DES MOINES, IA (03/09/2016)(readMedia)-- The Iowa State Fair and WHO News Radio 1040 are searching for nominations for the 2016 Way We Live Award to honor farm families that exemplify the unique values derived from hard work and a love for the ...

DES MOINES, IA (03/07/2016)(readMedia)-- Heart with special guests Joan Jett and the Blackhearts and Cheap Trick will be part of the 2016 Iowa State Fair Grandstand Concert Series presented by U.S. Cellular. Show details are as follows:

DES MOINES, IA (02/22/2016)(readMedia)-- Brett Eldredge will be part of the 2016 Iowa State Fair Grandstand Concert Series sponsored by U.S. Cellular. Show details are as follows:

Brett Eldredge at the Iowa State Fair Grandstand

...

DES MOINES, IA (02/15/2016)(readMedia)-- Jason Derulo will be part of the 2016 Iowa State Fair Grandstand Concert Series presented by U.S. Cellular. Show details are as follows:

Jason Derulo at the Iowa State Fair Grandstand

Sund...

DES MOINES, IA (02/01/2016)(readMedia)-- Jeff Dunham will be part of the 2016 Iowa State Fair Grandstand Concert Series presented by U.S. Cellular. Show details are as follows:

An Evening with Jeff Dunham at the Iowa State Fair Grandstan...

DES MOINES, IA (01/25/2016)(readMedia)-- Dierks Bentley is the first show announced for the 2016 Iowa State Fair Grandstand Concert Series sponsored by U.S. Cellular. Show details are as follows:

Dierks Bentley at the Iowa State Fair Gr...

DES MOINES, IA (01/22/2016)(readMedia)-- Be a part of the Iowa State Fair 2016 theme, "Nothing Compares to My State Fair," by decorating your very own State Fair logo. The 2016 Iowa State Fair will be showcasing a limited number of 3 ¼ foot ta...

DES MOINES, IA (12/17/2015)(readMedia)-- Two new members were elected to the Iowa State Fair Board of Directors and five were re-elected during the Iowa Association of Fairs Conference and Annual Meeting held December 11-13 in Des Moines. Delegates from six geographic State Fair Board districts elect two board members each for a total of 12 directors. All terms are staggered two-year terms.

Directors re-elected to serve two-year terms and their districts are: Bob Schlutz, Columbus Junction (southeast); C.W. Thomas, Guthrie Center (southwest); Randy Brown, Osceola (south central); Alan Brown, Hampton (north central); and, John Harms, Monticello (northeast).

Two new board members and their districts are: Darwin Gaudin, Primghar (northwest), elected to serve a 2 year term for former Board member, Bill Neubrand, who passed away this year. Tennie Carlson, Stratford (north central), elected for a 1 year term to complete the term of board member, James Romer, who moved out of state this year. Tennie joins a notable list of women who have served on the Iowa State Fair Board including most recently, Leona Ashman (south central) who served as president in the 90s and Jeannie Partlow (northwest) who served as treasurer and retired from the Board in 2010.

In 2016, Alan Brown will serve the Board as president, John Harms will serve as vice-president and Dave Hoffman will serve as treasurer.

Other Board members include : Paul Vaassen, Dubuque (northeast); Gary VanAernam, Exira (southwest); Jerry Parkin, Earlham (south central); and Gary McConnell, Bloomfield (southeast). Directors by office held are Governor Terry Branstad (represented by Lt. Governor Kim Reynolds), Secretary of Agriculture Bill Northey (represented by Michael Naig), and Iowa State University President Dr. Steven Leath (represented by Dr. John Lawrence).

###

Frequently ranked as one of the top events in the country, the Iowa State Fair is the single largest event in the state of Iowa and one of the oldest and largest agricultural and industrial expositions in the country. Annually attracting more than a million people from all over the world, the Iowa State Fair located at East 30th and East University, just 10 minutes from downtown Des Moines is Iowa's greatest celebration with a salute to the best in agriculture, industry, entertainment and achievement. For more information, visit www.iowastatefair.org.

Milking Shorthorns Impress Judges at Iowa State Fair

DES MOINES, IA (09/15/2015)(readMedia)-- Lazy M Farm of Stitzer, Wis. showed the Grand Champion and Reserve Grand Champion Females in the Milking Shorthorn Dairy Cattle show judged August 14 at the 2015 Iowa State Fair.

The Stitzer, Wis. farm also claimed the Champion Premier Exhibitor and Reserve Champion Premier Breeder honors.

Elron Farms of Lost Nation nabbed the Champion Premier Breeder and Reserve Champion Exhibitor honors.

The Premier Breeder Award is given to the competitor who earns the most points for animals bred and exhibited by the entrant or others during the day's show. The Premier Exhibitor Award is given to the exhibitor who accumulates the most points based upon the day's placings.

Additional results below (name, hometown and animal identification):

Spring Heifer Calf -- March 1 - May 31, 2015

1) Edgebrook Jerseys, Montour, Edgebrook Pirelli Lady's Pride, 3/16/2015, 840003129745751

2) Lazy M Farm, Stitzer, Wis., Lazy M Zues Layla EXP ET, 3/3/2015, 840003125829044

3) Cost Farms, Long Grove, Cost Peri Precious, 3/2/2015

4) Gibbs Holsteins, Epworth, Lazy-M Patriot, 3/3/2015, 840003125829047

5) Lazy M Farm, Stitzer, Wis., Lazy M Clancy Georgia, 3/11/2015, 840003125829059

6) Breezy Ridge Dairy, Epworth, Breezy Ridge Nitro Treasure, 3/23/2015, 68317959

7) Ridge View Farm, Lancaster, Mo., Lazy M RR Zeus Calico, 3/15/2015, 840003125829062

8) North Star Milking Shorthorns, Braham, Minn., North Stars Cherry Exp, 3/2/2015, 68317690

9) Cherrywood Farm, Ackley, Cherrywood EL Ronny Cyclone, 3/3/2015, 3014309059

10) Henkeseen Holsteins, Luana, Lazy M RR Zeus Brelynn, 3/18/2015, 840003125829073

11) Cherrywood Farm, Ackley, Cherrywood EL Ronny Lady, 3/5/2015, 3014309059

Winter Heifer Calf -- Dec. 1, 2014 - Feb. 28, 2015

1) Lazy M Farm, Stitzer, Wis., Lazy M Liriano Allegra EXP, 12/10/2014, 840003125828975

2) Ridge View Farm, Lancaster, Mo., Lazy M Mega Electro, 1/1/2015

3) Justamere Farm, Wayland, Gold Mine G CTie Desiree, 1/16/2015, 68317509

4) Breezy Ridge Dairy, Epworth, Breezy Ridge Nitro Sundaze Exp, 12/15/2014, 68317960

5) Lazy M Farm, Stitzer, Wis., Lazy M Patriot Jasmine ET, 12/2/2014, 840003125828944

6) Green Knoll Farms, McGregor, Cherrywood Maggie, 1/15/2015, Applied For

7) Henkeseen Holsteins, Luana, Henkeseen Zumba Rose Petal-EXP, 1/10/2015, 68317208

Fall Heifer Calf -- Sept. 1 - Nov. 30, 2014

1) Lazy M Farm, Stitzer, Wis., North Stars Penelope EXP ET, 9/3/2014, 840003125828909

2) Breezy Ridge Dairy, Epworth, Gold Mine S Sandy 233 Exp P, 9/14/2014, 68317059

3) North Star Milking Shorthorns, Braham, Minn., North Star Patriots Eva, 9/18/2014, 68316810

4) North Star Milking Shorthorns, Braham, Minn., North Stars Mars, 9/5/2014, 68316808

5) Elron Farms, Lost Nation, Elron Lariano Perfect EXP, 9/2/2014, Pending

Summer Yearling Heifer -- June 1 - Aug. 31, 2014

1) Cherrywood Farm, Ackley, Innisfail Lad Cherry Lady, 6/13/2014, 68316811

2) Lazy M Farm, Stitzer, Wis., Lazy M Get Me Some Of That ET, 6/3/2014, 840003012136637

3) Lazy M Farm, Stitzer, Wis., Lazy M Jekyll Zada, 7/25/2014, 840003012136692

4) Green Knoll Farms, McGregor, Po-Cop Mega Fire EXP, 6/9/2014, 68316602

5) Green Knoll Farms, McGregor, Elron PI Razzle, 6/4/2014, 68317427

6) North Star Milking Shorthorns, Braham, Minn., North Star Parties Pickles Exp, 6/3/2014, 68316806

7) Royal View Farm, Keosauqua, Royalview Abby Favorite Exp, 7/13/2014, 68317580

8) WoodCrest Farm, Strawberry Point, Woodcrest Adventure Riley, 6/1/2014, 68317365

9) Green Knoll Farms, McGregor, Innisfail MKO Stella Rosa EXP, 6/10/2014, 68317429

10) Mysha Herd, St. Anthony, Mysha Meredith Snowwhite, 6/3/2014

Spring Yearling Heifer -- March 1 - May 31, 2014

1) Mysha Herd, St. Anthony, Mysha Big Time Neveda, 3/8/2014, 68316742

2) North Star Milking Shorthorns, Braham, Minn., North Star Prestos Gem Exp, 3/1/2014, 68315403

3) Justamere Farm, Wayland, Justamere Brooke Exp, 5/21/2014, 68316584

4) WoodCrest Farm, Strawberry Point, Woodcrest Legend Surprise, 3/26/2014, 68315357

Winter Yearling Heifer -- Dec. 1, 2013 - Feb. 28, 2014

1) Lazy M Farm, Stitzer, Wis., Lazy M Liriano Ally EXP, 12/7/2013, 840003012136459

2) Justamere Farm, Wayland, Justamere Molly, 12/28/2013, 68315006

3) WoodCrest Farm, Strawberry Point, Woodcrest Legend Saffire, 12/7/2013, 68315358

Fall Yrlg. Heifer (not in milk) -- Sept. 1 - Nov. 30, 2013

1) Mysha Herd, St. Anthony, Mysha - WO McKinley, 9/3/2013, 68314448

2) Elron Farms, Lost Nation, Elron Lariano Peri EXP, 10/23/2013, 840003013670100

3) Cherrywood Farm, Ackley, Cherrwyood Nitro Lady, 9/6/2013, 68314499

4) WoodCrest Farm, Strawberry Point, Woodcrest Nitro Rose, 10/2/2013, 68314516

5) Green Knoll Farms, McGregor, Green Knoll SPK Pearl, 9/3/2013, 68315323

Junior Best Three Females

1) Lazy M Farm, Stitzer, Wis.

2) North Star Milking Shorthorns, Braham, Minn.

3) WoodCrest Farm, Strawberry Point

Junior Two Year Old Cow -- March 1 - Aug. 31, 2013

1) Gibbs Holsteins, Epworth, Gibbs Liriano Carper Exp ET, 6/3/2013, 68314801

2) North Star Milking Shorthorns, Braham, Minn., North Star Jacks Cocoa, 6/4/2013, 68314322

3) Elron Farms, Lost Nation, Elron Nitro Wow, 5/3/2013, 840003013670099

4) North Star Milking Shorthorns, Braham, Minn., North Stars Stella 142 EXP, 6/21/2013, 68314324

5) WoodCrest Farm, Strawberry Point, Woodcrest Adam Sassy P, 5/1/2013, 68314514

Senior Two Year Old Cow -- Sept. 1, 2012 - Feb. 28, 2013

1) Elron Farms, Lost Nation, Elron Willow ET, 9/10/2012, 68313624

2) Lazy M Farm, Stitzer, Wis., Lazy M Cyclone Dixie, 9/1/2012, 840003010357165

3) WoodCrest Farm, Strawberry Point, Rovin Kin Ruby Z Reserve, 12/1/2012, 68312481

4) North Star Milking Shorthorns, Braham, Minn., BubbleGum, 12/31/2012

5) Royal View Farm, Keosauqua, Mysha-WO-RLL nghty or nc Exp Et, 12/1/2012, 68312244

6) Byers Dairy Farm, Milo, Byers Turbo Sonya, 1/30/2013

7) Royal View Farm, Keosauqua, Mysha-WO-MH Liriado Exp Et, 9/3/2012, 68313024

Junior Three Year Old Cow -- March 1 - Aug. 31, 2012

1) Lazy M Farm, Stitzer, Wis., Innisfail - WO Mega Ladyluck ET, 6/12/2012, 840003010356945

2) Lazy M Farm, Stitzer, Wis., Lazy M Mega Arizona, 7/19/2012, 840003010357106

3) North Star Milking Shorthorns, Braham, Minn., North Stars Mega Jalapena, 4/10/2012, 68311604

4) Royal View Farm, Keosauqua, Mysha - WO - MH Lirianna Exp Et, 6/4/2012, 68311952

5) Green Knoll Farms, McGregor, Innisfail PR Lady 224, 3/12/2012, 68312297

Senior Three Year Old Cow -- Sept. 1, 2011 - Feb. 29, 2012

1) Elron Farms, Lost Nation, Elron Megadeth Waveland EXP-ET, 9/5/2011, 68311081

2) North Star Milking Shorthorns, Braham, Minn., North Stars Jewlery, 11/22/2011, 68309791

3) Elron Farms, Lost Nation, Elron Megadeth Wind EXP ET, 12/8/2011, 68311082

4) Innisfail Farm, Auburn, Calif., Innisfail Pr Lady 204 Exp, 1/15/2012, 68311089

5) Royal View Farm, Keosauqua, Edgebrook Lir Lady 2 Exp Et, 12/19/2011, 68310722

6) Elron Farms, Lost Nation, Elron Megadeth Wrigley EXP, 9/5/2011, 68311080

Cow Four Years Old -- Sept. 1, 2010 - Aug. 31, 2011

1) Lazy M Farm, Stitzer, Wis., Michaels Lothario Ginger, 12/2/2010, 68308545

2) Green Knoll Farms, McGregor

3) Royal View Farm, Keosauqua, RoyalView OT Scarlet Ohara, 3/1/2011, 68308382

Cow Five Years Old -- Sept. 1, 2009 - Aug. 31, 2010

1) Lazy M Farm, Stitzer, Wis., Michaels Liriano Damoose EXP, 7/2/2010, 68307265

2) Elron Farms, Lost Nation, Elron Kings Winnie ET, 3/2/2010, 68306317

Aged Cow -- Before Sept. 1, 2009

1) Byers Dairy Farm, Milo, Innisfail St Lady 859 Exp, 9/2/2008, 68303582

2) Byers Dairy Farm, Milo, Innisfail Jo Emily 7042 Exp, 6/5/2007, 468166

3) Byers Dairy Farm, Milo, Innisfail Jo Lady 821, 4/16/2008, 68301259

4) Royal View Farm, Keosauqua, Mysha CD Raspberry, 6/30/2009, 68304718

5) Justamere Farm, Wayland, Justamere Susan, 6/10/2008, 68302023

6) Cherrywood Farm, Ackley, Easter Brook Bombay Marian, 1/19/2009, 68302950

Best Three Head

1) Lazy M Farm, Stitzer, Wis.

2) Elron Farms, Lost Nation

3) North Star Milking Shorthorns, Braham, Minn.

4) Justamere Farm, Wayland

5) WoodCrest Farm, Strawberry Point

Best Four Head

1) Lazy M Farm, Stitzer, Wis.

2) Elron Farms, Lost Nation

3) Byers Dairy Farm, Milo

4) Royal View Farm, Keosauqua

5) Justamere Farm, Wayland

6) WoodCrest Farm, Strawberry Point

Junior Champion Female & Reserve

Champion) Lazy M Farm, Stitzer, Wis., 442

Reserve) Lazy M Farm, Stitzer, Wis., 420

Honorable Mention) Mysha Herd, St. Anthony, 470

Intermediate Champion Female & Reserve

Champion) Lazy M Farm, Stitzer, Wis., Innisfail - WO Mega Ladyluck ET

Reserve) Elron Farms, Lost Nation, Elron Megadeth Waveland EXP - ET

Honorable Mention) Lazy M Farm, Stitzer, Wis., Lazy M Mega Arizona

Senior Champion Female & Reserve

Champion) Lazy M Farm, Stitzer, Wis., Michaels Liriano Damoose EXP

Reserve) Byers Dairy Farm, Milo, Innisfail Jo Emily 7042 Exp

Honorable Mention) Byers Dairy Farm, Milo, Innisfail St Lady 859 Exp

Grand Champion Female & Reserve

Grand) Lazy M Farm, Stitzer, Wis., Innisfail - WO Mega Ladyluck ET

Res. Grand) Lazy M Farm, Stitzer, Wis., Michaels Liriano Damoose EXP

Honorable Mention) Elron Farms, Lost Nation, Elron Megadeth Waveland EXP- ET

# # #

Everly Farm Sweeps Iowa State Fair Baby Doll Sheep Show

DES MOINES, IA (09/15/2015)(readMedia)-- Schoelermans Babydoll House of Everly took top honors in the Baby Doll Sheep show judged August 20 at the 2015 Iowa State Fair. The farm was awarded the Champion and Reserve Champion Ram and Champion and Reserve Champion Ewe banners along with first place in the Premier Exhibitor contest.

Grammas Babydolls of Clark, S.D. took second place in the Premier Exhibitor contest and Michelle Harland of Nevada took third.

Additional results below (name, hometown and animal identification):

Yearling Ram

1) Michelle Harland, Nevada, Top Of The Town Downs 1405, 2/14/2014, 13254

2) Sheepfields Babydoll Southdowns, Wellsville, Kan., Sheepfields 635 Astro, 4/8/2014, 13115

Color Yearling Ram

1) Schoelerman's Babydoll House, Everly, Schoelerman 17 Hershey, 3/1/2014, 13162

2) Schoelerman's Babydoll House, Everly, Schoelerman 16 Cookie, 2/20/2014, 13161

3) Grammas Babydolls, Clark, S.D., Fuller 2501 RR, 3/25/2014, 13230

Fall Ram Lamb

1) Grammas Babydolls, Clark, S.D., Fuller 2720 RR, 12/30/2014, 14012

February Ram Lamb

1) Michelle Harland, Nevada, Top Of The Town Downs 1510, 2/22/2015, 14020

Color Ram Lamb -- All Ages

1) Schoelerman's Babydoll House, Everly, Schoelerman 1528, 2/20/2015, 13914

2) Grammas Babydolls, Clark, S.D., Fuller 2684, 2/2/2015, 13935

3) Grammas Babydolls, Clark, S.D., Fuller 2668, 1/1/2015, 13935

4) Schoelerman's Babydoll House, Everly, Schoelerman 1525, 2/15/2015

Pair of Ram Lambs

1) Grammas Babydolls, Clark, S.D.

2) Schoelerman's Babydoll House, Everly

Yearling Ewe

1) Schoelerman's Babydoll House, Everly, Schoelerman 14 Snowflake, 1/28/2014, 13159

2) Schoelerman's Babydoll House, Everly, Schoelerman 15 Cream, 2/20/2014, 13160

3) Michelle Harland, Nevada, Top Of The Town Downs 1408, 2/23/2014, 13256

4) Michelle Harland, Nevada, Top Of The Town Downs 1410, 2/28/2014, 13257

5) Sheepfields Babydoll Southdowns, Wellsville, Kan., Sheepfields 601 Stan, 4/8/2014, 13116

Color Yearling Ewe

1) Grammas Babydolls, Clark, S.D., Fuller 2415, 1/30/2014, 12938

2) Grammas Babydolls, Clark, S.D., Fuller 2414, 1/30/2014, 12937

3) Michelle Harland, Nevada, Top Of The Town Downs 1402, 2/15/2014, 13259

Pair of Yearling Ewes

1) Schoelerman's Babydoll House, Everly

2) Grammas Babydolls, Clark, S.D.

3) Michelle Harland, Nevada

January Ewe Lamb

1) Grammas Babydolls, Clark, S.D., Fuller 2690, 1/31/2015, 13746

February Ewe Lamb

1) Schoelerman's Babydoll House, Everly, Schoelerman 1529, 2/21/2015

2) Schoelerman's Babydoll House, Everly, Schoelerman 1526 Honey, 2/19/2015

3) Michelle Harland, Nevada, Top Of The Town Downs 1502, 2/17/2015, 14017

4) Michelle Harland, Nevada, Top Of The Town Downs 1506, 2/21/2015, 14018

March & After Ewe Lamb

1) Schoelerman's Babydoll House, Everly, Schoelerman 1546, 3/1/2015

2) Sheepfields Babydoll Southdowns, Wellsville, Kan., Sheepfields 682 Fleecia, 3/7/2015, 14037

3) Michelle Harland, Nevada, Top Of The Town Downs 1509, 3/1/2015, 14019

4) Sheepfields Babydoll Southdowns, Wellsville, Kan., Sheepfields 681 Pandona, 3/12/2015, 14038

Color Ewe Lamb -- All Ages

1) Schoelerman's Babydoll House, Everly, Schoelerman 1523 Sweetheart, 2/14/2015

2) Grammas Babydolls, Clark, S.D., Fuller 2722, 12/30/2014, 14013

3) Schoelerman's Babydoll House, Everly, Schoelerman 1527 Ginger, 2/19/2015, 13916

4) Grammas Babydolls, Clark, S.D., Fuller 2747, 3/11/2015, 13946

Pair of Ewe Lambs

1) Schoelerman's Babydoll House, Everly

2) Grammas Babydolls, Clark, S.D.

3) Michelle Harland, Nevada

Pair of Lambs

1) Schoelerman's Babydoll House, Everly

2) Grammas Babydolls, Clark, S.D.

3) Michelle Harland, Nevada

Young Flock

1) Schoelerman's Babydoll House, Everly

2) Grammas Babydolls, Clark, S.D.

3) Michelle Harland, Nevada

Flock

1) Schoelerman's Babydoll House, Everly

2) Grammas Babydolls, Clark, S.D.

3) Michelle Harland, Nevada

 

# # #

Iowans Win Top Honors in State Fair Shorthorn Cattle Show

DES MOINES, IA (09/15/2015)(readMedia)-- Rosemary Thompson of Gilman exhibited both the Grand Champion Bull and the Champion Iowa Bull in the Shorthorn Cattle Show judged August 22 at the 2015 Iowa State Fair.

Braden Gabrielson of Belmond took home the Grand Champion Female and Champion Iowa Female Banners.

Landon Bolin of Dunlap exhibited the Reserve Champion Female and Mitchell Family Shorthorns of Waverly earned the Reserve Champion Bull banner.

Studer Shorthorns of Creston earned the Premier Breeder and Premier Exhibitor awards.

Complete results below (names, hometowns, animal identification):

SHORTHORN

Shorthorn Plus Female -- After Sept. 1, 2013

1) Amanda Peterson, Hampton, SYMN Sadie, 5/6/2015

Shorthorn Plus Female -- After Sept. 1,2013

1) Berg Shorthorns, Osage, P Bergs Pams Plus 3127, 4/15/2015

2) Fusion Cattle, Metamora, Ill., FUZN Tiana 511, 4/28/2015

3) Fusion Cattle, Metamora, Ill., FUZN Miss Mojo 512, 4/16/2015

4) Delanie Erwin, New Virginia, PAHA Miss Elsa, 4/2/2015

Shorthorn Plus Female -- After Sept. 1, 2013

1) Studer Shorthorns, Creston, DSF Party Gal 102C, 3/2/2015, ar4219726

2) 6B Farms, Parkersburg, 6B Black Nan, 3/25/2015, pending

3) Mallory Bakley, Osceola, JDJ's Gin, 3/5/2015, *xAR63259

Shorthorn Plus Female -- After Sept. 1, 2013

1) Studer Shorthorns, Creston, DSF Sasha, 2/25/2015, AR63255

2) 6B Farms, Parkersburg, 6B Miss Jet, 2/23/2015, Pending

Shorthorn Plus Female -- After Sept. 1, 2013

1) Clark Farms Shorthorn, Pleasantville, K-Kim Mona Lisa 102B, 9/22/2014, AR62899

Shorthorn Plus Female -- After Sept. 1, 2013

1) Sara Sullivan, Dunlap, Sull Red Knight Magic, 6/11/2014, AR62876

2) Avery Bennett, Richland, WJMW SAPPHIRE MIRAGE ET, 5/27/2014, *xAR62338

Shorthorn Plus Female -- After Sept. 1, 2013

1) Abi Henderson, Ogden, Generally Fancee, 2/14/2014, *xAR60740

2) Jaylee Happe, Cherokee, UDE EVA 139 ET, 4/12/2014, *xAR62458

3) Macy Adamson, Creston, DSF SASHA 21B, 2/2/2014, AR60232

4) Ryan Thompson, Gilman, CYT Priscilla 402B, 2/27/2014, AR61109

Shorthorn Plus Female -- After Sept. 1, 2013

1) Sara Sullivan, Dunlap, Sull Might Tamale 4104, 1/24/2014, AR61279

Late Spring Heifer Calf -- After May 1, 2015

1) Loyd Shorthorn Cattle, New London, Loyds Jasmine 0915, 5/1/2015, 4220286

2) Long Family Shorthorns, Vinton, MTS REVIVAL 101C, 5/11/2015, 4219603

Early Spring Heifer Calf -- March 1 - April 30, 2015

1) Berg Shorthorns, Osage, P Bergs Bootycall, 4/25/2015, Pending

2) Rachel Puckett, Goose Lake, PP Lucky Sunshine, 4/26/2015, 4219228

3) Loyd Shorthorn Cattle, New London, Loyds Sophia 0715, 4/22/2015, 4220287

Early Spring Heifer Calf -- March 1 - April 30, 2015

1) Berg Shorthorns, Osage, P Bergs Strawberry 15, 4/10/2015, Pending

2) Rachel Puckett, Goose Lake, RP Sol 4R15, 4/14/2015, 4219091

3) Evergreen Corner Shorthorns, Chariton, WAB Lucy, 4/4/2015, X4217623

4) Long Family Shorthorns, Vinton, JLS Queen Starlight, 4/12/2015, 4219697

5) Long Family Shorthorns, Vinton, JLS Pride Minnie, 4/9/2015, 4219161

Early Spring Heifer Calf -- March 1 - April 30, 2015

1) Gilman Shorthorns, Stuart, Gilman's Sweet Lady 545 ET, 3/17/2015, *4218999

2) Studer Shorthorns, Creston, DSF Minnie Pearl 51C, 3/15/2015, 4218148

3) Evergreen Corner Shorthorns, Chariton, WAB Patty, 3/17/2015, X4217622

Early Spring Heifer Calf -- March 1 - April 30, 2015

1) Studer Shorthorns, Creston, DSF Maple 48C, 3/10/2015, 4218752

Junior Heifer Calf -- Jan. 1 - Feb. 28, 2015

1) Berg Stock and Grain Farms, Osage, Bergs Rosy Pride ET, 2/16/2015, x4217470

2) Gilman Shorthorns, Stuart, Gilman's Vintage 510C, 2/18/2015, *X4218637

3) Haywood Cattle Co., Union, SLH ROAN RUBY 2015, 2/8/2015, X4218238

4) Brenda Cousins, Blairsburg, BRC Eli's Velvet Lady, 2/28/2015, x4219615

Junior Heifer Calf -- Jan. 1 - Feb. 28, 2015

1) Berg Stock and Grain Farms, Osage, Bergs Ruby Pride et, 1/29/2015, x4217469

2) Gilman Shorthorns, Stuart, Gilman's Fool 503C, 1/26/2015, *X4218843

3) Carter Barkema, Alexander, BARK DAMALI 1501, 1/17/2015, CM629080

4) Studer Shorthorns, Creston, DSF Country Dancer 8C, 1/17/2015, 4218121

5) Studer Shorthorns, Creston, DSF Queen 9C, 1/19/2015, 4218122

6) Gilman Shorthorns, Stuart, Gilman's Party Doll, 1/22/2015, *X4218634

Junior Heifer Calf -- Jan. 1 - Feb. 28, 2015

1) Mitchell Family Shorthorns, Waverly, DRM Sweet Deception 502, 1/7/2015, 4217427

2) Studer Shorthorns, Creston, DSF Cinerella 6C, 1/16/2015, 4218119

3) Bates Shorthorns, Mount Pleasant, TB Angelique 5903, 1/3/2015, 4219326

4) Haywood Cattle Co., Union, SLH COUNTRY GRIL 1501, 1/14/2015, X4218239

Winter Heifer Calf -- Nov. 1 - Dec. 31, 2014

1) Sara Sullivan, Dunlap, Sull Roses at Knight, 11/9/2014, 4217071

2) Wasinger Cattle Company, Winnebago, Minn., DVW Zena's Journey 1214, 12/1/2014, 4217577

3) Long Family Shorthorns, Vinton, MTS BEAUTY 54B, 11/10/2014, 4219602

Senior Heifer Calf -- Sept. 1 - Oct. 31, 2014

1) Dalton Shanks, Colfax, CYT Destiny's Best 4205 ET, 10/21/2014, 4215898

2) Mitchell Family Shorthorns, Waverly, CYT Great Revival 4204 ET, 10/3/2014, 4217262

3) Reanna Obrecht, Harlan, O-Dale Cumberland 281, 10/25/2014, X4216978

4) Haywood Cattle Co., Union, SLH BJ'S ROAN BEAUTY 1416, 10/15/2014, X4214006

Senior Heifer Calf -- Sept. 1 - Oct. 31, 2014

1) Schrag Shorthorns, Marion, S.D., SS Chasing Dreams 4210, 9/18/2014, 4217511

Summer Yearling Female -- July 1 - Aug. 31, 2014

1) Rose Cattle, Amboy, Minn., DSF Beauty 114B, 7/3/2014, 4214349

2) Herman's Flatland Shorthorns, Osage, Flatlands Special Egg, 7/19/2014, x

3) Herman's Flatland Shorthorns, Osage, Flatlands Beacons Light, 9/29/2014, x

Late Spring Yearling Female -- May 1 - June 30, 2014

1) Delanie Erwin, New Virginia, SS Carmele 4102, 6/4/2014, *x4211835

2) Chanda Sunderman, College Springs, BMTS Velvet 147B, 6/5/2014, X4214757

Late Spring Yearling Female -- May 1 - June 30, 2014

1) Kane Adgerter, Marion, S.D., SS Myrtle Bo Monday, 5/1/2014, 4211826

2) Rolling Hills Cattle, Blakesburg, MCF Miss Uncle 4-2NB, 5/4/2014, *s4215391

3) Taylor Hofstatter, lowpoint, Ill., FUZN Layla 420, 5/2/2014, x4212620

4) Herman's Flatland Shorthorns, Osage, Flantlands, 5/11/2014, x

5) Evergreen Corner Shorthorns, Chariton, WAB Crimson, 5/18/2014, X4208795

Early Spring Yearling Female -- March 1 - April 30, 2014

1) Bradan Gabrielson, Belmond, CYT Jane Flower 41117 ET, 4/25/2014, 4210116

2) Trent Hofstatter, low point, Ill., FUZN Augusta's Ruby 421, 4/14/2014, x4212613

3) Loyd Shorthorn Cattle, New London, Loyds Phoebe Too 0414, 4/11/2014, *X4210104

4) Ryleigh Obrecht, Harlan, Sull Crystel's Scarlet ET, 4/4/2014, 4213951

5) Briar Klaver, Woolstock, SULL Cherri Jubilee, 4/16/2014, X4211409

6) C&M Shorthorns, Letts, MB Thors Maxine 432, 4/19/2014, X4214356

Early Spring Yearling Female -- March 1 - April 30, 2014

1) Sara Sullivan, Dunlap, Sull Co's Martha 4101, 3/5/2014, 4211929

2) Mollie McCulloh, DeWitt, AVG Roset 114, 3/31/2014, X4215461

3) Schrag Shorthorns, Marion, S.D., SS Myrtle Bo Marie, 3/12/2014, 4211829

4) Whitney Reever, Glidden, Gilman's Sweet Lady 412B ET, 3/2/2014, X4210192f

5) C&M Shorthorns, Letts, DSC Demand Luck, 3/17/2014, X4213938

6) Evergreen Corner Shorthorns, Chariton, WAB Emily, 3/4/2014, *X4208792

Junior Yearling Female -- Jan. 1 - Feb. 28, 2014

1) Amelia Schantz, Winnebago, Minn., DVW Rose Bud 234, 2/3/2014, 4208927

2) Parker Fitzpatrick, Churdan, SLH BJ's Country Girl, 2/7/2014, X4208482

Junior Yearling Female -- Jan. 1 - Feb. 28, 2014

1) Landon Bolin, Dunlap, SULL Rose Mary's Way ET, 1/6/2014, *x4211424

2) Mitchell Family Shorthorns, Waverly, DRM Sweet Beauty 402 ET, 1/9/2014, 4206606

3) Brooke Puckett, Goose Lake, SULL Crystal's Lucy Lu ET, 1/4/2014, *x4211923

Senior Yearling Female -- Sept. 1 - Dec. 31, 2013

1) Kara Gillespie, Nodaway, Elmo's Nellie Belly, 12/16/2013, 4214176

2) Alysa Hofstatter, Low Point, Ill., RFC Margies Jessica 225, 12/25/2013, x4205356

Cow/Calf

1) Gilman Shorthorns, Stuart, Gilman's Party Doll 301A/ Calf DOB: 1/22/15, 1/16/2013, *X4196387

2) Symens Shorthorns, Hampton, FUZN Pioneer Queen 231/CALVES DOB: 5/28/15, 5/23/2012, 5/23/12

3) Long Family Shorthorns, Vinton, JLS VENTURES STARLIGHT(WITH CALF 04/12/2015), 2/18/2013, 4198020

4) Brenda Cousins, Blairsburg, BRC Eli's Lil Lady/ CALF DOB 2/28/15, 2/4/2012, *X4187632

Cow/Calf

1) Evergreen Corner Shorthorns, Chariton, DSF Flossie, 2/23/2010, x4163929

2) Evergreen Corner Shorthorns, Chariton, MTS Roseleaf/Calf DOB: 3/17/15, 3/11/2010, X4165319

3) Long Family Shorthorns, Vinton, SS REVIVAL 101 ET(WITH CALF 05/11/2015), 1/4/2011, 4180224

Group of Two Females

1) Berg Stock and Grain Farms, Osage

2) Mitchell Family Shorthorns, Waverly

3) Gilman Shorthorns, Stuart

4) Studer Shorthorns, Creston

5) Studer Shorthorns, Creston

6) Berg Shorthorns, Osage

7) Gilman Shorthorns, Stuart

8) Evergreen Corner Shorthorns, Chariton

9) Evergreen Corner Shorthorns, Chariton

Shorthorn Plus Bull -- After January 1, 2013

1) JVM Cattle Company, Pella, JVM Monster 575C, 5/7/2015, pending

Shorthorn Plus Bull -- After January 1, 2013

1) Long Family Shorthorns, Vinton, JLS LITTLE JAKE, 3/21/2015, AR63488

Shorthorn Plus Bull -- After January 1, 2013

1) Studer Shorthorns, Creston, Studers Combo, 1/19/2015, AR63374

2) Bates Shorthorns, Mount Pleasant, TB Sam Starr 5352, 2/16/2015, ar63515

Shorthorn Plus Bull -- After January 1, 2013

1) Clark Farms Shorthorn, Pleasantville, K-Kim Absolute 105B, 9/25/2014, AR63429

Late Spring Bull Calf -- After May 1, 2015

1) Long Family Shorthorns, Vinton, MTS REVIVAL 35, 5/3/2015, 4219610

Early Spring Bull Calf -- March 1 - April 30, 2015

1) Berg Stock and Grain Farms, Osage, Bergs Kristoff, 3/20/2015, pending

Junior Bull Calf -- Jan. 1 - Feb. 28, 2015

1) Studer Shorthorns, Creston, Studer's Crunch Time, 2/1/2015, A218709

2) Studer Shorthorns, Creston, Studer's chauffeur 29C, 2/10/2015, 4218714

3) Loyd Shorthorn Cattle, New London, Loyds Avenser Too, 2/25/2015, 4220285

Junior Bull Calf -- Jan. 1 - Feb. 28, 2015

1) Rosemary Thompson, Gilman, GCS Prince Charming, 1/16/2015, 4217758

2) Mitchell Family Shorthorns, Waverly, Mitch's Water Boy 503, 1/17/2015, 4218949

3) Studer Shorthorns, Creston, Studer's CY, 1/28/2015, 4218708

4) Gilman Shorthorns, Stuart, Gilman's Abundant 502C, 1/25/2015, *X4218844

Winter Bull Calf -- Nov. 1 - Dec. 31, 2014

1) 6B Farms, Parkersburg, Oakview Abilene 433P, 11/13/2014, x4217865

2) Herman's Flatland Shorthorns, Osage, Flatlands Jackpot, 11/9/2014, x

3) 6B Farms, Parkersburg, JA Ruff Neck HL 4241, 11/6/2014, x4215660

4) Herman's Flatland Shorthorns, Osage, Flatlands Red Truth, 11/17/2014, x

Senior Bull Calf -- Sept. 1 - Oct. 31, 2014

1) Berg Stock and Grain Farms, Osage, Bergs Olaf, 9/7/2014, x4217110

2) O-Dale Farms, Harlan, O-Dale Profit, 10/29/2014, *s4216976

3) Clark Farms Shorthorn, Pleasantville, CFS Ogallala, 10/21/2014, 4219923

Early Spring Yearling Bull -- March 1 - April 30, 2014

1) Studer Shorthorns, Creston, Studers Public Notice 56B, 3/15/2015, 4207891

Group of Two Bulls

1) Studer Shorthorns, Creston

2) Berg Stock and Grain Farms, Osage

3) Studer Shorthorns, Creston

4) Herman's Flatland Shorthorns, Osage

Super Cow Class

1) Berg Shorthorns, Osage

2) Studer Shorthorns, Creston

3) Gilman Shorthorns, Stuart

4) Mitchell Family Shorthorns, Waverly

5) Evergreen Corner Shorthorns, Chariton

Best Six Head

1) Berg Stock and Grain Farms, Osage

2) Studer Shorthorns, Creston

3) Gilman Shorthorns, Stuart

4) Evergreen Corner Shorthorns, Chariton

Champion & Reserve Shorthorn Plus Female

Champion) Sara Sullivan, Dunlap, Sull Might Tamale 4104

Reserve) Sara Sullivan, Dunlap, Sull Red Night Magic

Champion & Reserve Spring Heifer Calf

Champion) Berg Shorthorns, Osage, P Bergs Bootycall

Reserve) Gilman Shorthorns, Stuart, Gilmans Sweet Lady 545 ET

Champion & Reserve Junior Heifer Calf

Champion) Berg Stock and Grain Farms, Osage, Bergs Ruby Pride ET

Reserve) Berg Stock and Grain Farms, Osage, Bergs Rosy Pride ET

Champion & Reserve Senior Heifer Calf

Champion) Sara Sullivan, Dunlap, Sull Roses at Knight

Reserve) Schrag Shorthorns, Marion, S.D., SS Chasing Dreams 4210

Champion & Reserve Intermediate Female

Champion) Kane Adgerter, Marion, S.D., SS Myrtle Bo Monday

Reserve) Rolling Hills Miniature Herefords, Blakesburg, MCF Miss Uncle 4-2NB

Champion & Reserve Junior Female

Champion) Bradan Gabrielson, Belmond, CYT Jane Flower 41117 ET

Reserve) Sara Sullivan, Dunlap

Champion & Reserve Senior Female

Champion) Landon Bolin, Dunlap, Sull Rose Marys Way ET

Reserve) Mitchell Family Shorthorns, Waverly, DRM Sweet Beauty 402 ET

Champion & Reserve Cow/Calf

Champion) Gilman Shorthorns, Stuart, Gilmans Party Doll 301A w/ calf 1/22/15

Reserve) Evergreen Corner Shorthorns, Chariton, DSF Flossie

Champion & Reserve Shorthorn Plus Bull

Champion) Clark Farms Shorthorn, Pleasantville, K-Kim Absolute 105B

Reserve) JVM Cattle Company, Pella, JVM Monster 575C

Champion & Reserve Junior Bull Calf

Champion) Rosemary Thompson, Gilman, GCS Prince Charming

Reserve) Mitchell Family Shorthorns, Waverly

Champion & Reserve Senior Bull Calf

Champion) Berg Stock and Grain Farms, Osage, Bergs Olaf

Reserve) 6B Farms, Parkersburg, Oakview Abiline 433P

Champion & Reserve Junior Bull

Champion) Studer Shorthorns, Creston, Studers Public Notice 56B

Premier Breeder

1) Studer Shorthorns, Creston

Premier Exhibitor

1) Studer Shorthorns, Creston

Champion & Reserve Spring Bull Calf

Champion) Berg Stock and Grain Farms, Osage, Bergs Kristoff

Reserve) Long Family Shorthorns, Vinton, MTS REVIVAL 35

# # #

FFA Meat Goats Impress Judges at Iowa State Fair

DES MOINES, IA (09/15/2015)(readMedia)-- Iowa FFA members showed their prized goats in the FFA Meat Goat show judged August 20 at the 2015 Iowa State Fair.

Complete results below:

Champion Market Goat: Kolton Malone, Winfield

Reserve Champion Market Goat: Chance Deppe, Bellevue

Champion Does: Gavin Meyer, Wilton

Reserve Champion Does: Kaylin Burr, Lone Tree

Champion Buck: Jason Miller, Bloomfield

Reserve Champion Buck: Riley Brown, Corydon

The Grand and Reserve Champion Market Goats, along with 14 other livestock champions, were auctioned in the prestigious Sale of Champions on Saturday, August 22. The event was sponsored by the Iowa Foundation for Agricultural Advancement, a non-profit organization established to encourage the pursuit of agriculture-related careers by Iowa's youth.

# # #

Top 4-H Horses Compete at Iowa State Fair

DES MOINES, IA (09/15/2015)(readMedia)-- 4-H members from across the state competed in the 4-H Horse and Pony competition judged August 13 at the 2015 Iowa State Fair.

Complete results below:

Champion English Walk/Trot (Grades 5-8): Grace Strief, Cascade

Reserve Champion English Walk/Trot (Grade 5-8): Jordan Rydl, Boone

Champion English Walk/Trot (Grades 9-12): Kirsten Snyder, Grimes

Reserve Champion English Walk/Trot (Grades 9-12): Calista Carr, Epworth

Champion Junior Hunter Under Saddle: Grace Strief, Cascade

Reserve Champion Junior Hunter Under Saddle: Grace Christensen, Audubon

Champion Senior Hunter Under Saddle: Jalyn Brownell, Westgate

Reserve Champion Senior Hunter Under Saddle: Calista Carr, Epworth

Champion Junior Hunt Seat Equitation: Grace Christensen, Audubon

Reserve Champion Junior Hunt Seat Equitation: Nicole Hintz, Carlisle

Champion Hunt Seat Equitation Sr.: Audrey Lester, Solon

Champion Junior Western Horsemanship: Makenna Pidgeon, New London

Reserve Champion Junior Western Horsemanship: Madison Strief, Cascade

Champion Senior Western Horsemanship: Cheyanne Hunt, Wapello

Reserve Champion Senior Western Horsemanship: Jennie Greene, Crawfordsville

Champion Miniature Horse Halter: Katlyn Kreutz, Wellman

Reserve Champion Miniature Horse Halter: Austin Stalder, Washington

Champion Halter Mare: Mallory Fisher, Marshalltown

Reserve Champion Halter Mare: Kourtney Condon, Barnum

Champion Halter Gelding: Stetson Spees, Fairfield

Reserve Champion Halter Gelding: Madison Burke, Dewitt

Champion Halter Pony: Bailey Bailey Godwin, Grand Junction

Reserve Champion Halter Pony: Julia Deppe, Waverly

Champion Junior Ranch Horse Western Pleasure: Josiah Cole, Altoona

Reserve Champion Junior Ranch Horse Western Pleasure: Carley Kintzle, Epworth

Champion Senior Ranch Horse Western Pleasure: Calyx TenHaken, Joice

Reserve Champion Senior Ranch Horse Western Pleasure: Maggie Dale, Lisbon

Champion Pole Bending: Bailey Ard, Sioux City

Reserve Champion Pole Bending: Tristan Travis, Creston

Champion Barrel Racing: Caitlyn Clair, Carlisle

Reserve Champion Barrel Racing: Morgan Buxton

Champion Flag Racing: Jacey Goodale, Rudd

Reserve Champion Flag Racing: Taciana Bilek, Clinton

Champion 2/3 Year Old Wester n Pleasure: Zena Davis, Denison

Reserve Champion 2/3 Year Old Western Pleasure: Abby DeWitt, Asbury

Champion Miniature Horse In-Hand Trail: Georgia Nisly, Kalona

Reserve Champion Miniature Horse In-Hand Trail: Hannah Borst, Adel

Champion Pony Pleasure: Gabrielle Marty, Solon

Reserve Champion Pony Pleasure: Ashley Reuman-Ball, Hills

# # #

Ribbons Awarded at Iowa State Fair Draft Pony Show

DES MOINES, IA (09/15/2015)(readMedia)-- Draft ponies earned honors during the show judged August 20 through 22 at the 2015 Iowa State Fair.

