animal Science
Cassidy Conway, Bachelor of Arts, Psychology, Summa Cum Laude
Jenna Fuhlman, Bachelor of Science, Apparel, Merchandising, and Design
Jackson Gabriel, Bachelor of Science, Biology (AGLS)
Caleb Hoffman, Bachelor of Science, Mechanical Engineering, Cum Laude
Lauren Keitel, Bachelor of Science, Kinesiology and Health
Emma Kent, Bachelor of Science, Food Science (AGLS)
Alyson Logel, Bachelor of Science, Accounting
Michelle Mathis, Bachelor of Science, Marketing
Reyna Melendez, Bachelor of Science, Child, Adult, and Family Services
Tetteh Mensah Assiakoley, Bachelor of Science, Chemistry
Adam Muntz, Bachelor of Industrial Design, Industrial Design
Erin Nichols, Bachelor of Fine Arts, Graphic Design, Magna Cum Laude
Gloria Oyervides, Bachelor of Science, Apparel, Merchandising, and Design, Cum Laude
Shelby Poole, Bachelor of Science, Environmental Science (AGLS)
Shelby Poole, Bachelor of Science, Horticulture
Chris Salek, Bachelor of Science, Horticulture

Norway, IA

Kaedon Volz, Bachelor of Science, Agricultural Studies

Peosta, IA

Garrett Trilk, Bachelor of Industrial Design, Industrial Design

Princeton, IA

Kyle O'Neill, Bachelor of Science, Animal Science, Cum Laude

Riverdale, IA

James Geisler, Bachelor of Science, Management Information Systems and Supply Chain Management, Summa Cum Laude

Robins, IA

Sarah Maikon, Bachelor of Science, Dietetics (H SCI)

Rock Island, IL

Lindsay Mack, Bachelor of Science, Environmental Science (AGLS) and Environmental Studies, Summa Cum Laude
Samuel Schaecher, Bachelor of Science, Marketing

St Charles, IL

Audrey Blankenship, Bachelor of Architecture, Architecture-Professional Degree

Taylor Ridge, IL

Jordan Bohnsack, Bachelor of Science, Apparel, Merchandising, and Design

Walcott, IA

Nicole Kraft, Bachelor of Science, Environmental Science (AGLS)
Nicole Kraft, Bachelor of Science, Global Resource Systems

West Liberty, IA

Davin Mathias, Bachelor of Science, Forestry

Wheatland, IA

Kailey Potter, Bachelor of Science, Apparel, Merchandising, and Design, Cum Laude
Rebecca VanderHeiden, Bachelor of Science, Agricultural Studies

Wilton, IA

Cole Grings, Bachelor of Science, Agricultural Business
Danielle Hammes, Bachelor of Arts, Anthropology and World Languages and Cultures, Magna Cum Laude
Peyton Miedema, Bachelor of Science, Child, Adult, and Family Services

Premium Content: