Clark Takes Top Honors at State Fair FFA Rabbit Show
DES MOINES, IA (08/12/2013)(readMedia)-- Caitlan Clark of Zearing won Market Best of Show in the FFA Rabbit Show judged Thursday at the 2013 Iowa State Fair.
Noah Clark of Letts was awarded Breeding Best of Show.
Additional results below:
MEAT PENS
Champion Meat Pen: Caitlan Clark, Zearing
Reserve Champion Meat Pen: Justin Brant, Glidden
Champion Roaster Pen: Justin Brant, Glidden
Reserve Champion Roaster Pen: Caitlan Clark, Zearing
Champion Fryer Pen: Caitlan Clark, Zearing
Reserve Champion Fryer Pen: Marillea Gaunitz, Tipton
MEAT RABBITS
Champion Meat Rabbit: Caitlan Clark, Zearing
Reserve Champion Meat Rabbit: Kylie Pendleton, Red Oak
Champion Roaster: Kylie Pendleton, Red Oak
Reserve Champion Roaster: Justin Brant, Glidden
Champion Fryer: Caitlan Clark, Zearing
Reserve Champion Fryer: Kylie Pendleton, Red Oak
SIX CLASS BREEDS
Champion Six Class Breed: Marillea Gaunitz, Tipton
Reserve Champion Six Class Breed: Caitlan Clark, Zearing
Champion California: Caitlan Clark, Zearing
Reserve Champion California: Caitlan Clark, Zearing
Champion Champagne D' Argent: Marillea Gaunitz, Tipton
Reserve Champion D' Argent: Lindsey Gaunitz, Tipton
Champion Cinnamon: Colin Zidlicky, Decorah
Reserve Champion Cinnamon: Colin Zidlicky, Decorah
Champion English Lop: Ethan Faeth, Fort Madison
Champion Flemish Giant: Colin Zidlicky, Decorah
Reserve Champion Flemish Giant: Nicole Furne, Maquoketa
Champion French Lop: Austin Faeth, Fort Madison
Reserve Champion French Lop: Elizabeth Hahn, Morning Sun
Champion Hotot : Colin Zidlicky, Decorah
Reserve Champion Hotot : Colin Zidlicky, Decorah
Champion New Zealand: Caitlan Clark, Zearing
Reserve Champion New Zealand: Justin Brandt, Glidden
Champion Satin: Alec Osland, Muscatine
Reserve Champion Satin: Noah Clark, Letts
Champion Other than Registered Six Class: Tapanga Birkenholtz, Newton
FOUR CLASS BREEDS
Champion Four Class Breeds: Noah Clark, Letts
Reserve Champion Four Class Breeds: Elizabeth Hahn, Morning Sun
Champion Dutch: Stacy Weets, Mechanicsville
Reserve Champion Dutch: Stacy Weets, Mechanicsville
Champion Florida White: Noah Clark, Letts
Reserve Champion Florida White: Noah Clark, Letts
Champion Harlequin: Tapanga Birkenholtz, Newton
Champion Havana: Noah Clark, Letts
Reserve Champion Havana: Noah Clark, Letts
Champion Himalayan: Bethany Schnieders, Delhi
Reserve Champion Himalayan: Bethany Schnieders, Delhi
Champion Holland Lop: Kelsi Gensley, South Amana
Reserve Champion Kelsi Gensley, South Amana
Champion Lilac: Colin Zidlicky, Decorah
Reserve Champion Lilac: Elizabeth Hahn, Morning Sun
Champion Mini Lop: Alex Osland, Muscatine
Reserve Champion Mimi Lop: Alex Osland, Muscatine
Champion Mini Rex: Mary Broadfoot, Charlotte
Reserve Champion Mini Rex: Mary Broadfoot, Charlotte
Champion Polish: Mary Broadfoot, Charlotte
Reserve Champion Polish: Mary Broadfoot, Charlotte
Champion Rex: Mary Broadfoot, Charlotte
Reserve Champion Rex : Mary Broadfoot, Charlotte
Champion Other Registered Four Class : Elizabeth Hahn, Morning Sun
Reserve Champion Other Registered Four Class : Elizabeth Hahn, Morning Sun
FFA Photographers Win Awards in Iowa State Fair Competition
DES MOINES, IA (08/12/2013)(readMedia)-- Ribbons were awarded in the FFA Photography competition judged prior to the start of the 2013 Iowa State Fair.
Additional results follow:
Black & White/Toned
1) Ella Gehrke, Clive
2) Tayler Foster, Riverside
3) Tayler Foster, Riverside
4) Sydney Younge, Ventura
5) Kayleigh Koch, Hawkeye
Color
1) Tayler Foster, Riverside
2) McKenna Davenport, Adair
3) Molly Schmitt, Hawkeye
4) Maddison Stewart, Oskaloosa
5) Tayler Foster, Riverside
Animals/Birds/Wildlife
1) Alaina Martensen, Onslow
2) Dana Armstrong, Ottumwa
3) Taylor Beachy, Britt
4) Kelly Colehour, Anamosa
5) April Smith, Leon
Still Life Compositions
1) McKenna Davenport, Adair
2) Molly Schmitt, Hawkeye
3) Dylan Riedesel, DeWitt
4) Maddie Maurer, Wilton
5) Anthony Lappe, Griswold
Iowa Landscape
1) Rachel Wonderlich, Ollie
2) Hannah Fisher, Coggon
3) Heather Tauke, Greeley
4) Darcey Tjaden, Wyoming
5) Macey Wilke, Panora
Landscape Outside Iowa
1) Hannah Fisher, Coggon
2) Wes Young, Oakland
3) Kelley Glanz, Manchester
4) Anna Krug, Newhall
5) Heidi Fichter, Shenandoah
Plants
1) Rachel Phelan, Story City
2) Katie Orr, Elgin
3) Brett Roquet, Fremont
4) Tyler Steele, Keystone
5) Kelly Anderson, Britt
FFA
1) Easten Lovelace, Grand Mound
2) Amanda Crow, Lamont
3) Lauren Heilig, Lost Nation
4) Sierra Kaufman, Chelsea
5) Stacey Tjaden, Wyoming
Supervised Agricultural Experience
1) Tyler Sellner, Earlville
2) Eli Joslyn, Muscatine
3) Abigail Galm, Spencer
4) Kristin Mcconnaha, Moscow
5) Hannah Pagel, Sumner
Agricultural Photo Essay
1) Ella Gehrke, Clive
2) Randa Wall, Casey
3) Madison Hirl, Olin
4) Calise Hammes, Wilton
5) Kylee Silliman, Fremont
Contemporary/Creative
1) Jennessa Helm, Ayrshire
2) Dawne Schminke, Shellsburg
3) Wes Young, Oakland
4) Elizabeth Stock, Newton
5) Marshal Wilz, Eddyville
Theme Class
1) Hannah Fisher, Coggon
2) Easten Lovelace, Grand Mound
3) Parker Preul, Denison
4) Gabi Martens, Wyoming
5) Paige Shafer, Eddyville
State Advisor's Choice
1) Easten Lovelace, Grand Mound
State Executive Secretary/Treasurer's Choice
1) Macey Wilke, Panora
Best of Show
1) Ella Gehrke, Clive
2) Hannah Fisher, Coggon
Expertise Awarded in Weed Identification Contest at Iowa State Fair
Madelyn De Jong of Montezuma defended her first place title in the Youth category while Ed Ricks of Knoxville earned the blue ribbon in the General category. In the Professional category, Richard Pope of Sloan earned the blue ribbon.
Complete results below:
Youth
1) Madelyn DeJong, Montezuma
2) Henric Krause, Johnston
3) Brian Haden, Primghar
4) Matthew Canfield, Dunkerton
5) Samantha Urmie, Long Grove
General
1) Ed Ricks, Knoxville
2) Jim Andersen, Council Bluffs
3) Judy Ricks, Knoxville
4) Mark Jennings, Prairie City
5) Emily Ryherd, Haverhill
Professional
1) Rich Pope, Sloan
2) Rod Temeyer, Granger
3) David R. Tousain, Coon Rapids
4) Dawn Refsell, Wallingford
5) Dave Kraushaar, Hull, Ill.
"Nothing Compares" to the 2013 Iowa State Fair, August 8-18. The Fairgrounds are located at East 30th and East University Avenue, just 10 minutes east of downtown Des Moines, and are open 7 a.m. to 1 a.m. each day of the Fair. Exhibit hours may vary. For more information, call 800/545-FAIR or visit iowastatefair.org
* * *