Complete results below:

Draft Pony Ladies Cart -- 48" & Under

1) Wolf Farm, Farnhamville

2) Wolf Farm, Farnhamville

3) Doug Anderson, Eldridge

4) Crystal Creek Farm, Prole

5) Kim Hols, Runnells

Draft Pony Cart -- 45"- 48"

1) Doug Anderson, Eldridge

2) Wolf Farm, Farnhamville

3) Wolf Farm, Farnhamville

4) Crystal Creek Farm, Prole

Draft Pony Team -- 38"- 45"

1) Doug Anderson, Eldridge

Draft Pony Team -- 45"- 48"

1) Wolf Farm, Farnhamville

2) Doug Anderson, Eldridge

Draft Pony Unicorn Hitch -- 48" & Under

1) Doug Anderson, Eldridge

2) Wolf Farm, Farnhamville

Four Draft Pony Hitch -- 48" & Under

1) Doug Anderson, Eldridge

2) Wolf Farm, Farnhamville

Six Draft Pony Hitch -- 48" & Under

1) Wolf Farm, Farnhamville

Draft Pony Youth Cart -- Driver 10 & Under

1) Kim Hols, Runnells

2) Kim Hols, Runnells

Draft Pony Youth Cart -- Driver 11-18 Years

1) Crystal Creek Farm, Prole

2) Kim Hols, Runnells

Draft Pony Youth Team -- Driver 18 & Under

1) Doug Anderson, Eldridge

Draft Pony Halter - Mare

1) Kim Hols, Runnells

Draft Pony Halter - Gelding

1) Doug Anderson, Eldridge

2) Doug Anderson, Eldridge

3) Wolf Farm, Farnhamville

4) Wolf Farm, Farnhamville

# # #

Honors Awarded in English Society Horse Show at Iowa State Fair

DES MOINES, IA (09/15/2015)(readMedia)-- The English Society Horse Show took place August 18 through 20 in the Richard O. Jacobson Exhibition Center at the 2015 Iowa State Fair.

Complete results below:

