4-H Crowns Top Dogs at Iowa State Fair

DES MOINES, IA (08/25/2017) (readMedia)-- Youth from across the state competed in the 4-H Dog Show held Sunday August 20 at the 2017 Iowa State Fair. Dogs were judged in three divisions: obedience, handling and rally.

Complete results below:

Champion Pre-Novice A Obedience: Sierra Pearson, Union County

Reserve Champion Pre-Novice A Obedience: Lane Whirrett, Clarke County

Champion Pre-Novice B Obedience: Kayleigh Slapnicka, Clinton County

Reserve Champion Pre-Novice B Obedience: Cassie Christensen, Union County

Champion Novice A Obedience: Anna Lewandowski, Webster County

Reserve Champion Novice A Obedience: Zoe Fisher, Washington County

Champion Novice B Obedience: Haley Ledford, Webster County

Reserve Champion Novice B Obedience: Alexis Wurzer, Bremer County

Champion Graduate Novice A Obedience: Elizabeth Klein, Johnson

Reserve Champion Graduate Novice A Obedience: Lexy Nelson, Warren County

Champion Graduate Open Obedience: Krista Pearson, Union County

Champion Rally Junior: Neriah Goldsberry, Warren County

Reserve Champion Rally Junior: Jamie Hunt, Lucas County

Champion Rally Intermediate: Alexis Wurzer, Bremer County

Reserve Champion Rally Intermediate: Paige McDonald, Madison

Champion Rally Senior: Alisha Ford, Poweshiek County

Reserve Champion Rally Senior: John Brooks, Muscatine County

Champion Junior Handling: Paige Appel, Cedar County

Reserve Champion Junior Handling: Alexandra Kane, Winneshiek County

Champion Intermediate Handling: Victoria Ulrich, Black Hawk County

Reserve Champion Intermediate Handling: Margaret Kane, Winneshiek County

Champion Senior Handler: Hannah Baljeu, Floyd County

Reserve Champion Senior Handling: Claire Terhaar, Madison

For additional 4-H Dog Show results visit https://fairentry.com/Fair/Results/1357

###

Chapters Across the State Sweep Iowa State Fair FFA and 4-H Dairy Show

DES MOINES, IA (08/25/2017) (readMedia)-- Scotty Young of Epworth won Supreme FFA Exhibitor and Lyon Lakaya of North Cedar claimed Top Cow Production Record in the FFA and 4-H Dairy Show judged Saturday, August 19th at the 2017 Iowa State Fair.

Additional results below:

Champion Jersey: Kaylee Koss, Dubuque County

Reserve Champion Jersey: Emily Bonert, Dubuque County

Champion Ayrshire: Landen Knapp, Dubuque County

Reserve Champion: Scotty Young, Epworth

Champion Brown Swiss: Gabriel Hanson, Benton County

Reserve Champion Brown Swiss: Landen Knapp, Dubuque County

Champion Guernsey: Logan Wingert, Dubuque County

Reserve Champion Guernsey: Dana Sickles, Iowa County

Champion Holstein: Jonathan Krogman, Osceola County

Reserve Champion Holstein: Levi Banowetz, Goose Lake

Champion Milking Shorthorn: Scotty Young, Epworth

Reserve Champion Milking Shorthorn: Matt Hense, Delaware County

Chapter Award

1) West Dubuque - Epworth

2) Maquoketa Valley- Delhi

3) Oelwein

4) Northeast - Goose Lake

5) Wapsi Valley- Fairbank

6) Wilton

7) Monticello

8) Newton

9) North Cedar- Clarence

10) East Marshall - Le Grand

For additional results visit https://fairentry.com/Fair/Results/1357

###

MeCrea Wins Iowa State Fair's 4-H Market Show

DES MOINES, IA (08/25/2017) (readMedia)-- Logan MeCrea of Mahaska County captured the highly coveted Grand Champion Market Steer banner in the 4-H Market Beef show Wednesday at the 2017 Iowa State Fair.

Reserve Grand Champion Market Steer honors went to Joseph Herr of Adair County.

Grand Champion Market Heifer honors were awarded to Hunter Lock of Jefferson County.

The Reserve Grand Champion Market Heifer was exhibited by Kade Killmer of Dallas County.

Dalton Shanks of Jasper County claimed Third Place Overall Market Steer, and Jake Knudson of Emmet County took home Third Place Overall Market Heifer. Kyle Andrews of Wayne County received Fourth Place Overall Market Steer and Ryland McCormick of Warren County claimed Fifth Place Overall Market Steer.

Additional results below:

Champion Angus: Carson Deppe, Clinton County

Reserve Champion Angus: Sarah Norris, Wayne County

Champion All Other Breeds: T.R. Putz, Marion County

Reserve Champion All Other Breeds: Brady Edge, Cedar County

Champion Charolais: Ryland McCormick, Warren County

Reserve Champion Charolais: Abby Badger, Greene County

Champion Chianina: Kyle Andrews, Wayne County

Reserve Champion Chianina: Benjamin Carlson, Webster County

Champion Limousin: Alex Faidley, Polk County

Reserve Champion Limousin: Carson Walrod, Webster County

Champion Maine-Anjou: Dustin Lund, Adams County

Reserve Champion Maine-Anjou: Ashtyn Danker, Pottawattamie County

Champion Shorthorn: Payton Gonnerman, O'Brien County

Reserve Champion Shorthorn: Braden Langhoff, Linn County

Champion Shorthorn Plus: Colin Henzen- DeCap, Scott County

Reserve Champion Shorthorn Plus: Tanner Henningsen, Story County

Champion Simmental: Emma Hay, Polk County

Reserve Champion Simmental: Tyler Loudon, Union County

Champion Crossbred Division 1: Logan MeCrea, Mahaska County

Reserve Champion Crossbred Division 1: Kassidy Bremer, Dallas County

Champion Crossbred Division 2: Joseph Herr, Adair County

Reserve Champion Crossbred Division 2: Dalton Shanks, Jasper County

Champion Crossbred Division 3: Gunnar Larsen, Guthrie County

Reserve Champion Crossbred Division 3: Kaden Wilson, Union County

Window A Live Champion: Makayla Clark, Des Moines

Window A Live Reserve Champion: Collin Bauer, Audubon County

Window B Live Champion: Hayden Holdgrafer, Jackson County

Window B Live Reserve Champion: Gavin Hertrampf, Clayton County

For additional results visit https://fairentry.com/Fair/Results/1357.

###

Boer Goat Exhibitors Win Big at Iowa State Fair Show

DES MOINES, IA (08/25/2017) (readMedia)-- Ribbons and banners were awarded at the Boer Goat Show judged Saturday and Sunday at the 2017 Iowa State Fair.

Complete results below:

COMMERCIAL DOES

Spring Junior Does (60-79)

1) Deppe Bros., Maquoketa

2) Lane Elmquist, Audubon

3) McCormick Farms, Indianola

4) Montana Herrold, Atalissa

5) Andrew VanAernam, Exira

6) Kari Jones, Norwalk

7) Evie Gates, Vinita, Okla.

8) Leyton Elmquist, Audubon

9) Lane Elmquist, Audubon

10) Olivia Hoenig, West Point

11) Leyton Elmquist, Audubon

12) Olivia Hoenig, West Point

13) Barnyard Boer Goats, Oskaloosa

Spring Junior Does (80+)

1) Angie Malone, Morning Sun

2) Angie Malone, Morning Sun

3) Christian Atkinson, Blairstown

4) Zeke Kauzlarich, Knoxville

5) H & H Show Goats, Eddyville

6) Ashlyn Pruitt, Hamlin

7) Zeke Kauzlarich, Knoxville

8) Olyvia Malone, Morning Sun

9) Becca Dunkel, Worthington

10) Chloe Hoenig, West Point

11) Chloe Hoenig, West Point

12) Steve Logsdon, Centerville

Fall/Winter Junior Does (86-100)

1) Peter Decious, Tracy

2) Zeke Kauzlarich, Knoxville

3) Austin Pruitt, Hamlin

4) Anna & Tegan Ridenour, Dodge Center, Minn.

5) LK Farms, Muscatine

6) Montana Herrold, Atalissa

7) Scott Mosier, Tipton

8) Troy Hanus, Traer

Fall/Winter Junior Does (100+)

1) LK Farms, Muscatine

2) Scott Mosier, Tipton

3) Country River Farm, New Richland, Minn.

4) LK Farms, Muscatine

5) Andrew VanAernam, Exira

6) K2 Ranch, Runnells

Yearling Does

1) Peter Decious, Tracy

2) Olyvia Malone, Morning Sun

3) Harman Farms, Hull

4) Harman Farms, Hull

5) Montana Herrold, Atalissa

6) Jaci Christensen, Exira

7) Steve Logsdon, Centerville

Aged Does

1) Shelby Dooley, Promise City

2) Smith Farms, Columbus Junction

3) Smith Farms, Columbus Junction

Grand Champion & Reserve Commercial Doe

Grand) Peter Decious, Tracy

Res. Grand) Peter Decious, Tracy

FULLBLOOD BOER BUCKS

Buck Kid -- 0 to Under 3 Months

1) Jackie Marshall, Norwalk

2) Ken-Mor Farms, Winfield

Buck Kid -- 3 to Under 6 Months

1) Nick Pitlick, Jordan, Minn.

2) Lamoni Farms Boer Goats, Davis City

3) Natalye Scholl, Anita

4) Bridgeport Boer Goats, Promise City

5) Regel Boer Goats, Hawkeye

6) Country River Farm, New Richland, Minn.

7) Lil Dudes Show Goats, Eddyville

8) Regel Boer Goats, Hawkeye

9) Austin Bergstrom, Mallard

10) Weowna Boer Goat Farm, Indianola

11) Schaefer Farms, Adel

12) ADEY ACRES, Altoona

Buck Kid -- 6 to Under 9 Months

1) Nick Pitlick, Jordan, Minn.

2) Lamoni Farms Boer Goats, Davis City

3) James Shepard, Grinnell

4) Austin Bergstrom, Mallard

5) Dakota Creek Farms, Stanhope

6) Double A Boers, Montezuma

7) Steve Logsdon, Centerville

Buck Kid -- 9 to Under 12 Months

1) Bridgeport Boer Goats, Promise City

2) Harman Farms, Hull

3) 5R Farms, Earlham

4) Pj Boer Goats, Knoxville

5) Natalye Scholl, Anita

6) Harman Farms, Hull

Grand Champion & Reserve Grand Champion

Grand) Nick Pitlick, Jordan, Minn.

Res. Grand) Bridgeport Boer Goats, Promise City

FULLBLOOD/PUREBRED BOER DOES

Doe Kid -- 0 to Under 3 Months

1) Ken-Mor Farms, Winfield

Doe Kid -- 3 to Under 6 Months

1) Regel Boer Goats, Hawkeye

2) Lamoni Farms Boer Goats, Davis City

3) Bridgeport Boer Goats, Promise City

4) River Bottom Boer Goats, Riverside

5) Lamoni Farms Boer Goats, Davis City

6) Nick Pitlick, Jordan, Minn.

7) ADEY ACRES, Altoona

8) Lucky J Family Goats, Bloomfield

9) River Bottom Boer Goats, Riverside

10) Mineart Family Farms, LLC., Earlham

11) Wylde Green Acres, Polk City

12) Regel Boer Goats, Hawkeye

Doe Kid -- 6 to Under 9 Months

1) Smith Farms, Columbus Junction

2) Boettger Boers, Arion

3) Lucky J Family Goats, Bloomfield

4) Bridgeport Boer Goats, Promise City

5) Black Family Farms, Ainsworth

6) Natalye Scholl, Anita

7) Double A Boers, Montezuma

8) Harman Farms, Hull

9) H & H Show Goats, Eddyville

10) H & H Show Goats, Eddyville

Doe Kid -- 9 to Under 12 Months

1) Lamoni Farms Boer Goats, Davis City

2) Natalye Scholl, Anita

3) Natalye Scholl, Anita

4) 5r Farms, Earlham

5) Austin Bergstrom, Mallard

6) Pj Boer Goats, Knoxville

7) Regel Boer Goats, Hawkeye

8) Pj Boer Goats, Knoxville

9) Harman Farms, Hull

10) Black Family Farms, Ainsworth

11) Schaefer Farms, Adel

12) Beckman Boer Acres, Mt. Pleasant

13) Austin Bergstrom, Mallard

14) Weowna Boer Goat Farm, Indianola

15) Fly "N" V Family Farms, Runnells

16) Harman Farms, Hull

Yearling Doe -- 12 to Under 16 Months

1) Peter Decious, Tracy

2) Natalye Scholl, Anita

3) 5R Farms, Earlham

4) JRCN BOER GOATS, Grinnell

5) Black Family Farms, Ainsworth

6) Regel Boer Goats, Hawkeye

Yearling Doe -- 16 to Under 20 Months

1) Lamoni Farms Boer Goats, Davis City

2) Evie Gates, Vinita, Okla.

3) K2 Ranch, Runnells

4) Weowna Boer Goat Farm, Indianola

5) K2 Ranch, Runnells

6) Double A Boers, Montezuma

7) Regel Boer Goats, Hawkeye

8) Bridgeport Boer Goats, Promise City

9) Boettger Boers, Arion

10) Weowna Boer Goat Farm, Indianola

11) Steve Logsdon, Centerville

12) Emily Glosser, Ottumwa

Yearling Doe -- 20 to Under 24 Months

1) Lamoni Farms Boer Goats, Davis City

2) Bridgeport Boer Goats, Promise City

3) Natalye Scholl, Anita

4) Evie Gates, Vinita, Okla.

5) River Bottom Boer Goats, Riverside

6) ADEY ACRES, Altoona

7) JRCN BOER GOATS, Grinnell

8) Beckman Boer Acres, Mt. Pleasant

9) Bridgeport Boer Goats, Promise City

10) Harman Farms, Hull

11) Harman Farms, Hull

12) Edler Simmentals, Gladbrook

13) Harman Farms, Hull

Two Year Old Doe -- 24 to Under 36 Months

1) Lamoni Farms Boer Goats, Davis City

2) River Bottom Boer Goats, Riverside

3) Olivia Hoenig, West Point

4) Regel Boer Goats, Hawkeye

5) Double A Boers, Montezuma

6) Regel Boer Goats, Hawkeye

7) OPI Boers, Gallatin, Mo.

Aged Doe -- 36 Months Plus

1) Lamoni Farms Boer Goats, Davis City

2) Lamoni Farms Boer Goats, Davis City

3) Emily Glosser, Ottumwa

4) Dakota Creek Farms, Stanhope

5) Dave Hall, Williams

6) Dakota Creek Farms, Stanhope

Junior Division Champion & Reserve

Champion) Lamoni Farms Boer Goats, Davis City

Reserve) Regel Boer Goats, Hawkeye

Yearling Division Champion & Reserve

Champion) Lamoni Farms Boer Goats, Davis City

Reserve) Peter Decious, Tracy

Senior Division Champion & Reserve

Champion) Lamoni Farms Boer Goats, Davis City

Reserve) Lamoni Farms Boer Goats, Davis City

Grand Champion & Reserve Grand Champion

Grand) Lamoni Farms Boer Goats, Davis City

Res. Grand) Lamoni Farms Boer Goats, Davis City

OPEN MARKET WETHERS & DOES

Wethers -- 50-59

1) Jaci Christensen, Exira

2) Smith Farms, Columbus Junction

3) Savannah Wilz, Eddyville

4) Hopper, Mingo

5) Hopper, Mingo

Wethers -- 60-69

1) Deppe Bros., Maquoketa

2) Finnegan Family, Walker

3) Sydney Klimesh, Cresco

4) Addies Goats, Blakesburg

5) Anna & Tegan Ridenour, Dodge Center, Minn.

6) Montana Herrold, Atalissa

7) Northstar Boer Goats, Kasson, Minn.

Wethers -- 70-76

1) Northstar Boer Goats, Kasson, Minn.

2) River Bottom Boer Goats, Riverside

3) Anna & Tegan Ridenour, Dodge Center, Minn.

4) Andrew VanAernam, Exira

5) Sydney Klimesh, Cresco

6) McCormick Farms, Indianola

7) Steve Logsdon, Centerville

Wethers -- 77-79

1) Iehl Farm, Central City

2) Pearl Jones, Saint Charles

3) H & H Show Goats, Eddyville

4) Mineart Family Farms, LLC., Earlham

5) Beckman Boer Acres, Mt. Pleasant

6) 5R Farms, Earlham

Wethers -- 80-85

1) Anna & Tegan Ridenour, Dodge Center, Minn.

2) Hanna and Keifer Bedwell, New Virginia

3) Sydney Klimesh, Cresco

4) Hanna and Keifer Bedwell, New Virginia

5) Black Family Farms, Ainsworth

6) Smith Farms, Columbus Junction

7) Shelby Dooley, Promise City

8) Steve Logsdon, Centerville

9) Black Family Farms, Ainsworth

10) Steve Logsdon, Centerville

Wethers -- 86-89

1) Goretska Livestock, Corydon

2) McCormick Farms, Indianola

3) Montana Herrold, Atalissa

4) Jon Malone, Wapello

5) Shelby Dooley, Promise City

6) Edler Simmentals, Gladbrook

7) Finnegan Family, Walker

8) Dawson Baumert, Harper

9) Troy Hanus, Traer

Wethers -- 90-94

1) Finnegan Family, Walker

2) Addies Goats, Blakesburg

3) Christian Atkinson, Blairstown

4) Anna & Tegan Ridenour, Dodge Center, Minn.

5) Sydney Klimesh, Cresco

6) McCormick Farms, Indianola

7) Tanner Tlusty, Calmar

8) H & H Show Goats, Eddyville

9) Black Family Farms, Ainsworth

10) Addies Goats, Blakesburg

Wethers -- 95-99

1) Dayton Mortvedt, Lynnville

2) Steve Logsdon, Centerville

3) Kari Jones, Norwalk

4) Peter Decious, Tracy

5) Dawson Baumert, Harper

6) Jackie Marshall, Norwalk

7) McCormick Farms, Indianola

8) Jackie Marshall, Norwalk

Wethers -- 100+

1) Dawson Baumert, Harper

2) Break of Dawn Boer Goats, Lorimor

3) Jon Malone, Wapello

4) Avery J Bennett, Richland

5) Edler Simmentals, Gladbrook

6) Pearl Jones, Saint Charles

7) Black Family Farms, Ainsworth

Less than 80

1) Anna & Tegan Ridenour, Dodge Center, Minn.

2) Northstar Boer Goats, Kasson, Minn.

3) Northstar Boer Goats, Kasson, Minn.

Greater than 80

1) Angie Malone, Morning Sun

2) Deppe Bros., Maquoketa

3) Country River Farm, New Richland, Minn.

4) Ashlyn Pruitt, Hamlin

Champion & Reserve Open Market Wether

Champion) Goretska Livestock, Corydon

Reserve) Dayton Mortvedt, Lynnville

Champion & Reserve Open Market Doe

Champion) Angie Malone, Morning Sun

Reserve) Deppe Bros., Maquoketa

Grand Champion & Reserve Market Goat

Grand) Goretska Livestock, Corydon

Res. Grand) Angie Malone, Morning Sun

PERCENTAGE BOER DOES

Doe Kid -- 3 to Under 6 Months

1) Lucky J Family Goats, Bloomfield

2) Lamoni Farms Boer Goats, Davis City

3) Ken-Mor Farms, Winfield

4) K2 Ranch, Runnells

5) Bazinga Boers, Oelwein

6) Black Family Farms, Ainsworth

7) Schaefer Farms, Adel

8) K2 Ranch, Runnells

9) Beckman Boer Acres, Mt. Pleasant

Doe Kid -- 6 to Under 9 Months

1) Lucky J Family Goats, Bloomfield

2) Natalye Scholl, Anita

3) Lamoni Farms Boer Goats, Davis City

4) Lamoni Farms Boer Goats, Davis City

5) Ken-Mor Farms, Winfield

6) Beckman Boer Acres, Mt. Pleasant

7) Katie Walrod, Moorland

8) Country River Farm, New Richland, Minn.

9) Natalye Scholl, Anita

10) Katie Walrod, Moorland

11) Trickman Boer Goats, Grinnell

12) Break of Dawn Boer Goats, Lorimor

13) Dawson Baumert, Harper

14) Wylde Green Acres, Polk City

15) Scurr Bros. Boer Goats, Grinnell

16) H & H Show Goats, Eddyville

17) Break of Dawn Boer Goats, Lorimor

18) Fly "N" V Family Farms, Runnells

19) Barnyard Boer Goats, Eddyville

Doe Kid -- 9 to Under 12 Months

1) Lucky J Family Goats, Bloomfield

2) Peter Decious, Tracy

3) Pearl Jones, Saint Charles

4) LK Farms, Muscatine

5) Scurr Bros. Boer Goats, Grinnell

Yearling Doe -- 12 to under 16 months

1) Lil Dudes Show Goats, Eddyville

2) Dakota Creek Farms, Stanhope

3) Pearl Jones, Saint Charles

Yearling Doe -- 16 to Under 20 Months

1) Nick Pitlick, Jordan, Minn.

2) Smith Farms, Columbus Junction

3) Nick Pitlick, Jordan, Minn.

4) Evie Gates, Vinita, Okla.

5) River Bottom Boer Goats, Riverside

6) Ken-Mor Farms, Winfield

7) K2 Ranch, Runnells

8) River Bottom Boer Goats, Riverside

9) WaltzN Meadows, Central City

10) Natalye Scholl, Anita

Two Year Old Doe -- 24 to Under 36 Months

1) Emily Glosser, Ottumwa

Aged Doe -- 36 Months Plus

1) Emily Glosser, Ottumwa

2) JRCN BOER GOATS, Grinnell

3) JRCN BOER GOATS, Grinnell

4) Dave Hall, Williams

Junior Division Champion & Reserve

Champion) Lucky J Family Goats, Bloomfield

Reserve) Lucky J Family Goats, Bloomfield

Yearling Division Champion & Reserve

Champion) Nick Pitlick, Jordan, Minn.

Reserve) Smith Farms, Columbus Junction

Senior Division Champion & Reserve

Champion) Emily Glosser, Ottumwa

Reserve) Jrcn Boer Goats, Grinnell

Grand Champion & Reserve Grand Champion

Grand) Nick Pitlick, Jordan, Minn.

Res. Grand) Smith Farms, Columbus Junction

PREMIER AWARDS

Premier Exhibitor

1) Lamoni Farms Boer Goats, Davis City

Premier Breeder

1) Lamoni Farms Boer Goats, Davis City

###