Five-Gaited Open

1) Judy Gauger, Marengo

Five-Gaited Iowa Owned

1) Judy Gauger, Marengo

Five-Gaited Stake

1) Judy Gauger, Marengo

Three-Gaited Open

1) Green Wood Stables, Indianola

Three-Gaited Iowa Owned

1) Clif Paulsen, Cedar Falls

2) Green Wood Stables, Indianola

Three-Gaited Stake

1) Clif Paulsen, Cedar Falls

2) Green Wood Stables, Indianola

Three-Gaited Pleasure -- 17 & Under

1) Jennifer DeRoos, Urbandale

2) Renae Van Zomeren, Leighton

3) Clif Paulsen, Cedar Falls

4) Green Wood Stables, Ankeny

Three-Gaited Pleasure -- 18 & Over

1) Gretchen Stanislav, Granger

2) Delaney Morris, Norwalk

Three-Gaited Pleasure Stake

1) Renae Van Zomeren, Leighton

2) Jennifer DeRoos, Urbandale

3) Gretchen Stanislav, Granger

4) Clif Paulsen, Cedar Falls

Pleasure Model

1) Kelsi Keith-Rusch, Ottumwa

2) Clif Paulsen, Cedar Falls

3) Green Wood Stables, Ankeny

Five-Gaited Pleasure Horse

1) Deanne Mundt, Urbandale

Five-Gaited Show Pleasure Stake

1) Deanne Mundt, Urbandale

Country Pleasure English -- 17 & Under

1) Ron Beckman, West Burlington

2) Green Wood Stables, Norwalk

3) Tina Sherman, Marengo

Country Pleasure English -- 18 & Over

1) Renae Van Zomeren, Leighton

2) Kelsi Keith-Rusch, Ottumwa

3) Sara Eaton, Des Moines

4) Green Wood Stables, Norwalk

5) Terri Rocca, Iowa City

Country Pleasure English Stake

1) Ron Beckman, West Burlington

2) Sara Eaton, Des Moines

3) Renae Van Zomeren, Leighton

4) Terri Rocca, Iowa City

5) Tina Sherman, Marengo

Country Pleasure Western -- 18 & Over

1) HEARTLAND STABLES, Des Moine

2) Lesley Stucker, Johnston

3) Kim Herron, De Soto

4) Sandra Swalla, Newton

Country Pleasure Western Stake

1) HEARTLAND STABLES, Des Moine

2) Kim Herron, De Soto

3) Lesley Stucker, Johnston

4) Sandra Swalla, Newton

Country Pleasure Model

1) Marcia Pothoven, Pella

Fine Harness Iowa Owned

1) Julie Phillips, West Des Moines

Fine Harness Stake

1) Julie Phillips, West Des Moines

Park Pleasure

1) Sally Graf, Clive

2) Renae Van Zomeren, Leighton

Park Pleasure Stake

1) Renae Van Zomeren, Leighton

2) Sally Graf, Clive

Park Open

1) Susan Aschenbrenner, Urbandale

2) Ed Rhoads, Waverly, Ohio

3) Mary O'Keefe, Cumming

4) Kelsi Keith-Rusch, Ottumwa

Park Stake

1) Ed Rhoads, Waverly, Ohio

2) Mary Okeefe, Cumming

3) Kelsi Keith-Rusch, Ottumwa

Saddle Seat Equitation -- 17 & Under

1) Renae Van Zomeren, Leighton

2) Ron Beckman, West Burlington

Saddle Seat Equitation Stake

1) Renae Van Zomeren, Leighton

2) Ron Beckman, West Burlington

Hackney Pony Single

1) Heavenly Acres, Dysart

Hackney Pony Single Stake

1) Heavenly Acres, Dysart

Hackney Harness Pony Single

1) Rise & Shine Stables, Altoona

Hackney Harness Pony Single Stake

1) Rise & Shine Stables, Altoona

Hackney Pony Pleasure Driving

1) Heavenly Acres, Dysart

2) Doug Anderson, Eldridge

3) Clif Paulsen, Cedar Falls

4) Doug Anderson, Eldridge

5) Judith McDonough, Douds

Hackney Pony Pleasure Driving Stake

1) Doug Anderson, Eldridge

2) Judith McDonough, Douds

3) Clif Paulsen, Cedar Falls

4) Heavenly Acres, Dysart

Roadster Pony Single - Open

1) Rise & Shine Stables, Altoona

2) Judith McDonough, Douds

Roadster Pony Single - Amateur

1) Rise & Shine Stables, Altoona

2) Judith McDonough, Douds

Roadster Pony Stake

1) Rise & Shine Stables, Altoona

2) Rise & Shine Stables, Altoona

3) Judith McDonough, Douds

Morgan Gelding at Halter

1) Mary and Lyle Borg, Pella

2) Mary and Lyle Borg, Pella

3) Judy Gauger, Marengo

Morgan Grand & Reserve Grand Champion

Grand) Mary and Lyle Borg, Pella

Res. Grand) Mary and Lyle Borg, Pella

Morgan Open Pleasure Driving

1) Mary and Lyle Borg, Pella

2) Judy Gauger, Marengo

3) Kenneth Ranney, Nora Springs

Morgan English Pleasure

1) Judy Gauger, Marengo

2) Tina Sherman, Marengo

Morgan Western Pleasure

1) Mary and Lyle Borg, Pella

2) Judy Gauger, Marengo

3) Kenneth Ranney, Nora Springs

Morgan Registered Hunter Pleasure

1) KENNETH RANNEY, Nora Springs

Arabian Halter

1) Stephanie Barnard, Perry

2) Ann Wallace, Ogden

3) Stephanie Barnard, Perry

4) Dream Catchers Farm Inc., Redfield

5) Stephanie Barnard, Perry

6) Vivkie Kempf, Keswick

Arabian/Half Arab. Hunter Pleasure - Open

1) Courtney Hoferman, Des Moines

2) Matthias Arabians, West Des Moines

3) Stephanie Barnard, Perry

4) Ann Wallace, Ogden

5) Lori & Rachel Feikema, Norwalk

6) Natalie Chere Patterson, Norwalk

Half Arabian Halter

1) Matthias Arabians, West Des Moines

2) Natalie & Heather Clement, Altoona

3) Dawn & Rick Ackerson, Indianola

4) Dawn & Rick Ackerson, Indianola

Arabian/Half Arab. Western Pleasure -- 17 & Under

1) Emmerson Burson, Norwalk

2) Misty or John Steingrabe, Prairie City

3) Misty or John Steingrabe, Prairie City

4) Natalie Chere Patterson, Norwalk

Arabian/Half Arab. Western Pleasure -- 18 & Over

1) Dawn & Rick Ackerson, Indianola

2) Angela Sommers, Norwalk

3) Courtney Hoferman, Des Moines

4) Misty or John Steingrabe, Prairie City

5) Vivkie Kempf, Keswick

6) Misty or John Steingrabe, Prairie City

Arabian/Half Arab. Country English Pleasure - Open

1) Emmerson Burson, Norwalk

2) Natalie & Heather Clement, Altoona

3) Nina Ung, Prole

4) Stephanie Barnard, Perry

5) Stephanie Barnard, Perry

6) Dream Catchers Farm Inc., Redfield

Arabian/Half Arab. Native Costume - Open

1) Stephanie Barnard, Perry

2) ERIN RUNDE, Kensett

3) Dream Catchers Farm Inc., Redfield

4) Stephanie Barnard, Perry

5) Dawn & Rick Ackerson, Indianola

Arabian/Half Arab. Western Pleasure Stake

1) Angela Sommers, Norwalk

2) Courtney Hoferman, Des Moines

3) Emmerson Burson, Norwalk

4) Dawn & Rick Ackerson, Indianola

5) Misty or John Steingrabe, Prairie City

Open Western Pleasure -- 17 & Under

1) Emmerson Burson, Norwalk

2) Misty or John Steingrabe, Prairie City

3) Misty or John Steingrabe, Prairie City

4) Natalie Chere Patterson, Norwalk

Open Eng/Hunt Seat Walk-Trot Pleasure -- 17 & Under

1) Natalie & Heather Clement, Altoona

2) Green Wood Stables, Norwalk

3) Nina Ung, Prole

Open Hunt Seat

1) Beth Doggett, Ottumwa

2) Natalie Chere Patterson, Norwalk

3) Lori & Rachel Feikema, Norwalk

4) Matthias Arabians, West Des Moines

5) Stephanie Barnard, Perry

Open Country English Pleasure

1) Renae Van Zomeren, Leighton

2) Terri Rocca, Iowa City

3) Green Wood Stables, Norwalk

4) Natalie & Heather Clement, Altoona

5) Green Wood Stables, Norwalk

6) Nina Ung, Prole

Open Western Pleasure -- 18 & Over

1) HEARTLAND STABLES, Des Moine

2) Courtney Hoferman, Des Moines

3) Angela Sommers, Norwalk

4) Lesley Stucker, Johnston

5) Dawn & Rick Ackerson, Indianola

6) Susan Aschenbrener, Urbandale

Open Novice English Pleasure

1) Delaney Morris, Norwalk

2) Green Wood Stables, Ankeny

3) Kelsi Keith-Rusch, Ottumwa

4) Dream Catchers Farm Inc., Redfield

5) Stephanie Barnard, Perry

Open Lead Line -- 6 & Under

Ribbon) Mary and Lyle Borg, Pella

Ribbon) Renae Van Zomeren, Leighton

Ribbon) Mary and Lyle Borg, Pella

Ribbon) Mary and Lyle Borg, Pella

Ribbon) Rise & Shine Stables, Altoona

Ribbon) ERIN RUNDE, Kensett

Ribbon) Judy Gauger, Marengo

Ribbon) Renae Van Zomeren, Leighton

Open Western Walk-Trot -- 17 & Under

1) Angela Sommers, Norwalk

2) Emmerson Burson, Norwalk

3) ERIN RUNDE, Kensett

4) Kim Herron, De Soto

Open Walk-Trot Western Pleasure -- Adult

1) Vickie Kempf, Keswick

Open Pleasure Driving

1) Wendy Finch-Levis, West Des Moines

2) Marcia Pothoven, Pella

3) Mary O'Keefe, Cumming

4) Stephanie GilChrist, Adel

Open English Pleasure

1) Renae Van Zomeren, Leighton

2) Wendy Finch-Levis, West Des Moines

3) Kelsi Keith-Rusch, Ottumwa

4) Tina Sherman, Marengo

5) Stephanie GilChrist, Adel

6) Deanne Mundt, Urbandale

Open English Pleasure Stake

1) Renae Van Zomeren, Leighton

2) Deanne Mundt, Urbandale

3) Kelsi Keith-Rusch, Ottumwa

4) Stephanie Barnard, Perry

5) Tina Sherman, Marengo

Open Pleasure Driving Stake

1) Wendy Finch-Levis, West Des Moines

2) Mary Okeefe, Cumming

3) Stephanie GilChrist, Adel

4) Marcia Pothoven, Pella

Open Hunt Seat Stake

1) Courtney Hoferman, Des Moines

2) Matthias Arabians, West Des Moines

3) Natalie Chere Patterson, Norwalk

4) Stephanie Barnard, Perry

5) Beth Doggett, Ottumwa

6) Lori & Rachel Feikema, Norwalk

# # #

Boer Goat Exhibitors Win Big at Iowa State Fair Show

DES MOINES, IA (09/15/2015)(readMedia)-- Ribbons and banners were awarded at the Boer Goat Show judged August 23 at the 2015 Iowa State Fair.

Complete results below:

COMMERCIAL DOES

Commercial Goat, class 1

1) Zeke Kauzlarich, Knoxville

2) Deppe Bros., Maquoketa

3) Harwood Farm, West Point

4) Harwood Farm, West Point

5) Break of Dawn Boer Goats, Lorimor

6) Harwood Farm, West Point

7) Nishna Valley Boer Goats, Atlantic

8) Lane Elmquist, Audubon

9) Break of Dawn Boer Goats, Lorimor

10) Scurr Bros. Boer Goats, Grinnell

Commercial Goat, class 2

1) Deppe Bros., Maquoketa

2) D&M Show Goats, Atalissa

3) Jay Lampe, Fort Madison

4) D&M Show Goats, Atalissa

5) Goretska Livestock, Corydon

6) Nishna Valley Boer Goats, Atlantic

7) K2 Ranch, Runnells

8) Andrew VanAernam, Exira

9) C & C Livestock, Wiota

Commercial Goat, class 3

1) Break of Dawn Boer Goats, Lorimor

2) Jay Lampe, Fort Madison

3) Goretska Livestock, Corydon

4) K2 Ranch, Runnells

Commercial Goat, class 4

1) K2 Ranch, Runnells

2) Goretska Livestock, Corydon

3) Girl & The Goat Farm, Badger

4) Girl & The Goat Farm, Badger

Grand Champion & Reserve Commercial Doe

Grand) Zeke Kauzlarich, Knoxville

Res. Grand) K2 Ranch, Runnells

FULL BLOOD BUCKS

Buck Kid -- 0 to Under 3 Months

1) JCRN Boer Goats, Grinnell

Buck Kid -- 3 to Under 6 Months

1) Lamoni Farms Boer Goats, Davis City

2) Lamoni Farms Boer Goats, Davis City

3) Lucky J Family Goats, Bloomfield

4) Kristy Adey, Altoona

5) Nick Pitlick, Jordan, Minn.

6) Bridgeport Boer Goats, Promise City

7) Regel Boer Goats, Hawkeye

8) PJ Boer Goats, Knoxville

9) C&J Scholl Farms, Anita

10) Windy Knoll Boers, Kamrar

11) PJ Boer Goats, Knoxville

Buck Kid -- 6 to Under 9 Months

1) Harman Farms, Hull

2) Harman Farms, Hull

3) Austin Bergstrom, Mallard

4) C&J Scholl Farms, Anita

5) Break of Dawn Boer Goats, Lorimor

6) Trickman Boer Goats, Grinnell

7) Wylde Green Acres, Polk City

8) Girl & The Goat Farm, Badger

Buck Kid -- 9 to Under 12 Months

1) Diemer's Boer Goats, Hawkeye

2) JCRN Boer Goats, Grinnell

3) Hollow Tree Farm, Bethany, Mo.

4) River Bottom Boer Goats, Riverside

5) Wylde Green Acres, Polk City

6) B&D Farms, Atlantic

Grand Champion & Reserve Grand Champion

Grand) Harman Farms, Hull

Res. Grand) Diemers Boer Goats, Hawkeye

FULLBLOOD/PUREBRED DOES

Doe Kid -- 3 to Under 6 Months

1) Hollow Tree Farm, Bethany, Mo.

2) Nick Pitlick, Jordan, Minn.

3) JCRN Boer Goats, Grinnell

4) Lamoni Farms Boer Goats, Davis City

5) Diemer's Boer Goats, Hawkeye

6) Diemer's Boer Goats, Hawkeye

7) Ken-Mor Farms, Winfield

8) Kristy Adey, Altoona

9) Country River Farm, New Richland, Minn.

10) Groth Boer Goats, Zumbrota, Minn.

Doe Kid -- 6 to Under 9 Months

1) Lil Dudes Show Goats, Eddyville

2) Lamoni Farms Boer Goats, Davis City

3) Regel Boer Goats, Hawkeye

4) Diemer's Boer Goats, Hawkeye

5) Lamoni Farms Boer Goats, Davis City

6) Madison Duncan, Gilman

7) Hollow Tree Farm, Bethany, Mo.

8) H & H Show Goats, Eddyville

9) Weowna Boer Goat Farm, Indianola

10) Weowna Boer Goat Farm, Indianola

Doe Kid -- 9 to Under 12 Months

1) Hollow Tree Farm, Bethany, Mo.

2) Emily Glosser, Ottumwa

3) Honey Hollow Boer Goats, Guernsey

4) Harman Farms, Hull

5) Emily Glosser, Ottumwa

6) Bridgeport Boer Goats, Promise City

7) H & H Show Goats, Eddyville

8) JCRN Boer Goats, Grinnell

9) JCRN Boer Goats, Grinnell

10) Wickys Rockin Boer Goats, Curlew

11) Groth Boer Goats, Zumbrota, Minn.

Yearling Doe -- 12 to Under 16 Months

1) River Bottom Boer Goats, Riverside

2) Weowna Boer Goat Farm, Indianola

3) Levi Collins, Knoxville

4) Shelby Dooley, Promise City

Yearling Doe -- 16 to Under 20 Months

1) River Bottom Boer Goats, Riverside

2) Lamoni Farms Boer Goats, Davis City

3) Nick Pitlick, Jordan, Minn.

4) Zeke Kauzlarich, Knoxville

5) Ryan 4 Sisters, Goodhue, Minn.

6) Ken-Mor Farms, Winfield

7) Regel Boer Goats, Hawkeye

8) H & H Show Goats, Eddyville

9) Harman Farms, Hull

10) Shelby Dooley, Promise City

Yearling Doe -- 20 to Under 24 Months

1) Bridgeport Boer Goats, Promise City

2) Hollow Tree Farm, Bethany, Mo.

3) Regel Boer Goats, Hawkeye

4) PJ Boer Goats, Knoxville

5) Diemer's Boer Goats, Hawkeye

6) Weowna Boer Goat Farm, Indianola

7) Wickys Rockin Boer Goats, Curlew

8) 5R Farms, Earlham

9) McCormick Farms, Indianola

Two Year Old Doe -- 24 to Under 36 Months

1) Weowna Boer Goat Farm, Indianola

2) Regel Boer Goats, Hawkeye

3) Wickys Rockin Boer Goats, Curlew

4) Ryan 4 Sisters, Goodhue, Minn.

Aged Doe -- 36 Months Plus

1) Regel Boer Goats, Hawkeye

2) Harman Farms, Hull

3) Wickys Rockin Boer Goats, Curlew

4) Wylde Green Acres, Polk City

Junior Division Champion & Reserve

Champion) Hollow Tree Farm, Bethany, Mo.

Reserve) Hollow Tree Farm, Bethany, Mo.

Yearling Division Champion & Reserve

Champion) River Bottom Boer Goats, Riverside

Reserve) Bridgeport Boer Goats, Promise City

Senior Division Champion & Reserve

Champion) Weowna Boer Goat Farm, Indianola

Reserve) Regel Boer Goats, Hawkeye

Grand Champion & Reserve Grand Champion

Grand) River Bottom Boer Goats, Riverside

Res. Grand) Hollow Tree Farm, Bethany, Mo.

OPEN MARKET

Open Market Wether, class 1

1) Finnegan Family, Walker

2) Regel Boer Goats, Hawkeye

3) Sydney Klimesh, Calmar

4) Deppe Bros., Maquoketa

5) H & H Show Goats, Eddyville

6) Andrew VanAernam, Exira

7) Diversified Farms, Centerville

8) Mineart Farms, Earlham

Open Market Wether, class 2

1) Finnegan Family, Walker

2) Iehl Farm, Central City

3) Finnegan Family, Walker

4) Edler Simmentals, Gladbrook

5) Regel Boer Goats, Hawkeye

6) Hollow Tree Farm, Bethany, Mo.

7) Hollow Tree Farm, Bethany, Mo.

8) Edler Simmentals, Gladbrook

9) 5R Farms, Earlham

Open Market Wether, class 3

1) Deppe Bros., Maquoketa

2) Sydney Klimesh, Calmar

3) Deppe Bros., Maquoketa

4) River Bottom Boer Goats, Riverside

5) J and E Livestock, Kasson, Minn.

6) Westerkamp Boer Goats, Keosauqua

7) D&M Show Goats, Atalissa

8) Hanna Bedwell, New Virginia

9) Finnegan Family, Walker

10) Iehl Farm, Central City

11) Goretska Livestock, Corydon

12) Nishna Valley Boer Goats, Atlantic

13) Edler Simmentals, Gladbrook

14) Edler Simmentals, Gladbrook

15) Fly "N" V Family Farms, Runnells

16) Rockin McCoy Ranch, Libertyville

17) McArtor Farms, Mount Pleasant

Open Market Wether, class 4

1) H & H Show Goats, Eddyville

2) Jay Lampe, Fort Madison

3) Finnegan Family, Walker

4) Diversified Farms, Centerville

5) Break of Dawn Boer Goats, Lorimor

6) D&M Show Goats, Atalissa

7) McArtor Farms, Mount Pleasant

8) Fly "N" V Family Farms, Runnells

9) McArtor Farms, Mount Pleasant

10) Mineart Farms, Earlham

11) Fly "N" V Family Farms, Runnells

Open Market Wether, class 5

1) Goretska Livestock, Corydon

2) Ken-Mor Farms, Winfield

3) Diversified Farms, Centerville

4) Austin Bauer, Kenyon, Minn.

5) Finnegan Family, Walker

6) Andrew VanAernam, Exira

7) Rockin McCoy Ranch, Libertyville

Open Market Doe

1) J and E Livestock, Kasson, Minn.

2) Deppe Bros., Maquoketa

3) Nishna Valley Boer Goats, Atlantic

4) Ken-Mor Farms, Winfield

5) North Star Boer Goats, Pine Island, Minn.

6) Jay Lampe, Fort Madison

7) Andrew VanAernam, Exira

Champion & Reserve Open Market Wether

Champion) Goretska Livestock, Corydon

Reserve) H & H Show Goats, Eddyville

Champion & Reserve Open Market Doe

Champion) J and E Livestock, Kasson, Minn.

Reserve) Deppe Bros., Maquoketa

Grand Champion & Reserve Market Goat

Grand) Goretska Livestock, Corydon

Res. Grand) H & H Show Goats, Eddyville

PERCENTAGE BOER DOES

Doe Kid -- 3 to Under 6 Months

1) Shelby Dooley, Promise City

2) Nick Pitlick, Jordan, Minn.

3) Lamoni Farms Boer Goats, Davis City

4) Lamoni Farms Boer Goats, Davis City

5) Shelby Dooley, Promise City

6) Ken-mor Farms, Winfield

7) Levi Collins, Knoxville

8) Dakota Creek Farms, Stanhope

9) Groth Boer Goats, Zumbrota, Minn.

Doe Kid -- 6 to Under 9 Months

1) C&J Scholl Farms, Anita

2) Lamoni Farms Boer Goats, Davis City

3) Lil Dudes Show Goats, Eddyville

4) McCormick Farms, Indianola

5) 1963, Moorland

6) B&D Farms, Atlantic

7) C & C Livestock, Wiota

8) Austin Bergstrom, Mallard

9) K2 Ranch, Runnells

10) Groth Boer Goats, Zumbrota, Minn.

11) Ryan 4 Sisters, Goodhue, Minn.

12) K2 Ranch, Runnells

13) Scurr Bros. Boer Goats, Grinnell

14) K2 Ranch, Runnells

15) Wickys Rockin Boer Goats, Curlew

Doe Kid -- 9 to Under 12 Months

1) Harman Farms, Hull

2) Lucky J Family Goats, Bloomfield

3) Ken-Mor Farms, Winfield

Yearling Doe -- 12 to under 16 months

1) C & C Livestock, Wiota

Yearling Doe -- 16 to Under 20 Months

1) Lucky J Family Goats, Bloomfield

2) Zeke Kauzlarich, Knoxville

3) C&J Scholl Farms, Anita

4) Trevor Clemens, What Cheer

5) 1963, Moorland

6) C & C Livestock, Wiota

7) C&J Scholl Farms, Anita

8) Harwood Farm, West Point

9) 1963, Moorland

10) Groth Boer Goats, Zumbrota, Minn.

Yearling Doe -- 20 to Under 24 Months

1) Madison Duncan, Gilman

2) Trickman Boer Goats, Grinnell

Two Year Old Doe -- 24 to Under 36 Months

1) Ken-Mor Farms, Winfield

2) K2 Ranch, Runnells

3) C & C Livestock, Wiota

4) Girl & The Goat Farm, Badger

Aged Doe -- 36 Months Plus

1) River Bottom Boer Goats, Riverside

2) B&D Farms, Atlantic

Junior Division Champion & Reserve

Champion) Shelby Dooley, Promise City

Reserve) Nick Pitlick, Jordan, Minn.

Yearling Division Champion & Reserve

Champion) Lucky J Family Goats, Bloomfield

Reserve) Zeke Kauzlarich, Knoxville

Senior Division Champion & Reserve

Champion) River Bottom Boer Goats, Riverside

Reserve) Ken-mor Farms, Winfield

Grand Champion & Reserve Grand Champion

Grand) Lucky J Family Goats, Bloomfield

Res. Grand) Zeke Kauzlarich, Knoxville

PREMIER & HERDSMANSHIP

Premier Breeder

1) Lamoni Farms Boer Goats, Davis City

Herdsmanship Award

1) JCRN Boer Goats, Grinnell

# # #

Pages